Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Minister edukacji czy propagandy?

Jarosław Bloch, 26 Lipiec 16 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Samokrytycyzm i spojrzenie prawdzie w oczy były zawsze trudnym wyzwaniem dla przedstawicieli naszej cywilizacji. Z reguły człowiek chciałby być lepszy aniżeli jest, chce przedstawiać się w dobrym świetle. Widać to chociażby na portalach społecznościowych, gdzie wielu kreuje rzeczywistość, tworząc wizerunek często od niej odbiegający. No cóż… tacy jesteśmy. Gorzej gdy w tym kreowaniu rzeczywistości zaprzecza się uznanym wcześniej faktom, jeszcze gorzej, gdy biorą w tym procederze udział przedstawiciele władz, a już zupełnie źle, gdy są to władze oświatowe.
 

Mój pradziadek został zagazowany i spalony w obozie koncentracyjnym, dlatego irytuje mnie gdy słyszę tłumaczenia, że zwykli Niemcy nie wiedzieli rzekomo o eksterminacji ludzi w obozach koncentracyjnych i o zbrodniczej polityce Hitlera. Wiadomo, są rzeczy o których lepiej nie wiedzieć i lepiej nie słyszeć. Nie narażamy się na kłopoty, mamy spokój. Teraz podobnie irytuje mnie, gdy minister polskiego rządu chowa głowę w piasek, mówiąc o zbrodni w Jedwabnem. Przykre to. Tak wiem, to ciemna karta naszej historii, ale przecież nie ma narodu bez skazy. Nie znam narodu o nazwie Antysemici. Mordu dokonali Polacy, schemat był z pewnością taki, że kilku prowodyrów (na pewno antysemitów) podjudziło, ale poszli za nimi inni, zwykli ludzie. Ot… psychologia tłumu. Ileż zbrodni tak popełniono…

Jest jeszcze jeden powód dla którego piszę to na tym blogu. Przy takim podejściu do faktów, obawiam się o jakość nauczania w naszych szkołach. Chciałbym, aby w szkole uczono historii, a nie pięknych baśni, prezentujących jedynie słuszną, pozytywną stronę naszych dziejów. Bo coraz częściej słyszę, że prawdziwego wyzwolenia Polski po II Wojnie Światowej chcieli jedynie ci „wyklęci”, choć nie wszyscy byli przecież aniołami i wzorami do naśladowania, co już się dziwnym trafem przemilcza. Coraz częściej słyszę też, że ci co obalili w Polsce komunizm, chcieli komunizmu-bis, a antykomunistami byli ci, którzy komunistycznych szykan i więzienia nawet nie zaznali… Młodemu pokoleniu robi się wodę z mózgu. Nie może tak być. Historia nie jest bowiem czarno-biała, jest pełna niuansów, które trzeba wyjaśniać i odkrywać na drodze żmudnego, często wieloletniego dochodzenia do faktów, za pomocą instrumentów, które daje nam nauka. Bo historia, droga Pani Minister, to nauka, nie propaganda.

 


* * *
 
 
 O autorze:
Jarosław Bloch  

Jarosław Bloch
(ur. 1975 w Katowicach)

Z wykształcenia geograf, absolwent Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. Obecnie nauczyciel i wychowawca w VI Liceum Ogólnokształcącym w Katowicach. Prowadzi bloga o tematyce edukacyjnej pt. "Co z tą edukacją?". 

Tekst ukazał się pierwotnie na blogu "Co z tą edukacją?"

Aktualna ocena

0

Oceń
Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
KATEGORIE
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

Poznaliśmy laureatów I edycji ogólnopolskiego Konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 19 Lipiec 2021

Rusza konkurs "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 10 Maj 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej