Imię:
Adres email:

Poleć treść:


Dobre dziecko to uległe i posłuszne dziecko

Marzena Żylińska, 25 Czerwiec 17 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Uważam, że w rodzinach powinno się świętować dzień, w którym dziecko po raz pierwszy wypowiedziało słowa: ‘nie’ i ‘moje’; powinien to być powód do radości nie mniejszy niż jego pierwsze słowo i pierwszy krok. Te dwa słowa zwiastują bowiem drugie narodziny dziecka – psychiczne narodziny. Dziecko wyodrębnia się i rozpoznaje własną jaźń, stawiając w ten sposób milowy krok na drodze do pełni człowieczeństwa.


John Bradshaw

Jak często jako rodzice i nauczyciele żądamy od dzieci pełnego podporządkowania się naszej woli; jak często najwyżej premiujemy uległość i posłuszeństwo. Postępując tak, nie rozumiemy, jak bardzo ograniczamy rozwój naszych dzieci, jak radykalnie podcinamy im skrzydła.

Jednak wiele osób wyobraża sobie, że zgoda na mówienie „nie” jest przyzwoleniem na czynienie zła. Nic bardziej mylnego. Zgoda na mówienie „nie” oznacza, że dorośli nie każą dzieciom patrzeć na świat z własnego, dorosłego punktu widzenia. Zgoda na mówienie „nie” możliwa jest tylko wtedy, gdy zrozumiemy, jak wyjątkową i niepowtarzalną istotą jest każde dziecko. Przychodzą na świat z unikalnym planem rozwoju i dlatego każde rozwija się inaczej. A my w naszej bucie i pysze uważamy, że mamy dla nich dobry plan, jeden i ten sam dla wszystkich. I wszystko, czego oczekujemy, to posłuszeństwo. My dorośli uważamy, że powinny wyrzec się własnego, wewnętrznego planu rozwoju po to, by realizować nasz plan na ich życie. Są osoby, które odmowy nie przyjmują i zrobią wszystko, by zmusić dziecko do uległości.

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że odmawiając dzieciom prawa do autonomii, zabieramy im możliwość rozwinięcia ich indywidualnego i niepowtarzalnego potencjału. Sformatowane według naszych programów, zmuszone do uległości są jedynie cieniem tego, czym mogłyby być.
 

Janusz Korczak

Janusz Korczak fot. PAP/CAF Archiwum


Człowiekiem, który najlepiej to rozumiał był Janusz Korczak. Z podobnym szacunkiem podchodził do dzieci John Bradshaw, a dziś robią to tacy autorzy jak Gerald Hüther i Jesper Juul.
 

  


Wymuszane u dzieci posłuszeństwa i uległości jest czymś tak naturalnym, że nie widzimy w tym zjawisko przemocy. Walka o prawa kobiet trwała wiele lat. Teraz czas na walkę o prawa dzieci. Nie zmienimy świata i nie zmniejszymy przemocy, jeśli wciąż będziemy w przemoc owy sposób wychowywać nasze dzieci. Żeby z szacunkiem traktowały innych, najpierw same muszą tego szacunku od nas doświadczyć.

 


* * *


 
 O autorce:
Marzena Żylińska  

Marzena Żylińska

Zajmuje się metodyką i neuropedagogiką. Jest wykładowcą NKJO W Toruniu, studiów podyplomowych WSG "Neurodydaktyka z tutoringiem", prowadzi blog "Neurodydaktyka, czyli neurony w szkolnej ławce". W licznych publikacjach popularyzuje neurodydaktykę jako interdyscyplinarną dziedzinę nauki, opartą na badaniach mózgu, która stawia sobie za cel stworzenie nowych koncepcji pedagogicznych i inicjuje poszukiwanie przyjaznego mózgowi systemu edukacyjnego. Autorka książek "Postkomunikatywna dydaktyka języków obcych w dobie technologii informacyjnych" oraz "Neurodydaktyka". Jej celem jest stworzenie modelu szkoły, w której uczniowie będą mogli w pełni wykorzystać swój potencjał i rozwijać talenty.

 

Teskt ukazał się pierwotnie na blogu autorki w serwisie www.budzacasieszkola.pl

budząca się szkoła

 

Aktualna ocena

0

Oceń
Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
KATEGORIE
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

"Habilitacja. Diagnoza, procedury, etyka i postulaty" - najnowsza monografia naukowa autorstwa prof. dr. hab. Bogusława Śliwerskiego

Redakcja portalu 24 Lipiec 2017

Kara szkodzi

Tomasz Tokarz 30 Czerwiec 2017

Dobre dziecko to uległe i posłuszne dziecko

Marzena Żylińska 25 Czerwiec 2017

Chińczyki trzymają się mocno? Czyli o niebezpieczeństwach naśladowania

Marcin Karpiński 20 Czerwiec 2017

Niechciany scenariusz dla polskiej edukacji

Witold Kołodziejczyk 15 Czerwiec 2017


OSTATNIE KOMENTARZE

EWALUACJA W PRACY NAUCZYCIELA METODĄ PROJEKTU - szkolenie

~ Paykasa Bozdurma(Gość) z: http://www.paykasabozdurmaa.com/ 16 Marzec 2017, 09:22

EWALUACJA W PRACY NAUCZYCIELA METODĄ PROJEKTU - szkolenie

~ etaekus(Gość) 14 Marzec 2017, 04:36

EWALUACJA W PRACY NAUCZYCIELA METODĄ PROJEKTU - szkolenie

~ edekoolorowuz(Gość) 14 Marzec 2017, 00:34

EWALUACJA W PRACY NAUCZYCIELA METODĄ PROJEKTU - szkolenie

~ ogejigiof(Gość) 13 Marzec 2017, 21:07

EWALUACJA W PRACY NAUCZYCIELA METODĄ PROJEKTU - szkolenie

~ izefapa(Gość) 13 Marzec 2017, 20:55


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej