Imię i nazwisko:
Adres email:

Czasopismo





Rodowód niechęci

Autorzy reformy oświaty założyli, że wraz z demontażem totalitarnego systemu oświatowego zostaną samoczynnie uruchomione pokłady energii i intelektualnej swobody nauczycieli, a związki zawodowe nie będą w stanie jej zablokować.  

Czy w Polsce przestrzega się praw dziecka?

Dnia 7 lipca 2001 r. minęło 10 lat od chwili, kiedy w Polsce zaczęła obowiązywać Konwencja o Prawach Dziecka. Polska była jednym z inicjatorów Konwencji i przystąpiła do niej jako jedno z pierwszych państw, jednakże dość długi proces ratyfikacji spowodował, że stała się ona ...

Gdzie w tym wszystkim prawa dziecka?

Mówi się ostatnio dużo o Konwencji o Prawach Dziecka, buduje się nawet szkolne programy wychowawcze. Niektóre państwa, np. Szwecja, poszły dalej - opierając się na niej, stanowią prawa chroniące dzieci.

Pierwsze dni sześciolatka w zerówce

Dzień, w którym sześcioletnie dziecko trafia po raz pierwszy do oddziału przedszkolnego w szkole lub w przedszkolu, to jedna z najważniejszych chwil w jego życiu. Bardzo ważne jest, aby je odpowiednio przygotować do podjęcia różnorodnych zadań, które wiążą się z ...

Rozwijanie zadatków na ciekawość świata

Rozbudzenie zainteresowań, a być może potem ich rozwój ma ogromne znaczenie w kształtowaniu osobowości, w wychowaniu, a także w nauczaniu.  

Jak nauczać dla rozwoju dziecka?

Każdemu oddziaływaniu edukacyjnemu można przypisać przynajmniej dwa uzasadnienia. Pierwsze wynika z dążenia nauczyciela do osiągnięcia celów doraźnych, do tego, aby dziecko sprostało postawionemu mu wymaganiu i, na przykład, wypełniło określone zadanie. Drugie jest związane z ...

Znaczenie epizodów wspólnego zaangażowania dla rozwoju małego dziecka

W każdym dziecku drzemie podobny potencjał i drogi jego rozwijania; staje się ono inteligentne przez kontakt z otoczeniem, które może je wzmacniać i rozwijać, a może też hamować (D. Lewis).  

Uczenie polisensoryczne w edukacji przedszkolnej

Sposób, w jaki dziecko spostrzega świat, zależy od stanu i możliwości jego narządów zmysłowych oraz od dopływu bodźców niosących informacje o świecie. Liczba informacji tkwiących w środowisku jest ogromna, dziecko nie odkrywa ich jednak od razu po ...

Dlaczego grupy rozwojowe?

Obecnie do przedszkoli uczęszczają dzieci w wieku 3-6 lat. W większości placówek dzieci są podzielone na grupy zgodnie z wiekiem: trzylatki, czterolatki, pięciolatki oraz tzw. zerówka, czyli sześciolatki.  

Muzyczne zabawy i gry dydaktyczne

Aktywność muzyczna w szkole ma na celu rozwinięcie w dzieciach przede wszystkim dyspozycji twórczych, umożliwienie im dzięki odpowiednim zabiegom wychowawczo-pedagogicznym kształtowanie nawyków i potrzeb rozkoszowania się kulturą muzyczną, współdziałania ...

Czy to jest tylko zabawa?

Tradycja stosowania zabaw w pracy z grupą jest znana od dawna. Są one skutecznym środkiem wzmacniającym zainteresowania uczniów.  

Oddziaływanie telewizji na dzieci

Dziecko od najmłodszych lat znajduje się w kręgu różnego rodzaju oddziaływań, m.in. grup społecznych, instytucji, czynników tworzących pozaszkolne środowisko jego życia.

Teatr w edukacji wczesnoszkolnej

Aktywność twórcza jest naturalną potrzebą biologiczną dziecka. W młodszym wieku szkolnym dziecko cechuje potężna potrzeba ekspresji wymagająca od wychowawcy dostarczenia środków do jej realizacji.  

Wychowawcza rola widowisk muzycznych

Uwrażliwienie dzieci na muzykę to główny cel wszystkich widowisk scenicznych specjalnie dla nich pisanych; ich słuchanie wyrabia pamięć muzyczną i inne zdolności muzyczne.

Zachowanie dziecka nadpobudliwego

Wychowanie w jego najbardziej humanitarnym wymiarze powinno rozbudzić, rozwijać i utrwalić w każdym dziecku zalążek uzdolnień, które posiada, by poprzez współdziałanie z innymi uczyło się kochać świat oraz działać w nim dla dobra i człowieka i świata.  

Ciężar tornistrów a wady postawy

Często na ulicach i w szkołach widuje się małe dzieci uginające się pod ciężarem dużych i ciężkich tornistrów. Aż ciśnie się na usta pytanie: Czy są jakieś normy wagowe dla noszonych przez dzieci tornistrów i teczek?  
Wrzesień 2001
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej