Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Nie potrzebna nam reforma szkolnictwa!

Magdalena Waleszczyńska, 28 Sierpień 16 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Każda reforma ma to do siebie, że przekształca niektóre elementy systemu, ale nie narusza jego podstawowych reguł i mechanizmów. Dlatego nasze szkolnictwo nie potrzebuje reformy, a rewolucji!
 

Wiele osób zauważa, że dzisiejsza szkoła nie sprawdza się ani pod względem edukacyjnym ani wychowawczym. Zdrowy rozsądek podpowiada, że należy zgodzić się z tym poglądem. Pruski wzór szkolnictwa, z którego wyrasta dzisiejszy system edukacji, to zaśniedziały relikt przeszłości. A co gorsze, nie da się go zreformować. Trzeba go po prostu całkowicie zmienić, czyli zastąpić nowym!


Nowa jakość edukacji

Zachłyśnięcie się socjalizmem podobno już minęło. Przeszliśmy do afirmacji indywidualizmu, cenimy oryginalność, wolność słowa i myśli. Czy rozwijanie tych wartości gwarantuje nam polski system edukacji? Czy szkoła w obecnej postaci (przed reformą czy też po – to niestety obecnie nie ma żadnego znaczenia) jest w stanie wychować dzieci do kreatywności i odpowiedzialności za własną wolność? Śmiem twierdzić, że nie. Do wolności może wychować tylko wolność, a w obecnym systemie nie ma na nią miejsca. System nie lubi niczego, co wymyka się spod jego kontroli, co nie mieści się w jego standardach. Niszczy on indywidualność i nie jest spersonalizowany.


Szkoła XXI wieku

Nowa edukacja wymaga personalizacji, indywidualnego podejścia, potraktowania ucznia jak podmiot a nie przedmiot. Czy w naszej szkole jest miejsce na indywidualizację? Jeśli ktoś twierdzi, że tak, to chyba nie zna realiów masowej edukacji w kraju nad Wisłą.

Obecnie w Polsce edukacja ukierunkowana na rozwój kreatywności i wychowanie do wolności może odbywać się w ramach tzw. edukacji domowej. Dzisiaj tylko ta forma edukacji pozwala na indywidualizację programu i wymagań względem ucznia. To, czy przygotowywana reforma edukacji jest skierowana w stronę edukacji przyszłości, uwidoczni się w jej stosunku do edukacji domowej. Jak postąpi Pani Minister? Co zrobi z edukacją domową, z małymi, prywatnymi szkołami, z rodzicielskimi inicjatywami? Będzie je wspierać, czy będzie zmierzać do powolnego ich wygaszania? Zobaczymy, czy Pani Minister okaże się sprawnym reformatorem, czy kolejną mało znaczącą kartką w historii polskiej administracji.


 

* * * 


 
 O autorce:
Magdalena Waleszczyńska  

Magdalena Waleszczyńska

Nauczycielka języka polskiego i etyki, pedagog specjalny, publicystka miesięcznika „Moja rodzina” oraz portali wRodzinie.pl i Prawy.pl.

Od września 2015 roku tworzy stronę waleszczynska.pl. Propaguje edukację alternatywną, prowadzi spotkania i prelekcje tematyczne dla rodziców i nauczycieli.

Prywatnie szczęśliwa żona i mama dwójki dzieci.

Teskt ukazał się pierwotnie na blogu autorki pod adresem: http://waleszczynska.pl/

 

Aktualna ocena

0

Oceń
Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
KATEGORIE
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Koszty wychowania dzieci w Polsce 2019

Redakcja portalu 31 Maj 2019

Kolorowanki do kosza, czyli rozważania ostrożnego pedagoga

Jarosław Pytlak 30 Maj 2019

Polska edukacja w ocenie przedsiębiorców

Redakcja portalu 24 Maj 2019

Raport o finansowaniu oświaty w Polsce w latach 2004-2018

Redakcja portalu 23 Maj 2019

UNICEF: W Polsce zaledwie 39% dzieci rodziców o niskim statusie zawodowym deklaruje chęć dalszego kształcenia na poziomie wyższym

Redakcja portalu 22 Maj 2019


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej