Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Kto i jak odpowiada za reformy? (część druga)

Aleksander Lubina, 16 Lipiec 16 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Polska to duży kraj, bardzo duży… Na Polskę składa się wiele barwnych, zróżnicowanych regionów. Trzeba sporo czasu, żeby li tylko powierzchownie poznać te regiony – ich współczesność, ich przeszłość, ich cywilizację i ich kulturę. Ich perspektywy. Są bardzo, bardzo różne. Jako emeryt mam czas i środki, żeby podziwiać to bogactwo. A w życiu sporo widziałem – tam i siam. Trzeba być dziwnym człowiekiem, żeby nie dostrzec tej wielorakości, tego bogactwa w granicach Rzeczpospolitej.
 

Gołym okiem widać, że 50 lat próby zrobienia u nas jednego państwa, jednej partii, jednej klasy, jednego narodu i jednego kościoła spełzły na niczym. 

Gołym okiem widać, że ludzie wolni od przeszło ćwierćwiecza pracują, pracują, pracują, bo pracować potrafią. To widać gołym okiem. Oczywiście nie wszyscy pracują. Ale ci, którzy pracują, to pracują tak i w takich warunkach, jakby ten przeklęty pozytywizm, ta przeklęta praca u podstaw nadal walczył z upiorem zbawców narodu, co to sami niczego nie wypracowali, ale innych chcą uszczęśliwić. Wbrew wszystkiemu ludzie pracują, stawiają domy, sadzą drzewa, płodzą, wychowują i kształcą dzieci.

Gołym okiem widać, że ludzie pracujący na siebie, na swoją rodzinę, na teraźniejszość, na podatki nie chcą być uszczęśliwiani wizjami nowych Chrystusów narodów. Dają sobie radę i pomagają innym. Tak pracują, że nie mają czasu na rządzenie, bo czas pochłania im zarządzanie. Ci prostolinijni współobywatele wiedzą, że rewolucji i reform było już dosyć. Zwłaszcza tych centralnych. Były kosztowne i zdaje się, że będą jeszcze kosztowniejsze. A pamiętamy mosty i wiadukty zawieszone szczytnymi hasłami, które okazały się kosztownym pustosłowiem. 

Budujemy bogatą przyszłość naszych dzieci! Tak to brzmiało. Potrzebne są zmiany! Tak to brzmiało. Reformujemy kraj! Tak to brzmiało.

Zawsze znajdzie się ktoś, kto ci wymyśli szkołę. Żeby wymyśleć szkołę, to trzeba znać swoją wieś, swoje miasto. Spróbuj. U mnie we wsi trudno byłoby się dogadać. A bez zgody… A tu jedna pani (kolejna zresztą), która zna może swoją wieś, chce zbudować system, dla tylu różnych regionów, dla tylu milionów ludzi, dla tylu wsi…? Śmiechu warte. 

Bo Rzeczpospolita to duże i barwne państwo w granicach którego żyją miliony ludzi o poglądach odmiennych od centrali, ale płacących większe podatki niż pracownicy centrali. Ludzi korzystających z rozbudowanego systemu, korepetycji, lekcji prywatnych. Rodzin pracujących z dziećmi po godzinach lekcyjnych. 

Na jakiej podstawie, na podstawie jakiej wiedzy falsyfikowanej, co należy zmienić, tego nikt nie wie. Ale kto dorwie się do ministerstwa, ten ma pomysła. Kosztownego pomysła, za który nie on  płaci i nie on odpowiada. 

Na jakiej podstawie, na podstawie jakiej wiedzy falsyfikowanej, co należy zmienić, tego nikt nie wie. Wiedza twarda, wiedza sprawdzona podkreśla przewagę dywersyfikacji nad unifikacją. Wiedza twarda, wiedza sprawdzona, podkreśla przewagę działań podmiotów nad traktowaniem przedmiotowym.

 
 


* * *


 

 O autorze:
Aleksander Lubina  

Aleksander Lubina

od 2015 r. emeryt, były nauczyciel języka niemieckiego (oraz w latach 80-tych innych przedmiotów ogólnokształcących) z prawie 40-letnim stażem pracy w szkołach i uczelniach na wszystkich poziomach kształcenia (podstawowe obu systemów, gimnazjum, liceum, uniwersytet); doradca i konsultant w wielu ośrodkach doskonalenia nauczycieli. Publicysta edukacyjny, autor programów nauczania, projektów, skryptów, poradników, wykładów i referatów, śpiewnika. Germanista, andragog, regionalista, wykształcenie zdobywał i pogłębia w Polsce, Niemczech i Szwajcarii. Interesuje go współczesna edukacja, zwłaszcza dydaktyka wykorzystująca dostępną wiedzę o pracy ludzkiego mózgu, w tym zagadnienia operacjonalizacji celów, transfer, memoryzaja, kognitywizacja oraz wyrównywanie szans edukacyjnych. Publicysta, tłumacz, prozaik, poeta. Pisze w językach polskim, niemieckim i śląskim. Tłumaczony na niemiecki, rosyjski, polski, śląski. Nagradzany za osiągnięcia edukacyjne, sportowe i wojskowe. 

 

Aktualna ocena

0

Oceń
Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
KATEGORIE
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

Poznaliśmy laureatów I edycji ogólnopolskiego Konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 19 Lipiec 2021

Rusza konkurs "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 10 Maj 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej