Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły

Wojciech Starzyński, 28 Maj 15 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

W dniu 27 maja odbyło się  spotkanie podsumowujące działalność Społecznego Komitetu Doradczego (SKD) przy  rządowym projekcie: Szkoła współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły. W trakcie ożywionej dyskusji, poruszono kilka wątków na które chciałbym zwrócić uwagę.
 

 1. Autorzy i realizatorzy  projektu wiążą bardzo duże nadzieje związane z jego długoletnimi efektami mającymi doprowadzić, w perspektywie 5-10 lat, do zbudowaniu w większości polskich szkół  realnej współpracy wszystkich uczestników życia szkolnego.

  Osobiście mam  wiele wątpliwości, którym niejednokrotnie dawałem wyraz, czy program Szkoła współpracy... do tego się przyczyni, czy nie zdominuje go wspólne organizowanie pikników, imprez szkolnych i robienie przysłowiowych kanapek? Jednocześnie chciałbym wierzyć w jego sukces, który będzie sukcesem polskiej oświaty i ciągle daję twórcom pewien kredyt zaufania.

   
 2. Realizatorzy projektu - Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej - przygotowali poradniki dla nauczycieli, rodziców i uczniów. Niestety objętość każdego z nich (ok. 150 stron) będzie, wg zgodnej opinii wszystkich członków SKD, zniechęcała adresatów do lektury. Postulowano więc radykalne ich "odchudzenie" i znalezienie bardziej nowoczesnych, niż książki i e-booki, form przekazu treści ważnych dla osiągnięcia założonych celów.

  Za istotny mankament uważam brak odrębnego poradnika dla dyrektora szkoły, którego rola w budowaniu płaszczyzny współpracy jest nie do przecenienia i zdecydowanie wykracza poza rolę zwykłego nauczyciela.

   
 3. Zaproponowano kilka zmian w ustawie o systemie oświaty i ustawie Karta Nauczyciela, zgłaszanych wcześniej przez Fundację "Rodzice Szkole", co stwarza nadzieję na wprowadzenie ich do prawa oświatowego. Należy jednocześnie mieć świadomość, że rekomendowane rozwiązania  nie wyczerpują propozycji naszej Fundacji, których uwzględnienie jest niezbędnym elementem autentycznego włączenia rodziców i ich reprezentantów rad rodziców  w życie szkół własnych dzieci.Z niecierpliwością czekam na weryfikację tych kilku krytycznych uwag, wyrażonych przeze mnie na spotkaniu SKD i przedstawionych w powyższym tekście, która nastąpi 15 czerwca br., w trakcie całościowego podsumowania projektu. 

 

 
* * *

 

 O autorze:
Wojciech Starzyński  

Wojciech Starzyński

Prezes Zarządu Fundacji "Rodzice Szkole". Pomysłodawca założyciel i wieloletni Prezes Społecznego Towarzystwa Oświatowego. Współtwórca oświaty niepublicznej w Polsce, animator szeregu inicjatyw obywatelskich na rzecz uspołecznienia polskiej oświaty i zagwarantowania rodzicom realnego wpływu na szkołę ich dzieci. Współzałożyciel i członek Senatu Wszechnicy Mazurskiej w Olecku. W latach 1997-2001 doradca Prezesa Rady Ministrów, członek Obywatelskiego Komitetu Edukacji Narodowej, koordynator Komitetu Założycielskiego Ogólnopolskiego Forum Rodziców. W latach 2002-2010 radny m. st. Warszawy,  przewodniczący Komisji Edukacji i Rodziny. W latach 2006-2010 przewodniczący Rady Fundacji „Rodzice Szkole”. Autor kilkudziesięciu artykułów i publikacji dotyczących spraw edukacji narodowej.

 

 

Aktualna ocena

0

Oceń
Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
KATEGORIE
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

Poznaliśmy laureatów I edycji ogólnopolskiego Konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 19 Lipiec 2021

Rusza konkurs "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 10 Maj 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej