Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Niegrzeczne dzieci (cz.3) się nudzą

Jarek Żyliński, 07 Lipiec 16 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Prawidłowy kierunek przyczyna-skutek brzmi raczej: "znudzone dzieci są niegrzeczne", ale pozostajemy przy nazwie cyklu. Jeśli ktoś narzeka na to, że dzieci przychodzą do niego ze słowami "nudzę się", to niech się cieszy - bo jak dziecko nie wie co zrobić z nudą i mimo to kombinuje, to może się to źle skończyć.
 

Oczywiście w idealnym świecie - pod tym względem jak najbardziej istniejącym - znudzone dziecko ma wiele kreatywnych sposobów na zapewnienie sobie ciekawego i dobrego zajęcia. Wtedy nie ma problemu z radzeniem sobie z nudą dziecka.

Gorzej, jak dziecko sobie nie potrafi z tym poradzić. Z naszymi pociechami jest o tyle trudniej, że mają one o wiele więcej energii i potrzebują więcej bodźców niż my - choć prócz tego, że jest to sprawa wieku, to ma tu znaczenie także temperament.

Dlatego dorosły człowiek jak się nudzi to śpi, czyta, albo robi coś spokojnego, regularnego. Dzieci potrzebują czegoś bardziej emocjonującego i nieliczne są przypadki dzieci potrafiących siedzieć godzinami nad jedną czynnością - a jak są, to dla ich dobra warto jednak otwierać je też na inne aktywności.

Stąd też nudzące się dziecko szuka czegoś pasującego do jego pokładów energii. Tutaj pojawia się ciekawostka - pokłady energii wiążą się z emocjami. Często rodzic może pokazać dziecku jakąś rzecz jako emocjonującą przez swoją postawę wobec niej (widać to po najmniejszych dzieciach, że zawsze idą tam, gdzie ludzie się czymś emocjonują - choć chwilę później ten sam przedmiot pozostawiony sam sobie nie wzbudziłby zainteresowania). Oczywiście przegniemy emocjonując się zmywaniem naczyń, ale w niektórych przypadkach atrakcyjność pewnych zabaw możemy delikatnie podkreślić swoim zaangażowaniem - jest to dość mocne narzędzie wychowawcze! Przy czym niełatwe do użycia, bo dzieci to genialne falsyfikatory emocji (stąd sztuczka z naczyniami jest skazana na porażkę).

Swoją drogą, może to właśnie Twoje emocje są dziecku potrzebne do zabawy? Może ono się nudzi nie dlatego, że zabawy są dla niego nudne, ale dlatego, że potrzebuje w nich właśnie Ciebie?

Podsumowując i skupiając się na samym skutku. Dzieci nudząc się mogą bardzo nieporadnie poszukiwać potrzebnych im bodźców i bez Twojej pomocy po prostu zrobić coś głupiego. Ponadto czasem wpadają w takim stanie w czarną dziurę logiczną, która powoduje, że robią coś bezmyślnie, na przykład uciążliwie regularnie bujają szafą, aż ta spadnie... bywa i tak.* * *


 
 O autorze:
Jarek Żyliński  

Jarek Żyliński

Psycholog wychowawczy, opowiada rodzicom o rozwoju dzieci i mechanizmach związanych z wychowaniem. Używa do tego konsultacji, warsztatów oraz środków medialnych.


W internecie: Facebook

 Tekst pierwotnie ukazał się na Psychoblogu autora na Facebooku

 

Aktualna ocena

0

Oceń
Podziel się
KOMENTARZE
foto

Wojtek(Gość) z: http://www.redskip.pl, 07 Lipiec 16 21:56

A nie jest też trochę tak, że przez to, że dzieciaki dzisiaj mają całe masy zabawek interesują się wszystkim na chwilę. Mimo pełnych pudeł, szuflad czy szafek różnego rodzaju zabawek nuda.

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
KATEGORIE
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej