Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Maturzyści źle przygotowani do studiów. Czyli o potrzebie reformy

Marcin Karpiński, 12 Maj 17 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Przeczytałem właśnie raport z badań analizujących poziom przygotowania maturzystów do studiów wyższych. Ciekawa to lektura, choć nieco monotonna.
 

Raport opisuje poziom przygotowania maturzystów do studiów wyższych na różnych kierunkach. Opisane są w nim umiejętności przyszłych studentów z przedmiotów kluczowych dla kierunku studiów, na który kandydują.

Autorzy piszą na przykład, że u przyszłych studentów Politechniki Łódzkiej w ich umiejętnościach matematycznych:
 

…stwierdzono duże braki w zrozumieniu pewnych pojęć matematycznych, jak również zupełną nieznajomość pewnych części materiału. Dało się też zauważyć mechaniczne, często bezmyślne recytowanie określonych twierdzeń, własności, częsty brak swobody w operowaniu zawartą w nich treścią, gdy trzeba rozwiązać jakieś konkretne zagadnienie, braki w poprawnym wysławianiu się, szczególnie przy przeprowadzaniu jakichkolwiek dowodów z geometrii lub dokonywaniu uzasadnień.

No dobrze, na przygotowanie matematyczne do studiów narzeka się powszechnie, a co z innymi przedmiotami? Proszę bardzo, oto kilka zdań o przyszłych studentach polonistyki:
 

Brak samodzielnego myślenia uwidacznia się w używaniu ogólników i skrótów podręcznikowych oraz w jednostronnym spojrzeniu na dzieło literackie. (…) nie rozumieją treści wielu pojęć, jak tragizm, humor, komizm, ironia, liryzm, wzniosłość, poetyka, metaforyka itp.

Nie jest dobrze. Ani matematyka, ani język polski. Może w takim razie historia?
 

…jest gorzej, niż było. (…) Znaczna część operowała sloganami, podkreślając tylko negatywne zjawiska. (…) brak umiejętności synchronizowania wydarzeń z dziejów Polski i powszechnych. W dalszym ciągu kandydaci zdradzają brak zainteresowania lekturą historyczną oraz słabą orientację na mapie.

Uff! Ciężko tego słuchać, gdy się jest nauczycielem szkoły średniej. Wydaje się, że już gorzej być nie może i wobec tak miażdżącej krytyki efektów kształcenia reforma systemu edukacji jest niezbędna. Zanim jednak utwierdzisz się Drogi Czytelniku w tym przekonaniu, muszę dodać jeszcze jeden szczegół. Cytowany przeze mnie raport pochodzi z roku 1968.

 

* * *
 
 
 O autorze:
Marcin Karpiński
fot. Jakub Swerpel
 

Marcin Karpiński

Jest współautorem podręczników do matematyki dla uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum. Jest redaktorem naczelnym czasopisma "Matematyka w Szkole". Uczestniczy w badaniach prowadzonych przez Instytut Badań Edukacyjnych. Jest członkiem zespołów zajmujących się diagnozowaniem osiągnięć uczniów w międzynarodowych badaniach PISA oraz TIMSS. W wolnym czasie ... dopisze, gdy już będzie miał wolny czas.

Tekst ukazał się pierwotnie na blogu Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego: https://blog.gwo.pl/maturzysci-zle-przygotowani-do-studiow/

Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe

 

Aktualna ocena

0

Oceń
Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
KATEGORIE
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Koszty wychowania dzieci w Polsce 2019

Redakcja portalu 31 Maj 2019

Kolorowanki do kosza, czyli rozważania ostrożnego pedagoga

Jarosław Pytlak 30 Maj 2019

Polska edukacja w ocenie przedsiębiorców

Redakcja portalu 24 Maj 2019

Raport o finansowaniu oświaty w Polsce w latach 2004-2018

Redakcja portalu 23 Maj 2019

UNICEF: W Polsce zaledwie 39% dzieci rodziców o niskim statusie zawodowym deklaruje chęć dalszego kształcenia na poziomie wyższym

Redakcja portalu 22 Maj 2019


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej