Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Wskaźnik cyfrowy zamiast kredy…

Ewelina Adamczyk, 08 Lipiec 10 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Wkroczyliśmy w XXI wiek, wiek technologii, gdzie każdy nowy sprzęt trąci myszką już w dniu pojawienia się w naszym domu. To zobowiązuje nas również do podnoszenia jakości szkolnictwa. Tradycyjną tablicę zamieniamy na interaktywną, a zamiast kredy, obdarowujemy uczniów elektronicznymi wskaźnikami.

Tablice interaktywne to urządzenia działające podobnie jak dotykowy ekran, na którym możemy wyświetlać dowolną zawartość komputera, pracować jak na zwykłej tablicy a następnie zapisywać i drukować zawartość ekranu. Obsługiwać ją może każdy program uruchomiony na podłączonym do niej komputerze. Można pracować na niej także jak na zwykłej tablicy używając specjalnego elektronicznego mazaka - wskaźnika.

Specjalnie przystosowane do takich tablic pisaki posiadają funkcje komputerowej myszki. Pisak umożliwia nam wprowadzanie zmian w plikach, pozwala przesuwać teksty, rysunki, zapisywać pliki, które tworzymy. Specjalne oprogramowanie zapewnia łatwe łączenie ze sobą różnych kart pracy, oferuje szereg materiałów pomocniczych z przedmiotu, który wykładamy.

Tablice interaktywne są obecne na rynku już dziesięć lat, początkowo robiły furorę w Europie Zachodniej, obecnie przyszła kolej na Polskę, gdzie ich popularność potęguje fakt upowszechniania na rynku projektorów multimedialnych i spadku ich cen. Tablice współpracują z projektorem umożliwiając dotykowe komunikowanie się na odległość.

Nauczyciele, którzy poznali działanie tablic, są nimi zauroczeni, jednak nie brakuje też osób, które podchodzą do tego wynalazku XXI wieku z odrobiną sceptycyzmu. Obawy nauczycieli budzą bezpośrednie czynności związane z obsługą tablicy, które wymagają pewnej sprawności komputerowej. Wspaniałymi pomocnikami okazują się uczniowie, którzy uwielbiają lekcje multimedialne. W ankiecie, którą przeprowadziłam w kwietniu 2010 roku w czwartej klasie szkoły podstawowej, dzieci na pytanie o pomysły na ciekawe i przyjemne lekcje języka polskiego, jednogłośnie odpowiadały, że rozwiązaniem jest praca z tablicą multimedialną, która zapewnia im wiele radości.

Tablice mają doskonałe zastosowanie chyba we wszystkich blokach przedmiotowych. Wykorzystywałam tablicę na lekcjach języka polskiego, jednak sądzę, że maksymalne zastosowanie może mieć w nauczaniu języków obcych i wspólnej symultanicznej pracy grupy. Jest to niesamowita pomoc dla nauczyciela w prowadzeniu i uatrakcyjnieniu zajęć. Pamiętajmy jednak, że tablica jest tylko narzędziem, które ma wspomagać nasze lekcje a jej wykorzystanie oraz wykonywanie ćwiczeń interaktywnych musi być dobrze zaplanowane i umiejętnie wplecione w tok lekcji.

Tablice interaktywne powoli trafiają do naszych szkół, chociaż jeszcze jest to zbyt duży wydatek dla skromnych budżetów wielu naszych placówek.

Ewelina Adamczyk

 

Aktualna ocena

0

Oceń
Podziel się
KOMENTARZE
foto

Ewelina Adamczyk, 31 Lipiec 10 20:47

Tablice interaktywne początkowo podbijały sale wykładowe Europy Zachodniej, do nas trafiły nieco później a obecnie ich sprzedaż i w Polsce, i na świecie intensywnie rośnie.

Niestety, tablice te nie są tanie. W zależności od rozmiarów i oprogramowania ceny kształtują się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych za sztukę. Szkoły pozyskują środki od samorządów gminnych, wojewódzkich czy sponsorów. Według danych Ministerstwa Edukacji Narodowej z końca 2009 roku w województwie mazowieckim zainstalowanych jest 18% wszystkich tablic interaktywnych w polskich szkołach, a w szkołach województwa świętokrzyskiego 4%

foto

agny, 29 Lipiec 10 13:19

To ciekawe badania. Szkoda, że tak mało mamy takich tablic. Już są 10 lat !!! a ogromna rzesza dzieci jeszcze ich na oczy nie widziała

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
KATEGORIE
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej