Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Deprecjacja przedmiotów przyrodniczych? Pierwszy krok do zacofania

Stanisław Czachorowski, 20 Listopad 16 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Wiek XXI jest wiekiem technologii, czasem trzeciej rewolucji technologicznej. Podstawą nowych technologii i dużego sukcesu cywilizacyjnego są nauki przyrodnicze, od fizyki po chemię i biologię. Postęp, jaki się dokonał, jest olbrzymi. Żeby zrozumieć współczesny świat, nawet ten w zasięgu codziennych czynności, trzeba mieć elementarną wiedzę przyrodniczą. To wydaje się oczywiste.
 

Astrologia


Od jakiegoś czasu z dużym zaskoczeniem i niesmakiem obserwuję rynek księgarski. Zwłaszcza w salonach Empik brakuje miejsca dla książek popularnonaukowych (ale książek jest całe mnóstwo). Niejednokrotnie brakuje takich działów. Byłem ostatnio w dużym salonie tej sieci, w galerii handlowej. Są tylko nauki humanistyczne (tam można znaleźć pojedyncze książki z ewolucji człowieka...). Zatem sama historia i filozofia, religia i ezoteryka, z fantastyki to chyba tylko fantasy. Był na przykład dział z astrologią (na zdjęciu wyżej). Prawie same książki astronomiczne. Astrologia myli się z astronomią? Ogromna ignorancja, a to tylko przykład jeden z wielu. To wydaje się już standard (więcej fotograficznych przykładów umieściłem na Facebooku). Książki popularnonaukowe czy dotyczące wiedzy przyrodniczej są na marginesie (na szczęście w publicznych bibliotekach są działy takie jak nauka, biologia, fizyka, matematyka, geografia, chemia itd.).

Czy sytuacja w Empiku (i innych księgarniach) świadczy o deprecjonowaniu wiedzy przyrodniczej w życiu społecznym? A przecież bez niej nie tylko nie będzie wykwalifikowanej kadry w szeroko rozumianej gospodarce, ale i nie zrozumie się podstawowych zjawisk, spotykanych w życiu codziennym. Bez rozumienia zjawisk przyrodniczych nie potrafimy poprawnie obsłużyć komputera czy domowych sprzętów AGD. Jeśli się zastanowić, to skalę tej przyrodniczej ignorancji widać przy publicznej dyskusji o GMO, szczepieniach, grabieniu trawników, kornikach w Puszczy Białowieskiej czy energii odnawialnej i zmianach klimatu. O rozumieniu ekonomii i gospodarki nie zapominając.

Ale może ta przyrodnicza ignorancja dotyczy tylko popkultury? Bynajmniej. W nowej propozycji programowej w ramach reformy minister Zalewskiej w szkole podstawowej zredukowana będzie liczba godzić przyrodniczych prawie o jedną trzecią... w porównaniu do szkoły ośmioklasowej, tej dawnej. Z dawnych 29 godzin będzie zaledwie 20, Najwyraźniej fundujemy sobie kolejne wieki "ciemne"... Zaleją nas ignoranci, którzy nie będą rozumieli tego, co się dzieje wokół. Wrócimy do magii i zabobonów?

Brak należycie wykształconych ludzi w zakresie nauk przyrodniczych to brak kadr dla gospodarki opartej na wiedzy. Staniemy się krajem taniej, niewykwalifikowanej siły roboczej? Krajem ignorantów, krajem zacofanym? Najwyraźniej jesteśmy na tej drodze. Jeśli nie zmienimy tych trendów, przyszłość Polski będzie nieciekawa...
 

 

 

* * *
 
 
 O autorze:
Stanisław Czachorowski  

prof. Stanisław Czachorowski

Urodziłem się w 1963 roku w Lidzbarku Warmińskim. Jestem Warmiakiem o mazowiecko-wileńskich korzeniach. Pracuję na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie na stanowisku profesora UWM w Katedrze Ekologii i Ochrony Środowiska. Jestem urodzonym optymistą i idealistą, ciekawym otaczającego świata. Kiedyś pisałem wiersze, rysowałem i malowałem. Teraz przeżywam intelektualną przygodę poznawania tajników życia wspólnie ze studentami, doktorantami i przyrodnikami-amatorami. Mistrz i uczeń dziwią się razem. Zawsze raźniej cieszyć się życiem i pięknem otaczającego nas świata z kimś jeszcze.

Tekst dostępny na licencji: Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska; ukazał się pierwotnie na blogu autora Profesorskie gadanie 

Aktualna ocena

0

Oceń
Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
KATEGORIE
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Szkoły niepubliczne skrzywdzone? STO interweniuje w sprawie dotacji

Redakcja portalu 14 Wrzesień 2019

30 lat wolności - zapraszamy na konferencję dla nauczycieli!

Redakcja portalu 13 Wrzesień 2019

HFPC pyta Ministerstwo Edukacji Narodowej o sytuację uczniów z niepełnosprawnościami

Redakcja portalu 07 Wrzesień 2019

Startuje II edycja Konkursu #cojaczytam

Redakcja portalu 06 Wrzesień 2019

Narodowe Czytanie 2019

Redakcja portalu 05 Wrzesień 2019


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej