Imię i nazwisko:
Adres email:

Relacja z gościnnego wykładu dr Williama Sherlawa

Edyta Sabicka, 29 Listopad 09 Dodaj komentarz | Wyślij | Drukuj

Dnia 26 listopada 2009, o godz. 16.00  w auli I WSP w Łodzi, na zaproszenie dra Jacka Pyżalskiego, z wykładem pt. „Jak kultura i kontekst sytuacji wpływa na życie osób z niepełnosprawnością” wystąpił badacz i wykładowca ze Szkoły Zdrowia Publicznego w Rennes: dr William Sherlaw.


Dr William Sherlaw w swoim fantastycznym wystąpieniu - popartym licznymi przykładami, historiami, opowieściami zaczerpniętymi z życia autora, okraszonym jego fenomenalnym humorem - opisywał problem wpływu kulturowego i społecznego na jakość życia osób niepełnosprawnych. Wskazywał na konsekwencje idące za różnorodnością nazewnictwa i wpływem tej różnorodności na postrzeganie osób z niepełnosprawnością a często także na sposób odbioru ich rodzin, przyjaciół, czy nawet znajomych przez społeczeństwo.


Wnioski z tej niezwykłej prelekcji, jakie pojawiły się jeszcze w trakcie dyskusji z autorem pokazują jak wielki wpływ na odbiór oraz sposób postrzegania osób z niepełnosprawnością ma nastawienie otoczenia, rodzaj tego otoczenia, a także kontekst kulturowy, w którym owo społeczeństwo jest osadzone. Wskazują też na jeszcze jedną, niezwykle istotną sprawę - o czym myślę powinny pamiętać wszystkie środowiska pracujące z osobami dotkniętymi jakąkolwiek formą niepełnosprawności - otóż ogromnie wiele zależy od samych osób niepełnosprawnych, od ich aktywności, zaangażowania, sposobu bycia.


Trzeba oczywiście pamiętać, że również w tym przypadku kontekst kulturowy jest nie do przecenienia. Wystarczy porównać standardy opieki w Szkocji, gdzie wolontariusze wywodzą się spośród osób niepełnosprawnych, których w ten sposób próbuje się aktywizować do pracy na rzecz lokalnego środowiska i w Polsce, w której niepełnosprawny najczęściej żyje na tzw. "garnuszku opieki społecznej", jest bierny, osamotniony, a bardzo często także niechętny do robienia czegokolwiek. By lepiej zobrazować znaczenie kultury oraz środowiska w życiu osób niepełnosprawnych dr William Sherlaw podawał następujący przykład - jeśli osoba z niepełnosprawnością żyje w miejscu, które wizualnie przypomina szpital, to tak też będzie się zachowywała, a jeśli opiekę nad nim roztoczy się w warunkach zbliżonych do normalnych, domowych, to na pewno zmieni się również i jej zachowanie - nie będzie już bezradnym pacjentem.


Zatem skoro już tyle wiemy powinniśmy zatroszczyć się o środowisko, w którym żyjemy na co dzień, by było dla nas możliwie najbardziej korzystne, wspierające, otwarte na potrzeby drugiego człowieka, bo nigdy nie wiadomo, kiedy niepełnosprawność dotknie kogoś z nas, czy może... - jakby to powiedział dr William Sherlaw - kiedy to znajdziemy się w sytuacji, która sprawi, że to my poczujemy się niepełnosprawni.


Podziel się
KOMENTARZE
foto

Edyta Sabicka, 06 Grudzień 09 20:02

Panie Wiesławie!

Ja też uważam, że każdy z nas jest w jakiś sposób niepełnosprawny - wszystko zależy od sytuacji w jakiej się znajdziemy - i o tym też mówił dr Sherlaw.

Sporządziłam taką bardzo krótką relację i ciężko było mi zawrzeć wszystko to, co zostało powiedziane podczas tego niezwykłego spotkania.

A co do naszych szkół - ma Pan oczywiście rację - to fakt, wiele powinno się zmienić w sprawie organizacji miejsca edukacji dzieci, by było ono "mniej szpitalne", bardziej inspirujące, ciekawe, barwne, dostosowane do potrzeb uczniów.

Pozdrawiam mikołajkowo!

foto

Wiesław Mariański, 06 Grudzień 09 13:44

I dotyczy to również tzw. pełnosprawnych.
jeśli osoba z niepełnosprawnością żyje w miejscu, które wizualnie przypomina szpital, to tak też będzie się zachowywała
Nasuwa się pytanie: jak wyglądają nasze szkoły i jaki to ma wpływ na zachowanie uczniów i dorosłych ?
jest bierny, osamotniony, a bardzo często także niechętny do robienia czegokolwiek
Mam wrażenie, że to zdanie dotyczy większości obywateli naszego kraju.
Na marginesie: czasem myślę, że wszyscy jesteśmy niepełnosprawni w jakimś stopniu. Zwłaszcza w kraju będącym w zapaści cywilizacyjnej.

foto

Gość, 03 Listopad 16 13:15

foto

Gość, 03 Listopad 16 13:14

foto

9-miesiecy.pl(Gość) z: http://www.9-miesiecy.pl/, 03 Listopad 16 13:09

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
KATEGORIE
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej