Hurra, hurra!, niedługo matura! - czyli co tegoroczny maturzysta o egzaminie wiedzieć musi
Wiosna w tym roku przywitała nas wyjątkowo chłodno. I choć leżąca wszędzie skorupa zmrożonego śniegu wciąż mentalnie kojarzy nam się z zimą, maturzyści już pod skórą czują zapach kwitnących bzów i kasztanów, który jednoznacznie kojarzy się z tegorocznymi egzaminami. Co nowego pokaże matura 2013? O czym muszą pamiętać maturzyści?
1. Terminy poszczególnych egzaminów
Ciąg maturalnych zmagań otworzy egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym w dniu 7 maja – czyli relatywnie później, niż dotychczas. Przez dwa następne dni odbędą się kolejno egzaminy z podstawowej matematyki oraz angielskiego. Ostatni egzamin odbędzie się 28 maja i będzie to matura z języka włoskiego.
7 maja, wtorek - matura z języka polskiego, poziom podstawowy.
2. Matura z matematyki
Od 2010 roku nic się nie zmieniło w kwestii obowiązkowej matury z matematyki na poziomie podstawowym. Nie bez obaw licealiści obawiają się tego egzaminu – wyjątkowo niski poziom z 2010 roku siłą rzeczy wymusił podniesienie wymagań w latach kolejnych. Wzrosła liczba oblanych egzaminów – według statystyk, co piąty uczeń nie zdał matury w pierwszym podejściu – za co w dużej mierze obwinia się trudny tekst z matematyki. Wnioski płynące z analiz matur z ubiegłego roku sugerują, że uczniowie mieli szczególny problem z zadaniami tekstowymi. Podczas nauki warto zwrócić uwagę na ten rodzaj zadań, ponieważ jest on wyżej punktowany niż zadania zamknięte.
3. Matura z języka polskiego
Choć w kwestii matury z języka polskiego zasadnicze zmiany nastąpią dopiero w roku 2015 (w dodatku egzaminu ustnego), to i rok bieżący niesie pewne zmiany, z którymi warto się zapoznać. Został bowiem rozszerzony spis lektur obowiązujący od maja 2013 roku. Nowych pozycji na liście nie ma dużo, ale warto się z nimi zapoznać. Zwłaszcza, że niektóre pozycje – dotychczas wymagane jedynie we fragmentach – obecnie znajdują się w kanonie w całości i są zatwierdzone prze CKE. Aktualny spis lektur znajduje się pod tym linkiem.
Istotna zmiana dotycząca matury z języka polskiego dotyczy także wypowiedzi pisemnej. Zmiana dotyczy arkusza z polskiego, gdzie jeden z tematów będzie dotyczył „tekstu literackiego nieomawianego w szkole, ale w znanej maturzyście konwencji literackiej”. Zatem do wyboru na wypracowaniu będą nie fragmenty 2 znanych lektur, tylko jedna lektura i jeden tekst spoza lektur.
Według rzecznika MEN zmiana ta ma zachęcić uczniów do czytania nie tylko książek objętych obowiązkiem, ale fala sceptyków uważa, że za sprawą wprowadzonej innowacji uczniowie zaprzestaną lektury w ogóle, gdyż egzaminy są skonstruowane tak, że znajomość treści nie jest konieczna do zaliczenia całości.
Zmiany, choć mogą budzić pewne obawy i zdania sporne, nie są wielkie – jak mówi słynne powiedzenie, strach ma tylko wielkie oczy. A za maturzystów mocno trzymamy kciuki i życzymy owocnej nauki do egzaminów ;).
0
![]() |
![]() |
![]() |
Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Redakcja portalu 23 Sierpień 2021
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana
~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21
Ku reformie szkół średnich - część I
~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14