Imię i nazwisko:
Adres email:

Czasopismo





Koncepcja ucznia współczesnej szkoły

Krajowe i zagraniczne raporty edukacyjne są świadectwem nowego podejścia do funkcji i znaczenia edukacji w życiu człowieka. Aktywne uczestnictwo w życiu społecznym, a nie jedynie przystosowanie do istniejących warunków staje się zasadniczym wymogiem współczesności.

Dlaczego strategie kształcenia?

Istota strategii zawiera się w określonej strukturze dowodzenia dynamicznym procesem rozwoju poszczególnych operacji ludzi lub grup prowadzonych do zwycięstwa. Od tysięcy lat synonimem dobrej strategii było zwycięstwo, złej - klęska. Niezależnie  od tego, jak daleko ...

Wolfgang Mitter o wychowaniu w warunkach zmiany paradygmatu

Wybitny specjalista z zakresu pedagogiki porównawczej, prof. dr hab. Wolfgang Mitter z Niemiec, w maju 2003 roku odwiedził po raz kolejny Polskę, którą traktuje ze szczególnym sentymentem. Spotkanie z uczonym w Akademii Bydgoskiej stało się okazją do bliższego ...

O swoje miejsce pod słońcem

Człowiek  jako odrębna jednostka nie może zupełnie swobodnie rozwijać swojej indywidualności i specyficzności, choć społeczeństwo, nieformalnie co prawda, stawia przed nim takie wyzwania. Uwikłany jednak w kontekst oddziaływań interpersonalnych i kulturowych, podejmuje walkę ...

Jak zrozumieć młodzież?

Jesteśmy przyzwyczajeni do narzekania na "dzisiejszą" młodzież, z drugiej strony odnotowuje się liczne fakty zabiegania o prestiżowe stypendia, prasa donosi o międzynarodowych sukcesach ludzi utalentowanych, a wyższe uczelnie przeżywają swoisty boom.

Wsparcie w rodzinie

Czynniki, które mogą zakłócić prawidłowy proces dorastania, mogą być wewnątrzorganiczne, zakłócające sam proces rozwoju, lub pochodzić z nieprawidłowych oddziaływań środowisk wychowawczych - rodziny i szkoły.

Wychowanie w prawdzie i miłości

Współczesna pedagogika wychowaniem nazywa zamierzone i świadome podejmowane czynności mające na celu ukształtowanie wychowanka według społecznie akceptowanego wzoru. Oznacza to, że zakres pedagogiki obejmuje opis systemów wychowawczych oraz poszukiwanie środków ...

Porozumieć się, znaczy umieć słuchać

Dobra komunikacja interpersonalna to niezbędny warunek, by ludzie mogli rozmawiać ze sobą w sposób otwarty. Taka komunikacja jest możliwa w atmosferze akceptacji, zrozumienia i zaufania.

Mówimy oczami i ciałem

Tym, co odróżnia nas, ludzi, od świata zwierzęcego jest sposób komunikacji werbalnej i niewerbalnej. Ostatnio zauważamy wzrost zainteresowania tematyką komunikacji interpersonalnej, właściwej konwersacji oraz mowy ciała.

Czytanie rozwija poczucie skuteczności działania?

W wieku 10-13 lat, kiedy dzieci stoją u progu dorastania, najważniejszą umiejętnością doskonaloną w szkole jest czytanie ze zrozumieniem. To jedna z kluczowych kompetencji decydujących o późniejszych sukcesach edukacyjnych.

Higiena czytania

Czytanie to bardzo skomplikowany proces, w którym biorą udział: układ nerwowy, narząd wzroku i słuchu, mięśnie karku, tułowia i górnych kończyn. Dlatego też nauczyciele powinni dbać o to, aby nauka czytania odbywała się w warunkach pełnej higieny.

Drama w szkole - fajna rzecz!

W obecnym systemie edukacyjnym zbyt rzadko kładzie się nacisk na indywidualność ucznia i jego umiejętności, zapomina się o łączeniu nauki z rozwojem osobowości. Nie pozwala się na stymulowanie pozytywnych zmian w tak istotnej sferze osobowości, jak umiejętności interpersonalne.

O historii, patriotyzmie i nadziei

Bardzo często młody, rozpoczynający pracę nauczyciel przeżywa rozczarowania, które są wynikiem zderzenia wcześniejszych wyobrażeń z twardą szkolną rzeczywistością. Pierwszą rzeczą, której zaraz na wstępie pełny zapału stażysta pragnie doświadczyć, jest ...

Ankieta jako metoda badań

Ankieta jest techniką gromadzenia informacji polegającą na wypełnieniu specjalnych kwestionariuszy, na ogół o wysokim stopniu standaryzacji. Na przygotowanie ankiety składają się następujące etapy: postawienie problemu, sformułowanie pytań, ułożenie instrukcji, badanie ...

Wielokulturowość w szkole włoskiej

Szkolnictwo we Włoszech przeżywa kryzys. Stanęło bowiem przed wielkimi wyzwaniami: jak ocalić tożsamość wychowanków urodzonych bądź wychowywanych w odmiennej tradycji niż włoska oraz - jak wychowywać młode pokolenie do życia w pluralizmie religijnym i kulturowym?
Marzec 2004
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej