Imię i nazwisko:
Adres email:


Z życia STO

Społeczne Towarzystwo Oświatowe od początku swego istnienia zwraca uwagę na głoszenie i egzekwowanie prawa rodziców do współuczestniczenia w prowadzonym przez placówki oświatowe procesie wychowawczym i edukacyjnym. Jak zauważa Wojciech Starzyński, prezes STO, prawo rodziców do decydowania o systemie, w  jakim jest wychowywane ich dziecko, jest zazwyczaj pojmowane zbyt wąsko, a przecież proces wychowawczy przebiega w szkole nie tylko na godzinach wychowawczych, ale również na lekcjach przedmiotowych, zależy od programów, podręczników, zalecanych lektur. 


Rok 2000 był bardzo istotny w rozwoju ruchu rodziców w Polsce - w kraju pojawiło się kilkanaście ośrodków jednoczących wysiłki na rzecz współudziału rodziców w życiu szkół. W Sejmie odbyły się dwie ogólnopolskie konferencje delegatów rodziców na temat ich roli i miejsca w polskim systemie oświaty. Zgodnie z ustaleniami 6 stycznia 2001 r. ukonstytuował się Komitet Założycielski Ogólnopolskiego Forum Rodziców, którego zadaniem jest stworzenie ogólnopolskiej organizacji zrzeszającej rodziców zaangażowanych w publiczną działalność oświatowo-wychowawczą. Koordynatorem prac Komitetu został Wojciech Starzyński.

Istotnym wydarzeniem dla ruchu rodziców było również przygotowanie i przedłożenie w styczniu br. marszałkowi Sejmu projektu zmian w Ustawie o systemie oświaty. Obecne zapisy ustawy nie stanowią dostatecznej podstawy do tworzenia w szkole lub placówce oświatowej reprezentacji rodziców zdolnej być partnerem dla dyrektora i władz oświatowych. Projekt nowelizacji obejmuje zmiany dotyczące sposobu wybierania i kompetencji rady rodziców jako społecznego organu szkoły lub placówki, umożliwiające rodzicom odgrywanie aktywnej roli w kreowaniu wizji tych instytucji.

W listopadzie ub.r. odbyła się w Krakowie i Rabie Niżnej doroczna konferencja programowa prezesów kół i dyrektorów szkół STO. Składała się z dwóch części; pierwsza odbyła się w Krakowie, gdzie zebrani wysłuchali dwóch referatów: profesora Mirosława Steca, członka SKT nr 64 STO, przewodniczącego Rady Służby Cywilnej, oraz prezesa STO, Wojciecha Starzyńskiego. Profesor Mirosław Stec zapoznał zebranych z zasadami i rolą takich organizacji społecznych, jak STO w polskim systemie ustrojowym, a prezes Wojciech Starzyński podsumował trzynastoletni dorobek naszego stowarzyszenia jako przykład praktycznej realizacji państwa obywatelskiego.

Następne dwa dni obrad w Rabie Niżnej były poświęcone: sformułowaniu zasad oceny i akredytacji szkół STO, oraz szkoleniu na temat "STO (ZG-Koło) jako organ prowadzący w świetle ustawy o systemmie oświaty, Karty Nauczyciela i statutu STO", a także zmianom statutowym Towarzystwa.Zostało zapowiedziane wydanie w najbliższym czasie poradnika prezesa i dyrektora STO; pierwsza edycja poradnika ukazała się w grudniu 2000 r.. W sprawie oceny i akredytacji szkół sformułowano wytyczne do dalszej dyskusji, a w sprawie zmian w statucie ograniczono się do przedyskutowania zasadniczych kierunków zmian. W styczniu rozesłano projekt zmian w statucie rekomendowany przez ZG STO do dyskusji w trakcie kampanii sprawozdawczo-wyborczej. Ostateczny tekst statutu STO miał uchwalić VI Zwyczajny Krajowy Zjazd Delegatów STO, który odbędzie się 12-13 maja 2000 roku w Warszawie.

Członkowie Klubu Debat działającego przy I Społecznym Liceum Ogólnokształcącym STO im. Zjednoczonej Europy w Słupsku zorganizowali Ogólnopolski Turniej Debat o "Złoty Laur Jesieni" na temat "Czy polityka jest niemoralna?". Honorowy patronat nad imprezą objął wicemarszałek Sejmu RP, Jan Król. W turnieju wzięło udział dziesięć drużyn ze szkół w Będzinie, Chorzowie, Kołobrzegu, Lublinie, Łochowie, Rumi i Szczecinie. Spotkanie finałowe odbyło się w sali Konstytucji 3 Maja w słupskim ratuszu. Jego gośćmi byli: wicemarszałek Sejmu RP, Jan Król, prezydent Słupska, Jerzy Mazurek, władze oświatowe miasta i powiatu, a także - rodzice, nauczyciele i młodzież. Zwycięskim zespołem okazała się trzyosobowa grupa uczniów V LO w Lublinie, której pan marszałek wręczył statuetkę "Złoty Laur Jesieni". Uczniowie I SLO STO w Słupsku zajęli IV miejsce i jako najlepsza drużyna STO otrzymali Nagrodę Prezesa STO.

W związku z 10-leciem istnienia niepaństwowego sektora szkolnictwa wyższego Stowarzyszenie Rektorów i Założycieli Uczelni Niepaństwowych wystąpiło do władz państwowych z wnioskami o nadanie odznaczeń państwowych. Z przyjemnością informujemy, iż jednym z odznaczonych jest dr Józef Krajewski, rektor Wszechnicy Mazurskiej w Olecku, któremu nadano Złoty Krzyż Zasługi. W imieniu wszystkich członków STO i redakcji EiD serdecznie gratulujemy.



Urszula Andrejewicz

ZG STO


 

Marzec 2001
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
KATEGORIE
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej