Warning: file_exists(): Unable to find the wrapper "ttp" - did you forget to enable it when you configured PHP? in /home/eid2011/domains/edukacjaidialog.pl/public_html/_main/blogs.php on line 167 Czy nauczyciel polski mam szansę na sukces?
Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Czy nauczyciel polski mam szansę na sukces?

, 22 Maj 08 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Wczoraj zamieściłem profil kompetencji nauczyciela, który opracował Jan Fazlagić na podstawie swoich obserwacji i doświadczeń jako szkoleniowiec i akademik. Twierdzi, że nauczyciele mogą z powodzeniem rywalizować na rynku pracy.

Dlaczego jednak tak się nie dzieje, dlaczego nauczyciele nie chcą przejąć inicjatywy i budować własną karierę zawodową na swoich talentach? Moim zdaniem to braku poczucia własnej wartości powoduje, że sami nauczyciele nie pozwalają tak o sobie myśleć i mówić. A przecież na początku lat 90-tych w momencie wielkich przemian ustrojowych wielu nauczycieli wykorzystało swoje silne strony i zaczęli funkcjonować w biznesie. Jedni otworzyli własne szkoły (sam tak zrobiłem), inni uruchomili szkoły językowe i inną z kolei rozpoczęli działalność związaną z usługami edukacyjnymi. W tym czasie powstało wiele firm szkoleniowych, które swoje oferty kierowały nie tylko do nauczycieli, ale także do klientów spoza oświaty. Wielu nauczycieli matematyki, informatyki i humanistów odeszło do banków i dużych korporacji, natomiast biolodzy, chemicy do firm farmaceutycznych. Przykłady można mnożyć. Bardzo często na zajęciach, kiedy słyszę narzekania na polska edukację i zarobki, proponuję, aby nauczyciele zachowali się proaktywnie i uznali, że miejsce, w którym obecnie są, to konsekwencja ich dotychczasowych wyborów. Wybrali zawód nauczyciela, więc również to, co się z nim wiąże, a więc krótszy czas pracy, niższe w związku z tym zarobki, dłuższe wakacje, wcześniejsze przechodzenie na emeryturę itd. Na moje argumenty odpowiadają, że nie mogą odejść, bo muszą zarabiać na chleb. A przecież tysiące osób zarabia na chleb nie będąc nauczycielami. To kwestia wyboru. A może to strach przed nieznanym i brak wiary we własne możliwości.
Jan Fazlagić stwierdza we wspomnianym artykule, że wbrew ogólnie przyjętemu stereotypowi, nauczyciel może rozpocząć swoja karierę poza oświatą jako radca w dziale zarządzania zasobami ludzkimi, specjalista ds. public relations, kierownik ds. szkoleń i konferencji, kierownik działu obsługi klienta, kierownik ds. organizacji szkoleń i wyjazdów, redaktor biuletynu firmowego lub firmowej witryny internetowej, copywriter w agencji reklamowej, kierownik ds. kontaktów akcjonariuszami, asystent prezesa, kierownik zakładu uzdrowiskowego, konsultant i wiele innych. Budujące!

Warto zajrzeć do innych tekstów Edukacji i Dialogu.

Zobacz mnie na GoldenLine

Aktualna ocena

0

Oceń
Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
Aktualnie brak powiązanych artykułów.

REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
KATEGORIE
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Szkoły niepubliczne skrzywdzone? STO interweniuje w sprawie dotacji

Redakcja portalu 14 Wrzesień 2019

30 lat wolności - zapraszamy na konferencję dla nauczycieli!

Redakcja portalu 13 Wrzesień 2019

HFPC pyta Ministerstwo Edukacji Narodowej o sytuację uczniów z niepełnosprawnościami

Redakcja portalu 07 Wrzesień 2019

Startuje II edycja Konkursu #cojaczytam

Redakcja portalu 06 Wrzesień 2019

Narodowe Czytanie 2019

Redakcja portalu 05 Wrzesień 2019


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej