Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Gra miejska w szkole krok po kroku - scenariusz kreatywnej, nowoczesnej lekcji bez korzystania z tablicy interaktywnej i komputera

Aleksandra Podsiadły, 12 Czerwiec 13 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Postęp technologiczny od dłuższego czasu popycha nauczycieli – według lub wbrew ich woli – do sięgania po innowacyjne metody nauczania. Jednak nie każda szkoła wyposażona jest w tablicę interaktywną, stałe łącze lub po prostu praktyczną wiedzę merytoryczną. Okazuje się jednak, że wcale nie trzeba dysponować zasobem najnowszych generacji sprzętu, żeby zorganizować ekscytującą, kreatywną i efektywną lekcję, którą uczniowie zapamiętają na długi czas. 

Gra miejska w szkole krok po kroku – scenariusz kreatywnej, nowoczesnej lekcji bez korzystania z tablicy interaktywnej i komputera
 
Postęp technologiczny od dłuższego czasu popycha nauczycieli – według lub wbrew ich woli – do sięgania po innowacyjne metody nauczania. Jednak nie każda szkoła wyposażona jest w tablicę interaktywną, stałe łącze lub po prostu praktyczną wiedzę merytoryczną. Okazuje się jednak, że wcale nie trzeba dysponować zasobem najnowszych generacji sprzętu, żeby zorganizować ekscytującą, kreatywną i efektywną lekcję, którą uczniowie zapamiętają na długi czas. 

Nauka przez zabawę to jeden z najskuteczniejszych sposobów nauczania. Dzieci coraz wcześniej rozpoczynają swoją przygodę ze szkołą, przyzwyczajają się do sztywnego siedzenia w ławkach, uważnego słuchania i bycia grzecznym przez 45 minut razy, najczęściej, siedem. Nic dziwnego, że rodzice obawiają się wcześniejszego posyłania swoich latorośli do przybytku powszechnej edukacji. Lata dyscypliny szkolnej pamiętane ze swoich czasów przekładają się na myślenie o współczesnych metodach nauczania. A szkoda, bo coraz odważniej i śmielej do szkół wprowadza się elementy zabaw i wspólnych gier.


Gra miejska - co to takiego jest?

Pamiętacie starą, harcerską grę w podchody? Na pewno każdy, kto urodził się przed 1994 choć raz w nią grał albo przynajmniej o niej słyszał, w przeciwieństwie do współczesnej młodzieży, która przygody i wyzwania szuka raczej w komputerowych RPGach niż nad jeziorami, w lasach i górach. Na szczęście przedstawiciele kreatywniejszego pokolenia dostrzegli potencjał tego rodzaju rozrywki i postanowili zaadoptować go w świecie technologicznego rozwoju.

Głównym założeniem gry miejskiej jest to, że planszą jest miasto, wieś, albo inny dowolny zabudowany obszar wybrany przez organizatorów. Aby dobrze przygotować się do zadania, trzeba spojrzeć na otaczający nas teren z innego punktu widzenia, odkryć je na nowo podczas szukania miejsc, budynków czy pomników noszących w sobie historie sławnych ludzi  i historycznych wydarzeń. Lekcja historii powstania warszawskiego rozgrywająca się na ulicach Starego Miasta w Warszawie albo gra terenowa w Czarnolesie mająca na celu przybliżenie twórczości i historii Jana Kochanowskiego to nie tylko świetna zabawa, ale gwarancja, że poznane informacje zostaną w głowach młodzieży na bardzo długi czas.


Jak zorganizować grę miejską w szkole?

Grę można zorganizować dwojako: albo z pomocą lokalnego samorządu na większą skalę, albo dzięki własnym, szkolnym zasobom i wsparciu dyrekcji. Plusem pierwszej opcji jest niewątpliwie większy rozmach i możliwości: w ten sposób łatwiej uzyskać sponsorów na atrakcyjne nagrody, stroje do gry, jeżeli takie są potrzebne oraz wszelkie inne materiały. Jeżeli jest to pierwsza organizowana w okolicy gra, najlepiej jest zacząć w mniejszym gronie w porozumieniu ze szkołą. 

Aby wszystko przebiegło sprawnie i zakończyło się sukcesem, należy przygotować się zgodnie z następującym scenariuszem:
 

KROK 1 Określenie celu
Najpierw należy zadać sobie pytanie o ostateczny cel gry. Jest nią znajomość historii danego miejsca? A może twórczość literacka? Albo skompletowanie wiedzy o życiu fauny i flory leśnej? Możliwości jest mnóstwo, ale ważne, by je jasno określić. Dzięki temu będzie można wymyślić i skonstruować poszczególne etapy gry.
 

KROK 2 Uczestnicy
Bardzo ważne jest, aby temat gry był dostosowany do wieku uczestników. Nie będzie problemu, jeżeli udział wezmą uczniowie jednej klasy, ale w wypadku organizowania edukacyjnej zabawy na większą skalę, np. całej szkoły, należy dokładnie przeanalizować możliwości uczniów i podzielić je na takie grupy, by szanse na wygraną były wyrównane, a każdy czuł się potrzebny.
 

KROK 3 Fabuła
Gra miejska powinna opierać się na konkretnym motywie. Może być nim seria znanych komiksów, lokalnych legend i opowieści czy filmu albo omawianej lektury. Jeżeli okolica, w której planujecie rozegrać swoją grę, nie obfituje w żadne charakterystyczne miejsca, sprawdzą się uniwersalne scenariusze poszukiwania skarbów, ratowania świata czy po prostu podróży.
 

KROK 4 Zasady gry i scenariusz
Aby wszystko przebiegło sprawnie i bez zamieszania, uczestnicy gry muszą znać wszystkie zasady. Wcześniej należy je spisać i najlepiej rozdać uczestnikom. Ile mają czasu na rozwiązanie poszczególnych zadań, jak dostać się do celu, jak zadania są punktowane. Scenariusz stworzony przez organizatorów musi być ciekawy i ściśle nawiązywać do motywu przewodniego. Jeżeli tematem gry jest podróż pociągiem transsyberyjskim, uczestnicy muszą mieć szansę wczuć się w świat przedstawiony – pomaga temu ucharakteryzowanie poszczególnych punktów gry.
 

KROK 5 Materiały pomocnicze
W nawiązaniu do motywu gry, każda stacja, w której czekać na uczestników będzie zadanie, powinna być odpowiednio przygotowana. A więc jeżeli jest to podróż koleją, mile widziane będą tabliczki z nazwami stacji, adekwatne rekwizyty i styl zaprezentowania treści zadania. Na pewno zwiększą radość i zaangażowanie elementy garderoby – np. czapka konduktora dla lidera grupy – przekazane każdej grupie.
 

Na koniec warto przygotować poczęstunek dla uczestników – kanapki albo ognisko i ciepłą herbatę lub coś zimnego do picia, w zależności od pogody. Gra miejska to fantastyczne rozwiązanie na czerwiec, kiedy młodzież niechętnie siedzi w ławkach i wyczekuje już wakacji, albo jesień, kiedy zapał uczniów do nauki jest największy, a ich umysły najbardziej chłonne. To też szansa dla nauczycieli na nawiązanie z uczniami nowej relacji, wyrobienie autorytetu i – nie ma co ukrywać – również świetną zabawę. Istnieją już organizacje zajmujące się profesjonalnym przygotowaniem gier miejskich, m.in. Polska Akcja Humanitarna. Na ich stronie internetowej znajdują się gotowe szablony kreatywnych zajęć oraz więcej informacji. 


 

Aktualna ocena

0

Oceń
Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
KATEGORIE
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

Poznaliśmy laureatów I edycji ogólnopolskiego Konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 19 Lipiec 2021

Rusza konkurs "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 10 Maj 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej