Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


DimDim 6.0 Pro – wyniki testów programu do webinarów

Marta Eichstaedt, 12 Listopad 10 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Przedstawiam moje wyniki testów DimDim Pro 6.0 i moją opinię na temat tego oprogramowania. Zapraszam do dzielenia się waszymi doświadczeniami i komentarzami dotyczącymi tego softu.

1. Zanim zaczniesz

DimDim oferuje szeroko zakrojoną pomoc dla użytkowników. Na stronie internetowej DimDim można sprawdzić, czy łącze oraz komputer są wystarczające, aby program działał oraz wytestować swoją kamerę i mikrofon.
software do webinarów, programy do webcastów, dimdimMożna korzystać z sześciu rodzajów interaktywnego wsparcia: instruktaży video, forum, pomocy online, darmowych szkoleń, bazy wiedzy i bloga oraz ściągnąć instrukcję obsługi programu w postaci pdfu (choć ta mnie zawiodła – część z ekranów ilustrujących ją pochodzi z poprzedniej wersji DimDim’a, przez co staje się ona mniej czytelna).

Ja sama skorzystałam z instruktażu online. O umówionej wcześniej godzinie połączyłam się z konsultantką DimDim’a za pomocą Skypa i zostałam przeszkolona w obsłudze programu.

Na stronie DimDim łatwo znajdziesz przyciski Sign Up, dla tych którzy chcą po raz pierwszy skorzystać z programu i Sign In, dla tych którzy już mają login i hasło dostępu.

Warto też o tym pamiętać, że DimDim występuje tylko w wersji angielskiej.

2. Zapraszanie uczestników

Wielki niebieski przycisk „Schedule” wita każdego administratora webinaru. Spotkanie można także rozpocząć natychmiast bez wielkiego planowania, korzystając z zielonego przycisku „Start”. Tworzenie zaproszeń w DimDim idzie sprawnie, gdyż użytkownik jest prowadzony przez program. Warto jednak pamiętać, że DimDim oferuje kilka opcji zapraszania gości. W zależności czy jest to otwarty dla wszystkich webinar, czy też zamknięte szkolenie albo spotkanie biznesowe – musisz mieć świadomość, że warto a może nawet trzeba stosować inne narzędzia.

W wypadku otwartych webinarów fajne rozwiązania to: możliwość ustawienia „Features”, czyli opcji programu, które mają być aktywne w czasie webinaru oraz automatycznie tworzący się widget, który można następnie wkleić na stronę www, by reklamować webinar i dać uczestnikom możliwość rejestracji. Pozwala także na polecanie webinaru w mediach społecznościowych. Istnieje także możliwość skopiowania adresu URL tworzonego spotkania do własnego maila z zaproszeniem.

software do webinarów, program do webcastów, DimDim

Kłopot sprawiały mi: wbudowany szablon zaproszenia, głównie przez liczbę znaków w polu „agenda”, która jest ograniczona do 256 (nie sprawdza w webinarach, gdzie w zaproszeniu trzeba umieścić agendę i informacje techniczne dla uczestników). Nie ma także licznika znaków, więc trzeba albo pisać np. w Wordzie albo liczyć na to, że się akurat uda. Nie ma także podglądu zaproszenia ani możliwości stworzenia go tylko w języku polskim.

ALE… istnieje możliwość dostosowania zaproszenia do własnych potrzeb. Wystarczy wsoftware do webinarów, program do webcastów, DimDim panelu administratora, wejść na zakładkę „Preferences” następnie „Features” i kliknąć „Send Invites Using Local”, następnie „Save”. W czasie tworzenia webinaru pojawi się nam wtedy okno lokalnego programu pocztowego, które umożliwi wysyłkę zaproszeń – tak przynajmniej mówi instrukcja. Na moim komputerze to nie zadziałało, ale jestem prawie pewna, że to z powodu braku skonfigurowania programu pocztowego (używam bowiem tylko poczty Gmail, którą odbieram z serwera Googla).

software do webinarów, program do webcastów, DimDimZaproszenie (wysyłane za pomocą wbudowanego formularza DimDim’a) przychodzące na mail wygląda tak jak na obrazku. Zaletą jest możliwość dodania z poziomu zaproszenia terminu do kalendarza w Outlooku. Wadą – oprócz zaproszenia docierającego do uczestnika w polsko-angielskiej wersji językowej, jest także brak możliwości dodania terminu do kalendarza w Google.

DimDim oferuje organizatorom spotkań możliwość zapraszania uczestników ad hoc, bezpośrednio już z otwartego pokoju spotkań. W tym wypadku można nawet zaimportować kontakty z programów pocztowych. Jest to świetne rozwiązanie do spotkań biznesowych organizowanych przez DimDim.

3. Zaczynamy i prowadzimy webinar

software do webinarów, program do webcastów, DimDimWchodząc jako trener czy tez prowadzący do wirtualnego pokoju w DimDim 6.0 Pro program pyta od czego chce my zacząć webinar: od prezentacji, stosowania interaktywnej tablicy czy też dzielenia ekranu. Nie musisz wybierać żadnej opcji – wystarczy kliknąć krzyżyk w górnym prawym rogu, aby zobaczyć panel administracyjny trenera.

software do webinarów, program do webcastów, DimDimDimDim 6.0 Pro w porównaniu do poprzedniej wersji został wzbogacony o możliwość tworzenia ankiet / testów (Share Polls) oraz prezentowania filmów np. z You Tube lub zdjęć z Picassa (musisz posiadać „embed code or YouTube video URL lub URL z Picassa” – Share Mushup). Tu duży krok w rozwoju DimDim’a.

Oprócz tego trener lub prowadzący spotkanie ma do dyspozycji dzielenie dokumentów(Share Document), ekranu (Share Screen) oraz tablicy interaktywnej (Share Whiteboard).

W czasie webinaru trener może przełączać się między wszystkimi powyższymi opcjami.

Wersja 6.0 Pro pozwala także na dodanie swojego logo do interface’u widocznego dla uczestnika webinaru (patrz obrazek powyżej, gdzie widzisz moje logo pod listą uczestników).

Widok programu z punktu widzenia trenera jest następujący:

software do webinarów, program do webcastów, DimDim

Widok programu z punktu widzenia uczestnika - zwróć uwagę na lewą górną część ekranu. Przy okazji obsługa prywatnego czatu oraz rysowanie na interaktywnej tablicy:

software do webinarów, program do webcastów, DimDim

Ważną opcją jest nagrywanie. I tu uwaga! DimDim nagrywa, ale … tylko prezentację (głos trenera + slajdy). Jeśli w czasie webinaru na slajdzie coś narysujesz lub przełączysz się w tryb ankiet czy też tablicy interaktywnej – gromadzone tam informacje NIE nagrają się. Musisz ocenić, czy taka funkcjonalność jest wystarczająca do Twoich potrzeb.

Nagranie jest zachowywane na serwerach DimDim’a a prowadzący po zakończeniu spotkania otrzymuje link, do nagrania (można je odtworzyć lub zapisać plik na dysku).

Zachowywana jest także korespondencja na czacie, tak że każdy uczestnik może następnie otrzymać link do tych materiałów.

Poza tym DimDim działa bardzo zgrabnie. Ma narzędzia do rysowania, czat (to co napiszesz w oknie czatu widzą wszyscy. Aby wysłać prywatną wiadomość znów trzeba sięgnąć do rozwijanego menu przy swoim nazwisku i wybrać opcję „Chat Privately” – wspominałam o tym przy ostatnim screenshocie) oraz ikony stanu (zgadzam się, nie zgadzam się, muszę wyjść, itp.) Pewną niedogodnością jest to, że ikony są schowane w rozwijanej liście dostępnej przy nazwisku każdego uczestnika oraz, że w nowej wersji 6.0 nie dodano ikon oklasków czy też uśmiechu. które zawsze bardzo fajnie wzbogacają warsztaty online i komunikację w ich czasie.

Wygodny jest zegar, w górnym prawym rogu, pozwalający ocenić czas trwania webinaru.

Ciekawą opcją jest także możliwość dania feedbacku trenerowi. Informacja zwrotna przychodzi na mail trenera i nie jest widoczne dla pozostałych uczestników.

Testowałam także jak zachowa się załadowany plik pdf w formacie A4 pion. Widać go nadal w pionie (czyli program go nie obraca), nie jest pomniejszony lecz pojawia się strzałka do przewinięcia strony. To dobre rozwiązanie.

4. Kończenie spotkania

Spotkanie kończymy przyciskiem „End meeting”. Program prosi o potwierdzenie, czysoftware do webinarów, program do webcastów, DimDim rzeczywiście chcemy zakończyć spotkanie.

Po webinarze trener otrzymuje mail z nagraniami (jeśli były robione).

Statystyki ze spotkania dostępne są w głównym panelu administracyjnym (czyli tam, gdzie planujemy spotkania). Aby się do nich dostać należy kliknąć „Meeting” -> „Search” -> „Show Meetings in Past”. Pojawi się zestawienie spotkań. Raport nt. uczestników można pobrać w pliku csv. W tym miejscu dostępne są także nagrania (jeśli był robione).

software do webinarów, program do webcastów, DimDim

5. Jak było słychać?

Testowałam wcześniej swoje łącze aplikacją udostępnianą na stronie DimDim’a i otrzymałam komunikat, że wszystko jest OK.

Niestety w czasie spotkania na DimDim słychać było … słabo. Potwierdzają się po raz kolejny opinie o DimDim’ie, że ma problem z transmisją dźwięku. Głos prezentującego dociera z opóźnieniem do uczestnika spotkania – na moje ucho twierdzę, że jest to na tyle duże opóźnienie, że przeszkadza w komfortowym uczestnictwie w spotkaniach i warsztatach online – czyli tam, gdzie komunikacja jest dwukierunkowa. Mój głos docierał do osoby „po drugiej stronie” po wypowiedzeniu około 2-3 „normalnych” zdań (OK wiem, że to mało precyzyjna miara …).

W wypadku komunikacji jednokierunkowej, czyli webinarów, podczas których uczestnicy zadają pytania czatem, jakość transmisji oferowanej przez DimDim zupełnie wystarcza.

6. Plany cenowe

Wersja DimDim 6.0 Pro w wersji dla 50 uczestników kosztuje 25 USD za miesiąc (bez konieczności wiązania się umową na dłuży okres) oraz 250 USD przy złożeniu zamówienia na rok.

Wersja dla 100 uczestników to koszt – 50 USD/m-c lub 500 USD/rok.
Wersja dla 300 uczestników – 150 usd/m-c lub 1500 usd/rok.

7. Inne wersje DimDim’a

Istnieje wersja DimDim Webinar - rozbudowana o opcje zarządzania uczestnikami i pozwalająca na zgromadzenia 1000 osób oraz DimDim Free – raczej do prowadzenia spotkań niż webinarów (m.in. max. 10 osób, brak nagrywania) i do zastosowań hobbystycznych, nie profesjonalnych.

8. Podsumowanie

DimDim 6.0 Pro jest mistrzem w przygotowywaniu zaproszeń na webinary, do których chcemy pozyskać uczestników dzięki reklamie w internecie (unikalny wigdet z zaproszeniem).

Program daje w obecnej wersji dobre możliwości prezentacyjne i nadaje się do prowadzenia webinarów. Na pierwszy rzut oka jest intuicyjny, ale ma masę ukrytych funkcji i też ograniczeń, które należy poznać przed profesjonalnym użyciem. DimDim nie wymaga instalacji żadnych plików na komputerach uczestników i prowadzących.

DimDim może się pochwalić znakomitym wsparciem dla użytkownika, choć tylko w języku angielskim.

Na minus zapisałabym:

  • niekomfortowe w odbiorze opóźnienie w transmisji dźwięku
  • brak możliwości nagrywania całego webinaru, czyli także tego co się dzieje na tablicy interaktywnej
  • „zamieszanie” przy zaproszeniach (polsko-angielska wersja standardowego zaproszenia)
  • ukryte opcje (np. prywatny czat, ikony nastrojów, itp.) w rozwijanej liście menu, co powoduje, że bardziej zaawansowana obsługa jest utrudniona
  • brak opcji dzielenia aplikacji pozwalającej na pracę na programie otwartym na komputerze jednego z uczestników spotkania. Dostępna jest tylko opcja dzielenia ekranu lub okna programu, ograniczona do pokazywania zawartości a nie wspólnej pracy na programie. Takie zastosowanie jest jednak niszowe, więc jeśli nie prowadzisz warsztatów online np. o tym jak korzystać z jakiegoś softu, to nie bierz sobie tego punktu do serca.

Aktualna ocena

0

Oceń
Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
Aktualnie brak powiązanych artykułów.

REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
KATEGORIE
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

Poznaliśmy laureatów I edycji ogólnopolskiego Konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 19 Lipiec 2021

Rusza konkurs "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 10 Maj 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej