Imię i nazwisko:
Adres email:

Czasopismo





Dojrzały emocjonalnie siedmiolatek

Rozwój dziecka jest cechą indywidualną i może przebiegać inaczej u różnych dzieci w jednakowym wieku. Praca nauczyciela zmierza do wspierania rozwoju każdego dziecka i przygotowania go do roli ucznia.

Wczesne papierówki i jabłka zimowe

Dojrzałe do podjęcia nauki szkolnej jest dziecko o takim stopniu rozwoju, który umożliwia mu naukę czytania i pisania, przystosowanie się do wymagań szkoły, zgodne współżycie z grupą rówieśniczą i kontynuowanie z powodzeniem nauki w pierwszej klasie.

Kryzys siódmego roku życia

Rozwój w ujęciu kulturowo-historycznym według L.S. Wygotskiego to ciągły proces samowzbudzeń, który charakteryzuje nieustanne powstawanie i formowanie nowego, nieistniejącego jeszcze w poprzednich stadiach. Kryzys zaś to okres przejściowy obfitujący w fundamentalne i ...

Oferta edukacyjna a sukces szkolny

Jakość oferty edukacyjnej dopasowana do poziomu konkretnych adresatów, a więc jej adekwatność do wymagań społecznych i stopnia rozwoju różnych kompetencji odbiorcy decyduje w dużej mierze o sukcesie szkolnym ucznia.

Jak zapewnić dzieciom sukces?

Podstawą sukcesu dziecka w szkole jest opanowanie przez nie umiejętności czytania i pisania. Przedszkole jest pierwszym etapem zdobywania tych doświadczeń, a zainteresowanie tym zagadnieniem przejawiają już dzieci 3-4-letnie. Nauka czytania i pisania jest więc jednym z ważniejszych ...

Obserwuj dziecko w rozwoju

Obserwacja jest jednym z zasadniczych elementów systemu pedagogicznego Marii Montessori. Wprowadzając do swojej pracy z dziećmi elementy metody tej włoskiej lekarki, zauważyłyśmy, jakie olbrzymie znaczenie ma ona dla rozwoju dziecka.

Słuchać i przysłuchiwać się

Aby mówić o niepowodzeniach szkolnych wynikłych z pracy ucznia, należy wziąć pod uwagę wielość przyczyn, które je warunkują. Pierwszorzędną kwestią jest wychowanie w domu.

Język kształtuje tożsamość

Język towarzyszy człowiekowi od narodzenia i stanowi integralną część świata, w którym żyje. Z tego względu odgrywa on istotną rolę w formowaniu się tożsamości dziecka; proces ten przebiega jednocześnie na dwóch płaszczyznach: tożsamości osobistej oraz ...

Rodzice, czytajcie dziecku książki!

Człowiek oczytany osiąga lepsze wyniki w nauce; sukces odniesiony na samym początku kariery szkolnej zapadnie małemu człowiekowi głęboko w pamięć i zbuduje solidny fundament wiary we własne możliwości. Umiejętność czytania to prawdziwy skarb na całe życie.

Siła oddziaływania bajki

Przedmiotem artykułu jest ukazanie wpływu baśni i bajek na psychikę dziecka. Pragnę zwrócić uwagę na socjalizacyjny wpływ tej literatury na młodego człowieka oraz istniejące w nauce kontrowersje dotyczące tego problemu

Zabawa na niby

Zabawa na niby jest najważniejszą formą działalności w wieku przedszkolnym, ponieważ niesie ze sobą wiele korzyści dla  rozwoju psychicznego dziecka. W zabawie dziecko poznaje świat społeczny - role rodzinne i zawodowe, które jednocześnie są związane z płcią, poznaje ...

Dziecko zaniedbane pozostaje zagadką

Dociekając przyczyn niedostosowania społecznego dziecka, należy zwrócić uwagę na czynniki socjokulturowe i biopsychiczne; od jakości oraz rodzaju tych czynników i ich związków zależy charakter zachowania.

Jak pokazywać skutki alkoholizmu?

Mity panujące w społeczeństwie, iż piwo i wino to nie alkohol, że kieliszek wódki jeszcze nikomu nie zaszkodził, a wypicie pozwala zapomnieć o troskach, pokutują też w postawach młodzieży. Coraz więcej młodych ludzi sięga po alkohol, a ich wiek ciągle się obniża.

Dzieci ze świetlicy

Wydaje się, iż mijają już czasy szkolnych świetlic, w których dzieci, nie mając czym się zająć po lekcjach, gromadziły się, by pograć w chińczyka czy monopol. Podejmując aktywność o charakterze zabawy, bez opieki osoby dorosłej, która mogłaby ją zaplanować i ...

Wstydliwy temat świetlic

Można odnieść wrażenie, iż świetlice są jakimś wstydliwym tematem. Niewiele się o nich mówi i pisze, a przecież spełniają bardzo ważną rolę - w obecnych czasach przejęły one cały ciężar wychowania uczniów w szkołach, które z powodu oszczędności nie ...

Edukacja seksualna dzieci młodszych

Liczne badania nad zachowaniem seksualnym człowieka potwierdzają, że nie można ignorować ważnego aspektu powiązań zdrowia z seksualnością. Wychowanie seksualne jest bowiem związane zarówno z fizycznym, jak i psychicznym stanem zdrowia.

O tolerancję w wychowaniu rodzinnym

W kształtowaniu tolerancji, modelowaniu prawidłowych postaw pozbawionych negatywnych i ksenofobicznych cech, szczególnie w stosunku do mniejszości społecznych, poczesne miejsce zajmują uwarunkowania życia rodzinnego.

Propozycje Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli STO

Kolejny już rok Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli STO organizuje szkolenia pracowników oświaty, które umożliwiają im podnoszenie kwalifikacji zawodowych i zdobywanie szczebli awansu zawodowego.
Wrzesień 2004
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej