Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Wyniki w szkole a pokazywanie języka

Łukasz Srokowski, 02 Październik 16 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Jakiś czas temu pisałem o wpływie portfela rodziców na wyniki szkolne dzieci. Jak jednak wiadomo, pieniądze w życiu to nie wszystko ;-) Drugim czynnikiem, który na równi z finansami wpływa na wyniki dzieci, jest tak zwany "kapitał kulturowy". Oznacza on - w wolnym tłumaczeniu - transfer kultury od rodziców do dzieci. Przy czym kultura nie oznacza tylko umiejętności zachowania się przy stole, czy mówienia "dzień dobry" osobom starszym. Kapitał kulturowy to wartości, którymi kierują się rodzice, ich postawy wobec innych ludzi, swojej pracy czy edukacji. A przede wszystkim używany w domu język.
 

Słynny brytyjski socjolog Basil Bernstein odkrył, w wyniku swoich badań, że ludzi z różnych klas społecznych oddziela przede wszystkim język. Niby oczywiste - wiadomo, że inaczej rozmawia się z robotnikiem na budowie, a inaczej z profesorem na uniwersytecie. Ale odkrycie Bernsteina ma dalej idące konsekwencje. Otóż język jest dziedziczony. Dzieci rodziców znających ok 2-3 tysięcy słów w języku polskim będą miały znacznie większe trudności w szkole niż dzieci, które w domu mogły usłyszeć ich dziesięć tysięcy. Wprawdzie do codziennego porozumiewania się wystarczy nam nawet kilkaset słów - ale już do przekazania skomplikowanej idei trzeba ich znacznie więcej. Co więcej, rodziny, które znają mniej słów, z reguły używają nawet tych sobie znanych znacznie rzadziej - co w efekcie dramatycznie obniża zdolności intelektualne ich dzieci.

Ostatnie odkrycia neuropsychologii tylko wzmacniają wagę języka - jest to najważniejszy czynnik stymulujący sprawność mózgu, zdolność kojarzenia, a nawet pamięć. Według badań ryzyko demencji u osób, które uczą się nowego języka jest znacząco mniejsze - a jeżeli przyjdzie, to nawet o kilka dekad później. 

Praktyczny wniosek z tego jest taki: rozmowa z dziećmi jest fundamentem ich rozwoju. Znowu, niby oczywiste. Ale pokazywanie języka (rzecz jasna nie w sensie jego wyciągania :-p) jest bardzo trudnym zadaniem. Trzeba na to mieć czas i ochotę - widzę to w praktyce, z perspektywy ojca, którego dziecko właśnie zaczyna się powoli rozgadywać. Stąd na przykład wielki sens akcji "Cała Polska czyta dzieciom" - czytanie wymusza na rodzicach długie wypowiedzi, a dodatkowo pozwala użyć słów, które w codziennej praktyce po prostu nie są nam potrzebne. 

Więc drodzy rodzice i nauczyciele - pokazujmy język. Im więcej, tym lepiej. ;-)* * *
 

 

 O autorze:
dr Łukasz Srokowski  

dr Łukasz Srokowski

Edukacja jest moją pasją od lat. Badałem ją jako socjolog, szkoliłem nauczycieli jako trener i obserwuję z troską, jako ojciec dwóch córek. A obecnie przygotowuję się do stworzenia nowej, niepublicznej szkoły podstawowej, takiej w której dzieci będą lubiły i chciały się uczyć - a jednocześnie takiej, która będzie szanowała wiedzę i umiała przekazać ten szacunek także i swoim uczniom. Na tym blogu umieszczać będę opis drogi do tego celu, a także prezentować różne inne, wartościowe inicjatywy edukacyjne.

W Internecie: www.facebook.com/edukacjajestfajna/

Tekst ukazał się pierwotnie na blogu autora: http://www.edukacjajestfajna.pl/

 

Aktualna ocena

0

Oceń
Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
KATEGORIE
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

Poznaliśmy laureatów I edycji ogólnopolskiego Konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 19 Lipiec 2021

Rusza konkurs "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 10 Maj 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej