Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


5 największych trendów w dziedzinie technologii edukacyjnej, o których musisz wiedzieć

Redakcja portalu, 16 Maj 13 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Nowe technologie - począwszy od iPadów, a kończąc na mobilnych aplikacjach - zmieniają styl nauczania oraz sposób funkcjonowania szkół. Technologia może zastąpić dawny model uczenia, może połączyć doświadczenia albo po prostu ułatwić pracę nauczycielom. Wielu innowatorów dyskutuje na temat tego, jak technologia na naszych oczach zmienia dotychczas znane nam oblicze edukacji.

By pokazać wizję nadchodzącej zmiany, skierowaliśmy reflektory na pięć nowinek, które spowodują technologiczną rewolucję w edukacji. Poniżej zamieszczamy to, co koniecznie powinieneś wiedzieć.


1. Nauka Online 

Nauka online oraz „masywne, otwarte internetowe kursy” (MOOCs - massive open online courses) zapowiadają się jako najbliższa przełomowa technologia w dziedzinie nauki. Wciąż kwestią dyskusji  jest to, czy otwarte kursy online spowodują, że klasy opustoszeją, a nauka przeniesie się do wirtualnego świata. Pewne jest jednak, że już dziś uczniowie w Wielkiej Brytanii mogą uczestniczyć w klasach, kursach i programach edukacyjnych online akredytowanych przez rząd. Dowodzi tego lista najlepszych kursów licencjackich online. Co więcej, dostawcy usług e learningu dostarczają już od pewnego czasu rozwiązania z zakresu cyfrowej szkoły do szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Nie jest powiedziane, że nauka przez Internet musi w pełni zastąpić konwencjonalne nauczanie w realnym świecie, ale pewne jest, że spowoduje zmianę w obecnym, przestarzałym modelu nauczania.


2. Platformy alternatywnej weryfikacji kwalifikacji zawodowych. 

Podczas gdy w USA czesne za szkoły wyższe i uniwersytety notorycznie rośnie, wartość nauki na tych uczelniach spada. Prestiżowe tytuły dalej pozostają w cenie. Faktem jest jednak, że te tytuły i dyplomy odkrywają tylko jeden wymiar nabytego doświadczenia. W odpowiedzi na ten problem, platformy alternatywnej weryfikacji kwalifikacji zawodowych próbują pogłębić wiedzę za pomocą Internetu oraz zdobywać doświadczenia w realnym świecie. Takie platformy są tanie, a zarazem wygodne - użycie ich zapewni uczniom wyczerpującą i ekscytującą formę sprawdzenia tego, czego zdołali się nauczyć.


3. Tablety i Smartfony 

Kiedy tablety i smartfony po raz pierwszy trafiły na rynek, niewielu ludzi spodziewało się, że odegrają tak ważną rolę w edukacji. Tak się jednak stało i nadal się dzieje. Poszczególne wydziały wielu szkół wyższych często używają smartfonów i tabletów na zajęciach. Zainteresowanie placówek edukacyjnych tymi urządzeniami jest na tyle wysokie, że dystrybutorzy i producenci dostosowują te akcesoria specjalnie na potrzeby edukacji. Oczywiście same maszyny nie zrewolucjonizują edukacji, ale stanowią idealne narządzie dające dostęp do informacji i zapewniające lepszy kontakt z uczniem. 


4. E-podręczniki 

Wraz ze śmiercią druku nadchodzi era cyfryzacji. Nieuniknione jest, że tradycyjne podręczniki zostaną zastąpione przez e-książki. Zwiększająca się liczba użytkowników prowadzi do tworzenia się klas „bez papieru”. Podczas gdy uczniowie nie będą już musieli nosić toreb i plecaków do szkół, nauczyciele będą mogli obserwować postępy czytania swoich podopiecznych za pomocą Internetu. Na rynku jest już wielu dostawców tego typu rozwiązań i z każdym rokiem ulepszają swoją ofertę. E-podręczniki nie są lekiem na wszystkie problemy edukacji, jednak ich masowa implementacja może mieć pozytywny wpływ na polepszanie standardów nauki, chociażby w dziedzinie interaktywności. 


5. Systemy Zarządzania Nauczaniem
 

Technologia nie utrudnia nauczycielom nauczania, wręcz przeciwnie – powoduje, że ich praca staje się łatwiejsza. Dzieje się tak wtedy, kiedy korzystamy z Systemów Zarządzania Nauką (LMS – Learning Management Systems), które śledzą i monitorują postępy uczniów, analizują wyniki oraz dane, ułatwiają proces edukacji, dając osobie która uczy możliwość do tego, by skupiła się na tym co robi najlepiej, czyli na nauczaniu. System Zarządzania Nauczaniem z pewnością jest kamieniem milowym w technologicznej rewolucji w edukacji i spowoduje, że zmienimy sposób myślenia  o nauczaniu. 



źródło: edudemic.com
tłumaczenie: Marcin Pytkowski
 

 

Aktualna ocena

0

Oceń
Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
KATEGORIE
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej