Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


E-podręczniki do kształcenia zawodowego. Jedni dyskutują inni kombinują... Oni po prostu je robią!

Szymon Konkol, 04 Styczeń 15 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Od początku drugiego semestru, uczniowie Zespołu Szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Raciążu zaczną naukę z pierwszych e-podręczników do kształcenia zawodowego. Już w chwili obecnej można przeglądać zasoby dla zawodów: opiekun medyczny oraz technik turystyki wiejskiej a wkrótce również dla technika pojazdów samochodowych.
 

Nauczyciele przedmiotów zawodowych ZS STO w Raciążu posiadają dostęp do tych zasobów umożliwiający ich edycję i uzupełnianie o nowe treści. Dzięki takiemu rozwiązaniu powstaną podręczniki, których aktualizacja odbywała się będzie zgodnie z postępem technicznym i technologicznym. 
 
 
E-podręczniki
 
 
Szkoła, która zdecydowała sie na ten eksperyment znajdzie się w czołówce innowacyjnych, nowoczesnych szkół zawodowych w Polsce. E-podręczniki w formie otwartych, edytowalnych zasobów edukacyjnych to zupełnie nowe podejście do narzędzi edukacyjnych umożliwiające naukę każdemu, wszędzie i w dowolnym czasie.
 
Ten nowatorski projekt edukacyjny skupia się na włączaniu w tradycyjne metody nauczania przedmiotów zawodowych elementów blended learningu. Ma to na celu aktywizację uczniów do samodzielnego rozwijania kompetencji zawodowych i motywowania nauczycieli do rozbudowy zasobów udostępnionych na starcie projektu.
 
Blended learning jest to forma uczenia się, łącząca w sobie zajęcia tradycyjne (bezpośredni kontakt z prowadzącym) z aktywnościami w sieci internet. W praktyce oznacza to, że uczniowie i słuchacze biorący udział w tradycyjnych, stacjonarnych zajęciach szkolnych mają jednocześnie możliwość samokształcenia korzystając z udostępnionych przez szkołę zasobów edukacyjnych.
 
Celem metody nauczania z zastosowaniem blended learningu jest połączenie dwóch aspektów uczenia się: w klasie oraz online (e-learning). Czas spędzony z nauczycielem powinien być w znacznej mierze wykorzystywany do angażowania uczniów do dyskusji, rozwiązywania problemów i samodzielnego zdobywania doświadczeń. Równolegle, uczestnicy mogą korzystać z bogatej w materiały szkolnej strony internetowej zawierającej różnorakiej postaci zasoby edukacyjne (platformy). Takie rozwiązanie daje możliwość nabywania wiedzy o każdej porze, z jakiekolwiek miejsca.
 
 
E-podręczniki - opiekun medyczny
 
E-podręczniki - opiekun medyczny


W budowie zasobów edukacyjnych prezentowanych na tych stronach wykorzystano materiały opracowane w ramach projektu "Model systemu wdrażania i upowszechniania kształcenia na odległość w uczeniu się przez całe życie". Materiały te dostępne są na wolnych licencjach umożliwiających dowolne ich wykorzystanie i modyfikowane.

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Zainteresowanych tego typu rozwiązaniem odsyłam do wirtualnej biblioteki zasobów do nauki zawodu ZS STO w Raciążu: http://zssto.blogspot.com/

 


* * *
 

 
 O autorze:
Szymon Konkol   

Szymon Konkol 

Nauczyciel dyplomowany,  magister pedagogiki, mistrz cukierniczy, wielokrotny laureat wyróżnień branżowych i edukacyjnych, inicjator oraz koordynator projektów edukacji zawodowej, w tym Małej Akademii Mistrzostwa Zawodowego (www.mamz.pl), autor subiektywnego bloga o edukacji EDUfabryka (www.edufabryka.blogspot.com) , współzałozyciel portalu społecznościowego Republika Edukacji (www.republikaedukacji.pl) oraz członek redakcji serwisu wolnej publicystyki edukacyjnej Nowy Model Szkoły (www.nowymodelszkoly.edu.pl). Pracuje jako nauczyciel zawodu w szkołach w województwie śląskim.

 

Aktualna ocena

0

Oceń
Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
KATEGORIE
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej