Imię i nazwisko:
Adres email:


Młodzież w trzech odsłonach, część trzecia



Badani przytłaczającą większością głosów (85%) wypowiedzieli się za powołaniem Szczecińskiego Parlamentu Uczniowskiego (SPU). W tworzenie tej struktury chce się osobiście zaangażować aż 70% uczniów uczestniczących w autorskich warsztatach edukacyjnych prowadzonych przeze mnie w Szczecinie,w roku szkolnym 2007/2008. Respondenci (80%) są zdania, że parlament taki jest bardzo potrzebny młodzieży.



Wizja szczecińskiego parlamentu uczniowskiego


1. struktura parlamentu

Parlament winien składać się z trzech klubów reprezentujących przedstawicieli szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Kluby te powinny ze sobą współdziałać w celu wypracowania wspólnego stanowiska w najważniejszych dla młodzieży sprawach. Każdą szkołę powinno reprezentować 2-3 uczniów (68% wypowiedzi). Prezydium SPU powinno się składać z 6-11 osób (80% odpowiedzi), zaś kadencja pracy parlamentarzysty ma wynosić 1-2 lata (95% wypowiedzi).

2. zarys programu działania szczecińskiego parlamentu uczniowskiego

Zapytałem uczniów, jakimi sprawami (problemami) powinien zająć się przyszły Parlament. Zdaniem młodzieży istnieje kilka najważniejszych obszarów tematycznych. Oto one:
2.1.współpraca z władzami samorządowymi i oświatowymi, wnioskowanie do nich w kwestiach:
»» organizacji kształcenia
»» systemu oceniania
»» zapobiegania i ograniczania agresji i przemocy
»» rozwoju bazy szkolnej
»» tworzenia i finansowania kół zainteresowań,

2.2. współpraca z nauczycielami i dyrektorami szkół,
2.3. tworzenie w szkołach zespołów pomocy i grup wsparcia,
2.4. doskonalenie umiejętności interpersonalnych, rozwijanie kultury osobistej uczniów.
2.5. nauka demokracji.

Przedstawione powyżej tematy i zagadnienia układają się w swoisty Program Działania, który stanowi integralny składnik wizji Szczecińskiego Parlamentu Uczniowskiego.

3. umiejętności i kompetencje młodego parlamentarzysty

Wypowiadając się na temat umiejętności najważniejszych w pracy młodego parlamentarzysty, młodzież najczęściej wymieniała:
»» komunikatywność, umiejętność rozmowy i współpracy, przekonywania i negocjowania,
»» zaangażowanie, aktywność, fachowość, pomysłowość,
»» odpowiedzialność, solidność, punktualność,
»» prawdomówność, mądrość i rozsądek,
»» samodzielność i charyzma,
»» otwartość na innych, chęć czynienia dobra.

Rozpoczynając nowy cykl zajęć w roku szkolnym 2007/2008, zapytałem uczniów, czego chcieliby się nauczyć na moich warsztatach dla samorządów uczniowskich. Propozycje młodych ludzi ogniskowały się wokół takich tematów jak:
Nauka odpowiedzialnego działania:
»» podejmowania mądrych decyzji, radzenia sobie ze stresem, sztuka autoprezentacji, rozwijanie umiejętności dyskutowania, przekonywania do swoich racji i przemawiania,
»» opanowanie sztuki asertywnego zachowania, efektywnego komunikowania się i współpracy, z uczniami i dorosłymi, a także organizowania imprez, wycieczek i czasu wolnego,
»» rozwijania samorządności w szkołach oraz wykorzystania podstaw psychologii w życiu codziennym.

Ponad 90% badanych uznało, że systematyczna praca z uczniami powinna ich przygotować do roli parlamentarzysty. Uczniowie wyrazili w ten sposób swój szacunek dla profesjonalizmu w działalności społecznej.

4. aspiracje uczniów

Jedynie 30% ankietowanych wyklucza możliwość zostania w przyszłości prawdziwymi parlamentarzystami, natomiast ponad 60% badanych dopuszcza taką możliwość – dając pośrednio wyraz swoim społecznym aspiracjom. Na pytanie skierowane do uczestników warsztatów, czy uważają się za osoby szczególnie uzdolnione – 60% ankietowanych udzieliło odpowiedzi pozytywnej, a tylko 10% ankietowanych odpowiedziało negatywnie; pozostałych 30% wybrało odpowiedź „nie wiem”.
Można przypuszczać, że większość młodych ludzi ceni i afirmuje siebie samych oraz jest pozytywnie nastawiona do innych i świata.

5. opinia badanych o sejmie RP


Prawie wszyscy ankietowani (95%) przyznali, że SEJM RP mógłby pracować dużo lepiej, wyglądać o wiele korzystniej oraz być instytucją profesjonalną złożoną z ludzi kompetentnych, gdyby posłowie kończyli specjalną uczelnię (taką opinię wyraziło 76% uczniów) i odbywali systematyczne szkolenia profesjonalne (95% wypowiedzi akceptujących).
Wszyscy badani uczniowie uznali, że można mieć dużą wiedzę prawniczą lub ekonomiczną, a mimo to być bardzo złym posłem. W pracy parlamentarzysty – zdaniem badanych – konieczna jest głęboka wiedza ogólna, znajomość podstaw psychologii, prawdziwe zaangażowanie i poświęcenie dla dobra ogółu, a także dobry charakter człowieka i jego kultura osobista.

6. marzenie młodych ludzi

Poszukując źródeł inspiracji do własnych działań, młodzież (95% badanych) wyraziła chęć odwiedzenia SEJMU RP. Tyle samo uczniów chce, aby w wyjeździe do Warszawy towarzyszyli im opiekunowie samorządu uczniowskiego. Uczniowie (70% ankietowanych) uznali, że wizyta taka rozbudzi ich wyobraźnię i pomoże w realizacji pomysłu powołania w Szczecinie pierwszego w historii tego miasta Parlamentu Uczniowskiego.

Zakończenie

Przedstawione w niniejszym opracowaniu rozważania stanowią zaproszenie do dalszych pogłębionych analiz. Reforma systemu edukacji w dotychczasowym swym kształcie nie wytrzymuje próby czasu - o czym świadczą głosy krytyczne rodziców, nauczycieli i uczniów. Prawdziwi reformatorzy zawsze są gotowi do zrewidowania i udoskonalenia rozwiązań, które nie sprawdzają się w praktyce.


Michał Józef Kawecki

KLUCZ DO OŚWIATY Październik - KLUCZ DO OŚWIATY
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
KATEGORIE
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej