Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Rzucają szkołę przed maturą!

Magdalena Waleszczyńska, 01 Wrzesień 17 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Pełnoletni uczniowie coraz częściej decydują się na opuszczenie murów szkoły tuż przed jej ukończeniem. Dlaczego przed egzaminem maturalnym, młodzi ludzie „rzucają” szkołę i gorączkowo poszukują innej, która przygarnęłaby ich na ostatnie dwa lub trzy miesiące? Czy możemy tu mówić o jakimś spadku odporności psychicznej naszych młodych obywateli? A może to nie do końca przemyślane, histeryczne zachowanie spowodowane nadchodzącym, pierwszym poważnym egzaminem w ich życiu? Czyżby nie uodpornili się na stres, poprzez kilkaset, a może kilka tysięcy sprawdzianów, testów i prac klasowych, które przeżyli w czasie kilkunastoletniej edukacji? Rośnie nam nowe pokolenie, które nie potrafi stawić czoła trudnościom?
 

Bardzo dobre oceny...

A może po prostu ci młodzi ludzie zostali oszukani? Być może są ofiarami systemu, który karmi się ich młodzieńczym entuzjazmem. Od najmłodszych lat słyszeli, że trzeba mieć bardzo dobre oceny, jeżeli chce się coś osiągnąć. Jednak nikt nie interesował się, w czym są naprawdę dobrzy, co ich fascynuje, czy mają czas rozwijać swoje zdolności, realizować pasje i marzenia. Ważne było, czy realizują często absurdalne wymagania swoich profesorów, czy potrafią zapamiętać fragmenty znienawidzonej przez nich powieści, epopei albo innego ważnego dzieła literackiego, czy zapamiętali szereg wzorów matematycznych, zapewne niezbędnych do przeżycia w dzisiejszym skomputeryzowanym świecie. Dziś wchodzą w dorosłe życie z otyłością, bo siedzieli nocą wkuwając zadany im materiał i jedli z nerwów, albo z anemią, bo nie jedli ze stresu, albo ze skrzywieniem kręgosłupa, bo pochyleni siedzieli latami nad książką z astronomii zamiast unieść głowę i wpatrywać się w gwiazdy, z wadą wzroku, bo ich oczy nie znają horyzontu innego, poza tym, który otwiera się w oknie komputera. Natomiast pozostają ze świadomością porażki, bo szkoły, która była ich celem życiowym, nie ukończyli.


Ofiary szantażu

Czy naprawdę tak łatwo zrezygnować z marzeń, choćby były one tylko młodzieńczą projekcją? Dlaczego rezygnują? Czy jest jakieś drugie dno, o którym nie piszą gazety prezentujące rankingi najlepszych szkół w kraju?

Większość z tych młodych ludzi, o których tu piszę, to ofiary szantażu. Od lat jest on stosowany w szkołach mających zdeformowane aspiracje statystyczne. W nich to uczeń, którego rokowania na zdanie matury są wg nauczyciela małe lub niezadowalające dla szkoły i jej wyników, często jest proszony o przemyślenie swoich decyzji maturalnych. Jednym sugeruje się zmianę szkoły, bo mogą wystąpić obiektywne trudności z jednym z przedmiotów i w konsekwencji niemożność podejścia do egzaminu maturalnego. Drudzy słyszą, że deklarację maturalną powinni złożyć w przyszłym roku, bo będą mieli więcej czasu na przygotowania do egzaminu dojrzałości. Jeśli uczeń postąpi zgodnie z zaleceniem, to skończy szkołę, a do matury będzie mógł przystąpić za rok. Wówczas wynik jaki osiągnie podczas odroczonego egzaminu, nie będzie brany pod uwagę w rankingach.


Chory system rodzi patologiczne zachowania

Pomimo wielu lat spędzonych w  szkolnych ławkach, w uczniach tli się jeszcze instynkt samozachowawczy. Dlatego rezygnują ze swojej szkoły i szukają innej, która ich przygarnie. Tam kończą swoją edukację, a egzamin maturalny zdają na tyle satysfakcjonującym poziomie, że mają szansę dostać się na wybrany przez siebie kierunek studiów.

Niektórzy mogą być zszokowani, inni zbulwersowani istniejącymi praktykami. Są jednak i tacy, którzy doskonale znają ten mechanizm. Chory system, rodzi patologiczne zachowania. Nauczyciel, który powinien być mentorem, staje się oprawcą. Może trochę przesadziłam? Przecież to tylko urzędnik wpatrzony w tabelki ze statystykami swojej szkoły.


 

* * * 


 
 O autorce:
Magdalena Waleszczyńska  

Magdalena Waleszczyńska

Nauczycielka języka polskiego i etyki, pedagog specjalny, publicystka miesięcznika „Moja rodzina” oraz portali wRodzinie.pl i Prawy.pl.

Od września 2015 roku tworzy stronę waleszczynska.pl. Propaguje edukację alternatywną, prowadzi spotkania i prelekcje tematyczne dla rodziców i nauczycieli.

Prywatnie szczęśliwa żona i mama dwójki dzieci.

Teskt ukazał się pierwotnie na blogu autorki pod adresem: http://waleszczynska.pl/

 

Aktualna ocena

0

Oceń
Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
KATEGORIE
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej