Gra miejska w szkole krok po kroku - scenariusz kreatywnej, nowoczesnej lekcji bez korzystania z tablicy interaktywnej i komputera
Postęp technologiczny od dłuższego czasu popycha nauczycieli – według lub wbrew ich woli – do sięgania po innowacyjne metody nauczania. Jednak nie każda szkoła wyposażona jest w tablicę interaktywną, stałe łącze lub po prostu praktyczną wiedzę merytoryczną. Okazuje się jednak, że wcale nie trzeba dysponować zasobem najnowszych generacji sprzętu, żeby zorganizować ekscytującą, kreatywną i efektywną lekcję, którą uczniowie zapamiętają na długi czas.
Nauka przez zabawę to jeden z najskuteczniejszych sposobów nauczania. Dzieci coraz wcześniej rozpoczynają swoją przygodę ze szkołą, przyzwyczajają się do sztywnego siedzenia w ławkach, uważnego słuchania i bycia grzecznym przez 45 minut razy, najczęściej, siedem. Nic dziwnego, że rodzice obawiają się wcześniejszego posyłania swoich latorośli do przybytku powszechnej edukacji. Lata dyscypliny szkolnej pamiętane ze swoich czasów przekładają się na myślenie o współczesnych metodach nauczania. A szkoda, bo coraz odważniej i śmielej do szkół wprowadza się elementy zabaw i wspólnych gier.
Gra miejska - co to takiego jest?
Głównym założeniem gry miejskiej jest to, że planszą jest miasto, wieś, albo inny dowolny zabudowany obszar wybrany przez organizatorów. Aby dobrze przygotować się do zadania, trzeba spojrzeć na otaczający nas teren z innego punktu widzenia, odkryć je na nowo podczas szukania miejsc, budynków czy pomników noszących w sobie historie sławnych ludzi i historycznych wydarzeń. Lekcja historii powstania warszawskiego rozgrywająca się na ulicach Starego Miasta w Warszawie albo gra terenowa w Czarnolesie mająca na celu przybliżenie twórczości i historii Jana Kochanowskiego to nie tylko świetna zabawa, ale gwarancja, że poznane informacje zostaną w głowach młodzieży na bardzo długi czas.
Jak zorganizować grę miejską w szkole?
Aby wszystko przebiegło sprawnie i zakończyło się sukcesem, należy przygotować się zgodnie z następującym scenariuszem:
KROK 1 Określenie celu
KROK 2 Uczestnicy
KROK 3 Fabuła
KROK 4 Zasady gry i scenariusz
KROK 5 Materiały pomocnicze
Na koniec warto przygotować poczęstunek dla uczestników – kanapki albo ognisko i ciepłą herbatę lub coś zimnego do picia, w zależności od pogody. Gra miejska to fantastyczne rozwiązanie na czerwiec, kiedy młodzież niechętnie siedzi w ławkach i wyczekuje już wakacji, albo jesień, kiedy zapał uczniów do nauki jest największy, a ich umysły najbardziej chłonne. To też szansa dla nauczycieli na nawiązanie z uczniami nowej relacji, wyrobienie autorytetu i – nie ma co ukrywać – również świetną zabawę. Istnieją już organizacje zajmujące się profesjonalnym przygotowaniem gier miejskich, m.in. Polska Akcja Humanitarna. Na ich stronie internetowej znajdują się gotowe szablony kreatywnych zajęć oraz więcej informacji.
0
Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Redakcja portalu 23 Sierpień 2021
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana
~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21
Ku reformie szkół średnich - część I
~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14