Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Jak być supermanem czytania?

Ewelina Adamczyk, 08 Lipiec 10 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Truizmem będzie stwierdzenie, że żyjemy w czasach błyskawicznego rozwoju nowoczesnych technologii. W pierwszej dekadzie nowego tysiąclecia, dekadzie mp4, palmptopów, telewizji cyfrowej, globalnego Internetu i długo by jeszcze wyliczać nowe technologie, których mamy istny wysyp, umiejętność szybkiego odbierania informacji stała się cenna na wagę złota.

Wraz z postępem, błyskawicznym rozwojem nowoczesnych technologii, gdy każdego dnia jesteśmy bombardowani świeżymi wiadomościami, informacje szybko się dezaktualizują, szczególnie w naukach ścisłych. Codziennie jesteśmy zasypywani nową, olbrzymią masą informacji. Jak się w tym wszystkim rozeznać i nie zwariować?

Przede wszystkim również musimy iść z duchem czasu, rozwijać się, aby móc rozumieć otaczającą nas rzeczywistość. Receptą na dzisiejsze szybkie i stresujące czasy mogą być sposoby efektywnego czytania i technik pamięciowych, w myśl zasady - więcej informacji – więcej pamiętajmy.

Zazwyczaj nasze zdolności czytelnicze zatrzymują się na poziomie dziecka młodszej klasy podstawówki. Początkowo uczyliśmy się wymawiać i sylabizować literki, później wypowiadać całe zdania. Fonetyzacja, czyli powtarzanie w myślach czytanych słów, powracanie do czytanej treści, zbyt małe pole widzenia, to podstawowe błędy, które popełniamy przy nauce czytania. Jeżeli wyeliminujemy te nawyki, postaramy się ogarniać wzrokiem więcej niż jeden wyraz w tekście, próbować czytać od środka wersu zamiast obejmować wzrokiem kolejne słowa, gdyż nasze pole widzenia pozwala na czytanie większej całości i, co ważne, zachowany żelazną dyscyplinę w wykonywaniu tych ćwiczeń, osiągniemy sukces i zaczniemy czytać dużo szybciej. Tak zwane skanowanie wzrokiem tekstu, szybkie wyszukiwanie interesującego nas materiału, zdolność oddzielania informacji dla nas istotnych od tych mniej ważnych, to dzisiaj kluczowe umiejętności pomagające nam w ogarnięciu dzisiejszej rzeczywistości.

Ewelina Adamczyk

Aktualna ocena

0

Oceń
Podziel się
KOMENTARZE
foto

Ewelina Adamczyk, 31 Lipiec 10 20:31

Oczywiście byłoby wspaniale uczyć tych technik w szkołach, póki, co są one coraz częściej propagowane wśród młodzieży szkolnej przez firmy specjalizujące się w tej branży bądź studentów czy wykładowców studiów psychologicznych. Uczniowie, zazwyczaj już maturzyści bądź studenci, zapisują się na tego typu kursy prywatnie. W szkołach w chwili obecnej nie ma oddzielnego przedmiotu mówiącego o tych technikach.

foto

agny, 29 Lipiec 10 13:55

...skanowanie wzrokiem...ciekawe techniki. A swoją droga to nie można by było uczyć tego w szkołach, o ile łatwiej by było wszystkim później

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
KATEGORIE
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej