Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Kretyn. Czy takie imię wybrałeś dla swojego dziecka?

Karolina Krzysik, 07 Maj 12 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

"Słowa ranią na całe życie" – pod tym hasłem ruszyła pierwsza ogólnopolska kampania przeciwko przemocy werbalnej wobec dzieci. Organizatorami akcji są Fundacja Dzieci Niczyje i Agencja Reklamowa Publicis.Słowa krzywdzą najbardziej

Od kilku lat prowadzone były działania upowszechniające wśród rodziców wiedzę na temat szkód, jakie wyrządza dzieciom przemoc fizyczna. Wystarczy choćby wspomnieć akcję „Kocham. Nie biję”. Tym razem Fundacja Dzieci Niczyje i Agencja Reklamowa Publicis poruszają na forum społecznym równie ważny problem – problem stosowania przemocy emocjonalnej i psychicznej wobec dzieci.

Niejednemu z nas pewnie zdarzyło się słyszeć, jak rodzice obsztorcowują swoją pociechę, często nie przebierając w słowach. Kretyn, idiota, głupek - to tylko kilka łagodniejszych epitetów, którymi rodzice zwykli obdarzać swoje dzieci. Zdarza się, że rodzice kpią ze swoich dzieci, wyszydzają je, poniżają, wyśmiewają, a mimo tego nie mają poczucia, że je naprawdę krzywdzą. Nie biją, więc są w porządku?
 
 
Nie biję, więc jestem OK?

Otóż  nie – poniżanie i wyśmiewanie łączy się bowiem z wychowywaniem dziecka w atmosferze braku szacunku do drugiego człowieka i do samego siebie. Takie zachowania rodziców wobec dziecka czynią wielkie szkody w osobowości i emocjonalności dziecka.

Wszystkie werbalne i niewerbalne zachowania rodziców wobec dzieci, które łączą się z naruszaniem godności dziecka i odbieraniem mu należnego szacunku stanowią przykłady przemocy emocjonalnej. Może ona (ale nie musi) towarzyszyć przemocy fizycznej i pozwala sprawcy – rodzicowi na utrzymywanie pełnej kontroli nad dzieckiem. Dziecko, wobec którego stosuje się przemoc emocjonalną, często czuje się uległe i zdezorientowane. Zazwyczaj obarcza samego siebie odpowiedzialnością za swoją sytuację.

W odróżnieniu od przemocy fizycznej, która jest widoczna, bo pozostawia ślady w postaci zadrapań, sińców, ran, przemoc emocjonalna jest bardziej nieuchwytna, niezauważalna. Dzieciom trudno szukać pomocy, bo nie umieją udowodnić, że ktoś się nad nimi znęca. A często nawet nie wiedzą, że mogą to udowodnić albo że poniżające traktowanie, jakie stało się ich udziałem, jest przemocą.


„Nerwy mnie poniosły…”

Choć trudniej ją wykryć, to niekiedy przemoc emocjonalna  może niszczyć z większą siłą aniżeli przemoc fizyczna, bowiem ofiary przemocy emocjonalnej doznają szerokiego spektrum jej negatywnych skutków. Obrażane i poniżane dzieci często przez długi okres czasu same nie potrafią się zorientować, że dzieje się coś naprawdę złego, że są ofiarami znęcania się.

Nie tylko dzieci nie dostrzegają  granicy pomiędzy przemocą emocjonalną a dopuszczalną reakcją ze strony rodzica na zachowanie dziecka. Często rodzice zachowują się w sposób naruszający godność dziecka, choć wydaje im się, że nie krzywdzą go – tłumaczą się tym, że „poniosły ich nerwy”.


Przemoc rodzi przemoc

Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale jedną z głównych przyczyn nieakceptowanych społecznie zachowań dzieci i młodzieży jest to, iż są one ofiarami przemocy szkolnej bądź domowej.  Takie dzieci stają się agresywne w stosunku do nauczycieli i rówieśników, czasami również w stosunku do samego siebie.

Dzieci, które w środowisku domowym są ofiarami przemocy emocjonalnej, najczęściej doznają jej przez naruszenie ich godności. Rodzice wyśmiewają je, poniżają, lekceważą, wymyślają im, zawstydzają, wmawiają różne rzeczy, szydzą, zastraszają, szantażują, grożą, obrażają, upokarzają, ośmieszają, wywyższają się i zaniedbują. Jak widać, przemoc emocjonalna ma wiele twarzy, ale każda z nich jest bardzo destrukcyjna dla dziecka.

Przemoc emocjonalna jest groźna również dlatego, że może zrujnować psychikę dziecka na całe życie, może być przyczyną samobójstw, chorób psychosomatycznych, uzależnień, trudności w budowaniu relacji partnerskich i osiąganiu satysfakcji zawodowej, gdyż niszczy samoocenę dziecka, jego wiarę w siebie i obraca w pył jego poczucie własnej wartości.


Czas na autorefleksję

Kampania medialna „Kretyn. Czy takie imię wybrałeś dla swojego dziecka?” potrwa  do końca maja 2012 roku. Jest to dobra okazja dla wszystkich rodziców, aby zastanowić się nad tym, czy przypadkiem, w chwilach zdenerwowania, nie zdarza się, że dziecko usłyszy słowa, które mogą o skrzywdzić na całe życie.
 

Aktualna ocena

0

Oceń
Podziel się
KOMENTARZE
foto

Maciej Korżel, 09 Maj 12 11:04

Chcę wierzyć, że taka akcja może przynieść pozytywne efekty. Może samym aktem takiej wiary trochę pomogę... Wydaje mi się też jednak, że zarówno rodzice, jak i nauczyciele częstokroć nie są świadomi tego, co czynią, bo czynią to gdyż 1. sami są ofiarami takiej agresji; 2. są przekonani o dobrych swoich intencjach. Może jednak czasem któregoś z nich poruszy taki plakat, coś pobudzi... Całym sercem, duszą jestem za tą akcją!

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
KATEGORIE
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

Poznaliśmy laureatów I edycji ogólnopolskiego Konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 19 Lipiec 2021

Rusza konkurs "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 10 Maj 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej