Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Koreański problem Cyfrowej Szkoły

Maciej Maciołek, 06 Maj 12 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Pięć lat temu władze w Seulu postanowiły przestawić szkolnictwo na cyfrowy tor. Do 2015 r. we wszystkich szkołach - podstawowych, gimnazjach i liceach - miały się pojawić e-podręczniki dostępne w internecie z dowolnego miejsca na każdym urządzeniu.

Koreański nastolatek mógłby więc kończyć pracę domową, jadąc rano metrem do szkoły, a zamiast ciężkiego tornistra dźwigałby jedynie tablet, laptop czy telefon komórkowy.
Program pilotażowy wprowadzono dotychczas w 50 szkołach. Uczniowie dostali płyty CD zawierające podręczniki do koreańskiego, angielskiego i matematyki. Ich papierowe wersje miały zostać w klasie.
 
 
 
Nawyk okazał się silniejszy niż nowoczesność

Ponad 80 proc. uczniów wciąż przynosi podręczniki do domu i z nich korzysta. Tłumaczą, że zniechęca ich konieczność włączenia komputera, albo że chcą odczytać notatki robione podczas lekcji w papierowych książkach. Dziennik "Korea Times" uznał, że rząd wyrzucił w błoto 100 mln zł - bo tyle kosztował projekt. Można dostrzec mnóstwo niedociągnięć w samej realizacji. Przykładowo: dzieciom rozdano stare książki, tyle że w cyfrowym formacie PDF, niewygodnym do przeglądania. Nowoczesne interaktywne podręczniki, z animacjami i grafiką 3D, są wciąż w opracowaniu i mają zostać wprowadzone dopiero w przyszłym roku.
 
 
 
Nauczyciel ma decydujący głos

Władze koreańskie zdecydowały, że e-podręczniki na razie trafią tylko do licealistów i mają być używane obok, a nie zamiast tradycyjnych książek. Ma to zależeć od stylu nauczania danego nauczyciela. Przyczyniła się do tego debata, jaka rozpętała się wokół digitalizacji szkół. Eksperci ostrzegali, że reforma zwiększy uzależnienie uczniów od elektronicznych gadżetów i że może się niekorzystnie odbić na ich zdrowiu. Jedna z  koreańskich gazet przestrzegała: „Przesadnie ufamy cyfryzacji. Niektórzy wierzą, że wyniki w nauce się przez to poprawią, nie doceniając roli nauczyciela jako przewodnika po wiedzy”.
 
 
 
Świat przygląda się edukacji w Korei Południowej

Wypływając na nieznane wody, świat z uwagą przygląda się właśnie doświadczeniom Korei Południowej, która zaczęła wyznaczać trendy w edukacji jako społeczeństwo najbardziej zdigitalizowane, a zarazem osiągające doskonałe wyniki w nauce. Jakość wykształcenia nadąża za ilością. Koreańczycy wypadają znakomicie w międzynarodowych testach edukacyjnych PISA - w ostatniej edycji z 2009 r. biją ich tylko uczniowie z Szanghaju (Polska zajęła 15. miejsce na 65 krajów). Są dobrzy nie tylko w czytaniu czy matematyce, ale też w rozwiązywaniu problemów - wbrew przekonaniu, że koreańska szkoła każe wykuwać wszystko na pamięć.
 
 
 
Kompromis godny naśladowania

Przypadek koreański jest charakterystyczny i naturalny. Dla każdego ucznia ważne jest, żeby to z czego korzysta było wygodne. Łatwy dostęp to jeszcze nie wszystko. Sieć i e-podręcznik do końca nie spełniają warunku prostoty i funkcjonalności w każdej sytuacji edukacyjnej, dlatego muszą być używane  wymiennie.
Kolejne etapy wprowadzania do szkół w Polsce cyfrowych urządzeń najlepiej zabezpieczą pomysłowi nauczyciele, którzy wykorzystają swoją wiedzę do wyeksponowania korzyści jakie niesie technologia.
 
 
 
Opracowane na podstawie Gazety Wyborczej
 

Aktualna ocena

0

Oceń
Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
KATEGORIE
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej