Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Autor podstawy? Kulson!

Jarosław Bloch, 05 Grudzień 17 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Rzecz bez precedensu. Nazwiska autorów podstaw muszą zostać ujawnione! Szok! Ale jak to? Wszak pseudonimem posługiwało się wielu wielkich pisarzy, więc dlaczego tutaj nie można być anonimowym? Oj drodzy koledzy… zapomnieliście, że podstawy programowe to nie beletrystyka. Tutaj zakończenie powinno być przewidywalne. Choć może dlatego niektórzy chcieli pozostać anonimowi, bo ich praca to radosna twórczość, której podjęli się tylko dla pieniędzy?
 

W tempie, które narzuciła Pani Minister, oczywiście nie dało się nic nowego stworzyć. Większość podstaw więc… przepisano. Ale jak to? A gdzie prawa autorskie poprzednich twórców podstaw? Nie dziwię się, że nie chcą się ujawniać, bo przecież ktoś może ich oskarżyć o plagiat. I tak to metoda kopiuj-wklej stała się oficjalną metodą promowaną przez MEN. Tu coś zmienić, tam coś zmienić i gotowe. Oczywiście zmieniono w obszarach ideologicznie ważnych. Za odpowiednią kasę wszystko można napisać. Plus klauzula w umowie, że autor pozostanie anonimowy. Po co? Aby w prawdziwym życiu nikt nie dowiedział się, że autor się zeszmacił…

Mały eksperyment myślowy. Wyobraźmy sobie studenta, któremu nie chce się pisać od nowa pracy zaliczeniowej. Otwiera dwie książki, pracę kogoś innego i robi tzw. kompilację treści. Oczywiście aby nikt się nie czepiał, tu i ówdzie coś zmienia, i oddaje pracę jako własną. Karygodne prawda? No więc dlaczego MEN nie ruga nowych autorów, których podstawy są w większości przepisane z podstaw starych? Mało tego. Czyjaś praca została tutaj często zniekształcona i okraszona post-prawdą i pseudonauką! Te nowe podstawy to faktycznie powód do wstydu, bo pokazują podwójną moralność autorów i całego MEN.

Na koniec wisienka na torcie. Teoria spiskowa. A może podstawy programowe nie mają autorów!? Może zebrało się kliku partyjnych aktywistów, wycięło to co niezgodne z linią partii, dodało trochę pseudonauki i już. Podstawa jak malowana. A tu źli ludzie każą autorów przedstawić! Tylko jak z tego wybrnąć? Toż to nie Policja. Tutaj nie znajdzie się Kulson, który powie wszystko co dowódca każe, nawet największą bzdurę. Szanujący się naukowiec Kulsonem nie chce być. Może więc MEN przeciągając sprawę, szuka na terenach post pegeerowskich ludzi, którzy za odpowiednią kasę i skrzynkę jaboli zgodzą się być edukacyjnymi Kulsonami?

 



* * *


 

 O autorze:
Jarosław Bloch  

Jarosław Bloch
(ur. 1975 w Katowicach)

Z wykształcenia geograf, absolwent Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. Obecnie nauczyciel i wychowawca w VI Liceum Ogólnokształcącym w Katowicach. Prowadzi bloga o tematyce edukacyjnej pt. "Co z tą edukacją?". 

Tekst ukazał się pierwotnie na blogu "Co z tą edukacją?"

Aktualna ocena

0

Oceń
Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
KATEGORIE
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej