Imię i nazwisko:
Adres email:

Blogi

Ocena

0

Aleksander Lubina, 04 Listopad 14, komentarze (0)

Ad vocem...*

*Ad vocem odnosi się do treści w tekście Marcina Polaka w edunewsie z 19.10.2014


Nie ukrywam, że do napisania tego tekstu skłoniła mnie obserwacja spotkań z Manfredem Spitzerem, Geraldem Hütherem oraz ich protagonistami z jednej strony i skutków tych konferencji w pokojach nauczycielskich i klasach uczniowskich ze strony drugiej. Powiecie Państwo, że to przedwczesne oczekiwania? No nie wiem, pierwsze warsztaty na ten temat w CODN/ORE miały miejsce w 2009. W 2010 było ich już sporo.

Ocena

0

Aleksander Lubina, 26 Sierpień 14, komentarze (0)

Biała flaga: Robi się gorąco

Sporo obywateli Rzeczpospolitej określiło się jako Ślązacy - nie Niemcy, nie Polacy: Ślązacy. Nie zamierzam rozważać tego faktu. Fakt jest faktem - i tyle. Sporo obywateli Rzeczpospolitej zwróciło się do Sejmu z prośbą o uznanie Ślązaków za grupę etniczną. I tego faktu nie zamierzam rozważać. Fakt jest faktem - i tyle.

Ocena

0

Aleksander Lubina, 20 Marzec 14, komentarze (0)

Na noże: Ziemia jest płaska

Patrzę w lustro i obserwuję zmiany w twarzy – nos mi się spłaszczył, czoło i szczęka wysunęły do przodu, owłosienie pokrywa prawie całą facjatę. Może nie jestem piękny i szczęśliwy, ale za to czuję się swojsko. Wreszcie jestem członkiem większości.

Ocena

0

Aleksander Lubina, 13 Marzec 14, komentarze (0)

Na noże: Oświata wyheblowana

Właściwie to tytuł miał brzmieć: Oświata sheblowana. Ale to nowotwór językowy. Niestety - adekwatny dla omawianego zjawiska. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych wieku XX. cichutko, po kątach mówiono: urawniłowka, glajchszachtowanie. Niektórzy jeszcze dobitniej się wyrażali: Może być g..., byle równo. Czterdzieści lat temu studia wyższe kończyło kilka razy mniej osób, a maturę zdawało cztery razy mniej uczniów niż obecnie. Już wtedy przeszkodą dla socjalistycznego przechodzenia ilości w jakość było zbyt nieliczne grono poważanych profesorów, a tym samym adiunktów i asystentów. Uruchomiono nabory uczniów typowanych przez szkoły (kierunek dowolny, kierunek deficytowy, kierunek pedagogiczny), nabory laureatów oraz punkty za pochodzenie. Skrócono studia magisterskie z 5 do 4 lat. Wykładowcami zrobiono i adiunktów i docentów. Tworzono nowe uczelnie. Ilość rosła... Równocześnie szeptano: urawniłowka, glajchszachtowanie. Przypomniano sobie powiedzenie: Nie pomogą szczere chęci... 

Ocena

0

Aleksander Lubina, 06 Marzec 14, komentarze (0)

Na noże: Krzemieniem na diamenty

Konkursy przedmiotowe dla szkól ponadpodstawowych w potocznej opinii są szlifiernią talentów i równocześnie weryfikacją jakości pracy szkoły oraz poszczególnych nauczycieli. Nic bardziej błędnego! To w większości wyłącznie selekcja sitem niedoskonałych testów.

Ocena

0

Aleksander Lubina, 25 Luty 14, komentarze (0)

Na noże: Warchoły

Tym przyczynkiem chcę dodać odwagi nauczycielom spotykającym się na co dzień z warchołami bezkarnie szarogęszącymi się w szkołach. Ośmieliła mnie rozmowa księdza Jacka Stryczka Wiosny w programie drugim Polskiego Radia dnia 21 lutego 2014, gdzie mówił on dobitnie o naciskach wywieranych na szkoły przez roszczeniowych, nuworyszowskich rodziców rozumiejących demokrację jako możliwość gadania głupot, oczerniania nauczycieli i wywierania złego wpływu na dzieci własne oraz cudze.

Ocena

0

Aleksander Lubina, 04 Grudzień 13, komentarze (0)

Na noże: Błazenada

Usłyszałem ostatnio przed wymianą ministrów i minister, chyba od "oficjalnych czynników rządowych", że ministrowie i ministry są stanowiskami politycznymi. Fachowcami ponoć powinni być wiceministrowie i dyrektorzy departamentów. Błędów merytorycznych nie popełnia więc ministra – popełniają je fachowcy, a ministra płaci za nie głową. To jest logiczne, bo to polityk (niefachowiec) dobiera sobie fachowców (wiceministrów i dyrektorów departamentów oraz szefów ORE, CEO, programów)... Logiczne według sofiztyki.

Ocena

0

Aleksander Lubina, 12 Listopad 13, komentarze (0)

Na noże: SORE...

SORE budzi emocje, a te nie zawsze są dobre.

SORE to szansa spojrzenia na swoja placówkę oświatową nieswoimi oczyma, co otwiera inną perspektywę poznawczą, ukazuję zjawisko w innym świetle – a to daje inny kontrast. Umożliwia zobaczenie zawodowej codzienności pod innym kątem.

Strona 1 z 2

1 2 Następna >>
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
KATEGORIE
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/
03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/
03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość
03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość
03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej