Blogi

Ocena
0
"Ucz jak mistrz", czyli jak zostać wybitnym nauczycielem
Takim jak John Keating, grany przez Robina Williamsa w Stowarzyszeniu Umarłych Poetów? Niekoniecznie.

Ocena
0
Ratujmy podstawówki!
Kolejna na przestrzeni ostatnich lat reforma rodzimego systemu edukacji, mająca tym razem polegać na „wygaszeniu” gimnazjów oraz powrocie do ośmioklasowej szkoły podstawowej i czteroletniego liceum ogólnokształcącego, budzi sprzeciw sporej części środowiska oświatowego. Jej przeciwnicy wskazują, między innymi, na dorobek wielu placówek, który w przypadku ich likwidacji nieuchronnie pójdzie na marne. Podkreślają stale rosnący poziom edukacji gimnazjalnej, o czym mają świadczyć coraz lepsze wyniki polskich nastolatków w międzynarodowych badaniach PISA. Przestrzegają przed negatywnymi skutkami społeczno-ekonomicznymi planowanej zmiany, jak choćby utratą miejsc pracy przez część nauczycieli zatrudnionych obecnie w gimnazjach.

Ocena
0
Rzeczy niemożliwe robimy od ręki, na cuda trzeba chwilę poczekać
Taka maksyma powinna wisieć na każdej szkole, ponieważ w większości robimy tam rzeczy niemożliwe... I to nic, że robimy to tylko na papierze, wszak żyjemy w Polsce, a tutaj, to co jest na papierze, stanowi prawdę obowiązującą.

Ocena
0
Brawo MEN! Nareszcie zapowiedź dobrej zmiany!
Nareszcie pojawiają się sygnały, zapowiedzi dobrej zmiany w polityce oświatowej. Jak się nie ma, co się lubi, to się lubi, co się ma, a w tym przypadku, co być może będzie miało miejsce.

Ocena
0
Płcie są równe, ale jedna z nich jest równiejsza
Wpis ten dedykuję wszystkim koleżankom-nauczycielkom, które tracą szanse zawodowe i pieniądze z powodu tak nietypowej „choroby” jaką jest ciąża i macierzyństwo. Pozdrawiam Was serdecznie.

Ocena
0
Zagięcie czasoprzestrzeni
Osobiście wolałbym aby została zlikwidowana i zastąpiona przez Kodeks Pracy, ale Ministerstwo Edukacji Narodowej z uporem godnym lepszej sprawy woli brnąć w coraz bardziej irracjonalne zapisy.

Ocena
0
Dobra (?) zmiana w oświacie
Od początku swej pracy na stanowisku ministra edukacji narodowej pani Anna Zalewska stwarza wrażenie, że zamierza dokonać generalnych zmian w polskiej oświacie. W kolejnych wypowiedziach przedstawia rozmaite pomysły, czyniąc to zresztą z niezachwianą pewnością posiadania recepty na skuteczne rozwiązanie wszystkich oświatowych polskich problemów. Jednak poważna i spokojna analiza jej wypowiedzi i pomysłów nie nastraja optymistycznie. Trudno bowiem doszukać się w nich precyzyjnie zakreślonego celu oraz spójnej strategii działań. Obecna minister edukacji neguje w istocie kluczowe zmiany, do jakich doszło w polskiej oświacie po 1990 r. i można odnieść wrażenie, iż najchętniej przywróciłaby istniejący wcześniej system oświatowy. Najbardziej wyraziście jest to widoczne w jej pragnieniu ograniczenia dotyczących oświaty kompetencji samorządów oraz niechęci do wszelkich obywatelskich inicjatyw edukacyjnych m.in. do edukacji domowej i prowadzenia szkół publicznych przez podmioty niepubliczne. Najbliższy jest jej model centralnie zarządzanej oświaty, z maksymalnie ograniczoną autonomią szkół. Szkoda, że nie rozumie ona, iż podjęta przez nią próba wzmacniania etatyzmu w naszym szkolnictwie przyniesie dalsze pogłębienie kryzysu polskiej oświaty.

Ocena
0
I straszno i śmieszno - czyli gmina Hanna wzorem dla zmian
Jestem po lekturze wywiadu, udzielonego ostatnio przez panią minister Joannę Kluzik–Rostkowską „Dziennikowi Gazecie Prawnej”. Moje wrażenia? Chyba najlepiej oddaje je przytoczone w tytule rosyjskie powiedzenie. Bo jest "straszno", kiedy za wzór dla przyszłych zmian w Karcie Nauczyciela daje się sytuację nauczycieli w gminie, która nie prowadzi już żadnej szkoły. Ale i trochę "śmieszno", gdy robi to Minister Edukacji Narodowej – pierwszy nauczyciel RP.
Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Redakcja portalu 23 Sierpień 2021
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana
~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/
03 Listopad 2016, 13:21
Ku reformie szkół średnich - część I
~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/
03 Listopad 2016, 13:18
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość
03 Listopad 2016, 13:15
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość
03 Listopad 2016, 13:14