Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Cyfrowa kość niezgody

Karolina Krzysik, 14 Marzec 12 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Piętrzą się trudności związane z wprowadzeniem pilotażowego programu „Cyfrowa szkoła”. Program ten ma być początkową fazą procesu cyfryzacji polskiego szkolnictwa. Pierwotnie zakładano, że zostanie on uruchomiony 23 marca 2012 roku, jednakże prawdopodobnie nie wejdzie on w życie w planowanym terminie.  

Ministerstwo Finansów podważa decyzje Ministerstwa Edukacji Narodowej

Na przeszkodzie stanęły poważne zastrzeżenia Ministerstwa Finansów, kierowane pod adresem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Resort finansów wytyka MEN, iż chce przeznaczyć pieniądze na dofinansowanie niepublicznych placówek, choć nie ma do tego prawa. Z tego powodu wycofano się z obrad nad projektem rozporządzenia dotyczącym wspomnianej kwestii. Nie są to pierwsze zarzuty, jakie stawiane są MEN. Ministerstwo Edukacji Narodowej ma kłopot z opracowaniem takiego projektu, który nie budziłby żadnych zastrzeżeń.


 
szkolaCzy szkołom niepublicznym należy się dofinansowanie?

Wiceszef Ministerstwa Finansów, wśród zarzutów kierowanych pod adresem MEN, w szczególności akcentuje propozycję zasponsorowania zakupu sprzętu komputerowego dla szkół niepublicznych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jak zaznacza, nie istnieją przepisy, które pozwalałyby na przekazanie dotacji pochodzącej z budżetu państwa na rzecz placówek niepublicznych. Rozwiązaniem problemu mogłoby być przekazanie komputerów szkołom niepublicznym w postaci darowizny, lecz w takim przypadku szkoły byłyby zmuszone zapłacić podatek od darowizny. Na takie rozwiązanie nie zgadza się z kolei Ministerstwo Edukacji Narodowej. MEN wyraża bowiem przekonanie, że obecne regulacje prawne pozwalają na objęcie projektem również niepublicznych placówek oświatowych.


Regulacje prawne powstrzymają postęp?

Nie wiadomo, jak się cała sprawa zakończy, ale wiadomo już, iż cyfryzacja polskich szkół nie przebiegnie bez problemów. Pozostaje mieć nadzieję, że nie będą one na tyle poważne, by zagrozić programowi; szkoły bowiem muszą iść z duchem czasu i dostosowywać się do postępu technologicznego, niezależnie od trudności prawnych.
 

Aktualna ocena

0

Oceń
Podziel się
KOMENTARZE
foto

Girls Games, 02 Kwiecień 12 10:22

Jeśli dbamy o równość szans, jeśli ważna jest dla nas spójność społeczna i solidarność - ostatnia z grup MUSI być wzięta pod szczególną uwagę w programie Cyfrowa Szkoła. Y8

foto

Maciej M. Sysło , 16 Marzec 12 23:22

Można wątpić,czy cyfryzacja uzdrowi polską szkołę.Zacofanie technologiczne to tylko jedna z chorób naszej oświaty.Upadek poglądowości nauczania,marne umiejętności wychowawcze nauczycieli,narastająca wielostronna agresja,praca szkół pod egzamin testowy to inne bynajmniej nie wszystkie strony czarnego obrazu naszego szkolnictwa.I jeśli do reformowania edukacji nie podejdzie się całościowo,to skutki wycinkowych zmian mogą okazać się przeciwne do oczekiwanych,a kolejne pieniądze będą wyrzucone w błoto. Władysław Sochański

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
KATEGORIE
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej