Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


3 trendy, które w najbliższych latach zawładną polską edukacją

Grzegorz Pytkowski, 30 Marzec 13 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Internet rozprzestrzenia się z prędkością światła – „rozlewa” się po mapie Polski i dociera do najodleglejszych miejsc. Zmiany następują tak szybko, że polska edukacja nie nadąża z reformami. To, co niedawno wydawało się niemożliwe, dzisiaj jest oczywistą codziennością. Czego zatem możemy spodziewać się za kilka lat? Jak będzie wyglądała polska szkoła roku 2020?
 

 1. Platformy edukacyjne

  Internet z zawrotną prędkością dociera do coraz szerszego grona odbiorców. Jego powszechność i dostępność spowoduje, że wszelkie aglomeracje, miasta, wsie, gminy i szkoły zaczną wdrażać platformy (środowiska nauczania zdalnego za pomocą sieci teleinformatycznych, dostępne przez przeglądarkę internetową), które ułatwiają zarządzanie edukacją. 

  Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele będą oczekiwać dostępu do platform pozwalających na wzajemną komunikację, analizę wyników, ale także będących niewyczerpanym źródłem treści, innowacyjnych rozwiązań oraz technik efektywnego uczenia.

  eduscience


   

  Platformy takie jak Eduscience pozwolą na łatwe i proste tworzenie interaktywnych lekcji, a także za przykładem norweskiego It’s learning spersonalizują proces uczenia. Z otaczającego nas oceanu cyberprzestrzeni będziemy czerpać nieprzebrane zasoby intelektualne i merytoryczne. Oczywiście pozostanie pytanie jak z tego korzystać – ale znikną wątpliwości czy korzystać w ogóle.   
 2. Filozofia jak uczyć uczniów uczenia się

  Z satysfakcją dostrzegamy w Polsce zainteresowanie nowoczesnymi rozwiązaniami w edukacji. Owa refleksja dotyczy także szkół i społeczeństwa. Po latach reform, krytyki i eksperymentów, a także dzięki swobodnemu przepływowi informacji i możliwości kontaktu z każdą placówką na świecie, narodził się nowy paradygmat nauczania w szkole. Wiedza o tym w jaki sposób skutecznie uczyć się i jak stworzyć własną strategię uczenia, powoli zajmuje priorytetowe miejsce w przekazie kierowanym do młodego pokolenia. 

  Colin Rose


   
  Wskazówki Colina Rose’a, Tony’ego Buzana czy Howarda Gardnera to techniki oraz gotowe rozwiązania ukazujące najlepsze, a także najbardziej optymalne metody samorozwoju i odkrywania własnych inteligencji. Szkoły, które wprowadzają je wraz z interaktywnymi narzędziami zwiększającymi motywację uczniów, wykorzystują w praktyce badania dotyczące sposobów nauki gwarantujących sukces. Nauczyciel wystąpi w roli mistrza, który wskaże drogę, wesprze oraz roztoczy przed uczniami wachlarz nowych możliwości.

   
 3. Urządzenia mobilne w szkołach

  Szybki Internet, który obejmie cały kraj oraz dostępność tabletów w korzystnych cenach spowoduje, że staną się powszechnie wykorzystywane w szkołach. Platformy oraz spersonalizowanie procesu uczenia diametralnie zmienią rzeczywistość szkolną. 

  bett


   
  Rolą nauczyciela będzie umiejętne zastosowanie tych narzędzi - tak, aby szkoła była miejscem zrównoważonego rozwoju ucznia, a cyberprzestrzeń nie stała się pułapką. Nauczyciel musi zbudować pomost między światem rzeczywistym a wirtualnym, po którym młody człowiek będzie mógł bezpiecznie się poruszać.

   

 

Aktualna ocena

0

Oceń
Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
KATEGORIE
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej