Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Dobry rodzic to czujny rodzic?

Karolina Krzysik, 30 Kwiecień 12 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

W dzisiejszej rzeczywistości, w której to, co realne, coraz częściej przeplata się z tym, co cyfrowe, kontakty dziecka z światem cyfrowym wydają się być nieuniknione. Jednak nie należy zapominać, że w cyberprzestrzeni mogą czyhać na dziecko różne zagrożenia. Jak się przed nimi ustrzec? Oto garść porad, z których mogą skorzystać zapobiegliwi rodzice.


Po pierwsze: czujność !!!

Nie jest możliwe, by uchronić dziecko przed wszelkimi niebezpieczeństwami świata, jednak warto próbować. Z pomocą przychodzą rodzicom tzw. programy kontroli rodzicielskiej. Są to aplikacje, które pozwalają rodzicowi na ograniczenie dziecku czasu na korzystanie z urządzenia elektronicznego oraz zablokowanie mu dostępu do pewnych stron i treści, np. pornograficznych. Tego typu oprogramowanie pozwala „czuwać” nad bezpieczeństwem dziecka w sieci nawet wtedy, kiedy rodzic i dziecko nie spędzają czasu wspólnie przy komputerze. 

 
 
Po drugie: kontroluj wszystkie możliwe źródła dostępu do Internetu.

W ciągu kilku ostatnich lat postęp technologiczny sprawił, że dostęp do Internetu jest możliwy praktycznie wszędzie, jeśli dysponuje się urządzeniami mobilnymi – laptopami, tabletami i smartfonami. Nie są to urządzenia bardzo drogie, dlatego coraz częściej rodzice kupują tego typu sprzęt swoim dzieciom. Dzieci zaś w dużej mierze korzystają z nich poza domem i poza zasięgiem wzroku rodzica. 

Taka sytuacja rodzi ryzyko, że dziecko zetknie się z potencjalnie groźnymi treściami i sytuacjami. Może się zdążyć, że dziecko będzie wysyłać smsów na numery o podwyższonej opłacie (np. loterie smsowe). Nieświadome wysokich kosztów usługi, może wykonywać nadmierne ilości połączeń telefonicznych. Może korzystać z aplikacji oraz witryn nieprzeznaczonych dla nieletnich. Aby zapobiec podobnym zagrożeniom i zapewnić dziecku bezpieczne korzystanie ze smartfona i tabletu, można zainstalować aplikację do kontroli i ochrony urządzeń mobilnych. Umożliwia ona na ograniczenie wydatków telefonicznych potomka i chroni je przed zagrażającymi treściami.


 
 
Po trzecie: sprawdź, gdzie dziecko się znajduje w danym momencie.

Bardzo użyteczną funkcją, typową dla  aplikacji bezpieczeństwa jest opcja wykorzystania modułu GPS do poinformowania rodzica o aktualnym miejscu pobytu potomka. Daje ona pewność, iż dziecko jest bezpieczne, że nie znajduje się z dala od domu czy też ustalonego wcześniej miejsca.

Dodatkowo GPS pozwala na odnalezienie zagubionego sprzętu, co może zdarzyć się zwłaszcza młodszym dzieciom. Zaś jeśli telefon czy tablet zostaną skradzione i nie uda się go odszukać, aplikacja daje możliwość zdalnego skasowania danych zapisanych w pamięci urządzenie czy też zablokowania dostępu do nich.
 
dziecko_komputer_2
fot. www.uczdziecko.pl 
 
 
Po czwarte: czuwaj nad aplikacjami, z których może skorzystać dziecko.

Aplikacje do kontroli i ochrony urządzeń mobilnych pozwalają rodzicom dokonać wyboru tych aplikacji, które według nich powinny być dostępne dziecku oraz tych, które należy zablokować. Mogą temu służyć listy aplikacji, z których dziecko może skorzystać używając smartfona.
 
 
dziewczyny_komputer
fot. www.pgcmls.info 
 
 
Lepiej zapobiegać.
 
Oczywiste jest, że rodzice powinni pozwalać dziecku na korzystanie z urządzeń mobilnych, na użytkowanie Internetu, gdyż takie umiejętności będą mu później w życiu niezbędne. Jednak rodzice powinni przy tym zachować zasadę ograniczonego zaufania i kontrolować dostęp do tych treści, które mogą dla ich dzieci stanowić zagrożenie. 
 

Aktualna ocena

0

Oceń
Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
KATEGORIE
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

Poznaliśmy laureatów I edycji ogólnopolskiego Konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 19 Lipiec 2021

Rusza konkurs "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 10 Maj 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej