Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


E-podręczniki – już wkrótce w Polsce

SocialLearning.pl , 03 Sierpień 11 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

W przeciągu ostatniego tygodnia ogólnopolskie portale internetowe obiegła informacja, że Resort Edukacji skierował do konsultacji rozporządzenie w którym zastrzeżono , że podręcznik będzie musiał być również publikowany w wersji elektronicznej. Wyjątek stanowić miałyby tylko książki dla dzieci w klasach I-III ze względu na naukę pisania.

""


W ostatnim artykule pisałem o dużo bardziej odważnym kroku ze strony rządu Korei(Do 2015 wszystkie podręczniki będą dostępne w formie cyfrowej!), mianowicie totalnym wyparciu zwykłych podręczników przez wersje cyfrowe a dosłownie kilka chwil później możemy przeczytać , że i polskie ministerstwo chcę iść podobną drogą.


O zaletach takich podręczników chciałbym napisać słów kilka , bo po wypowiedziach pod informacjami spotkałem wiele opinii krytycznych pasujących do stereotypowego postrzegania e-podręcznika jak zwykłego e-book`a z litym tekstem.


Zapraszam do obejrzenia krótkiego filmu:

http://youtu.be/o1cMY9R65H8


Osobiście jestem pod sporym wrażeniem prostoty wykonania i przy tym atrakcyjności poszczególnych elementów. Wyobraźcie sobie , że hipotetyczny Jasio korzysta z podobnej książka na lekcji . Otrzymuje jakościową zawartość merytoryczną wzbogaconą o wizualizację i praktyczne ujęcie teorii. Gdy czyta o jakimś zagadnieniu dostaje zestaw kilku- kilkunastu zdjęć w pełnym wymiarze i wysokiej jakości by móc przyjrzeć się np. jak wygląda dana roślinność. W przeciwieństwie do zwykłego podręcznika w którym zapewne uzyskałby 2-3 miniatury zdjęć.


Nasz Jasio na kolejnych zajęciach mógłby przyjrzeć się symulacji jak na filmie w przypadku oświetlenia domu. Mógłby przekonać się jak dany aspekt wygląda przy różnych czynnikach , które sam dobrał a nie narzuconych prze autora .
Jeszcze później otrzymuje interaktywną infografikę (świetny przykłady od Nikona ) którą z pełnym zaangażowaniem przegląda i modyfikuje . Biorąc pod uwagę , że większość ludzi to wzrokowcy dzięki takim bodźcom łatwiej i skuteczniej będzie mógł przyswoić kolejne dane.


W komentarzach pod artykułami dużo jest kłótni o koszty takich podręczników czy też uzależnienie od np. internetu lub dostaw prądu. Wg GUS`u w 83% gospodarstw z dziećmi w wieku poniżej 16 lat jest internet , poza tym każda szkoła takowy posiada w związku z wymaganiami stawianymi przez Ministerstwo. Ciężko jest stwierdzić , że może to być faktyczny problem za kilka lat gdy cały program działał by w pełni.


Jeśli chodzi o koszty chyba idealnym rozwiązaniem było by gdyby Państwo stworzyło zestaw takich podręcznik i było właścicielem koncesji- rodzice nie muszą rok rocznie kupować nowych gdyż to szkoła jest ich właścicielem. Jednokrotna inwestycja zwróci się zapewne po kilku pierwszych latach w kieszeniach podatników. Pytanie: Dlaczego ciągle nie idziemy w tę stronę a wolimy zmuszać obywateli do wyposażania swych dzieci w nowe, lśniące zestawy po ok. 400 zł rocznie na dziecko?


Paweł Stępień


Źródła:

http://www.men.gov.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2306%3Apodrczniki-obowizkowo-w-formie-elektronicznej&catid=232%3Aksztacenie-i-kadra-ksztacenie-ogolne-podrczniki-i-programy-nauczania&Itemid=292

http://technologie.gazeta.pl/internet/1,104665,9990644,Mamo__sciagnij_mi_matematyke.html

http://www.rp.pl/artykul/690529.html

Zdjęcie z schooltechconsulting.com

Aktualna ocena

0

Oceń
Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
KATEGORIE
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej