Imię i nazwisko:
Adres email:


Uchrońcie nas!

Życiu i zdrowiu ludzkiemu od dawna zagrażały różne niebezpieczeństwa. Siły natury, klęski głodu, epidemie pustoszyły kraje, dziesiątkowały ludność. Zdaje się dziś, że postęp cywilizacyjny wyeliminował bądź w pewnym stopniu ograniczył ich skutki. Niestety, niektóre zagrożenia odżywają, rodzą się też nowe wymagające energicznych przeciwdziałań. W tych nowych warunkach żyją nasze dzieci i młodzież. Jak je postrzegają?Dzisiaj największym zagrożeniem są filmy, w których jest pokazywana przemoc. Znam kolegów, którzy chcą naśladować bohaterów filmowych. Im się zawsze udaje - mówią - więc czemu nie spróbować samemu, skoro to wcale nie trudne, a przy okazji można się dobrze zabawić. Justyna


Dla mnie zagrożeniem jest drugi człowiek
. Marek


Alkohol, nikotyna, narkotyki - to używki, na które nie znajduję dziś rozwiązania, dlatego czuję ich groźbę.
Artur


Boję się wyjść sama wieczorem, gdyż nie wiem, czy jakiś szaleniec nie zaatakuje mnie nożem. Nie mogę iść z psem na spacer do lasu, bo boję się, że ktoś może mnie zgwałcić
. Kasia


Przeraża mnie wirus HIV powodujący aids, ponieważ może zaatakować mój system odpornościowy, a tym samym uczynić bezbronną na wszelkie infekcje.
Joanna


Za największe moje zagrożenie uważam broń jądrową, gdyż tak niewiele trzeba, by została użyta.
Michał


Najbardziej niepokoi mnie obecna sytuacja na Bałkanach, gdyż czuję, że w każdej chwili i nasz kraj może zostać włączony w działania militarne.
Bartek


Dla mnie zagrożeniem są kibice sportowi po przegranym meczu.
Mikołaj


Martwi mnie dziura ozonowa, do której doprowadzają bezmyślni ludzie, którzy poprzez swoją działalność niszczą ochronną warstwę ziemi
. Agata


Satanizm, oto co mnie zagraża, szczególnie gdy jego wyznawcami stają się moi sąsiedzi
. Aleksandra


Komputer - to zagrożenie dla mojego młodszego brata, który w grach ciągle niszczy przeciwnika, a ja widzę, jak przez to staje się coraz bardziej agresywny i okrutny.
Ania


Widzę groźbę ze strony nieustannie zanieczyszczanego środowiska, a tym samym w świadomym uśmiercaniu mnie przez skażoną wodę, żywność, powietrze i wszystko dokoła
. Mirek


Niepokojąca jest dla mnie aktywność nacjonalistów niemieckich oraz rosyjskich komunistów - mogą doprowadzić do poważnego konfliktu.
Tomek


Osobiście mnie zniewala bezmyślność osób siadających za kółkiem samochodu pod wpływem alkoholu. Są jak śmiercionośna broń. Ciągle się lękam, że jadący naprzeciw mnie mogą być pijani i w ten sposób stracę życie.
Marcin


Boję się cokolwiek jeść, szczególnie nowalijki - tyle słyszałam o żywności przesyconej środkami chemicznymi i innymi zanieczyszczeniami.
Ilona


Eutanazja i aborcja, czyli selekcja jednego człowieka przez drugiego. Kto dał ludziom do tego prawo? Przeraża mnie ta machina śmierci, nawet ci w imię wzniosłych celów.
Magda


Oto głosy 16-latków. Nacechowane troską, niepokojem, bojaźnią, smutkiem. Jakiż to przygnębiający obraz! Wśród nich wymienia się coraz częściej bezrobocie i ubóstwo w rodzinie, separacje i rozwody rodziców, samotność i depresje oraz choroby. Czy my, ludzie dorośli - rodzice, nauczyciele, politycy - zdajemy sobie sprawę, co młodzi przeżywają? Przecież to jeden wielki krzyk: Uchrońcie nas od tego, co grozi, niszczy i zabija!

Tego nie można ignorować, milczeć wobec zła, które dręczy nasze dzieci. Potrzeba tu naszego rozsądku, dobrej woli; czasami wystarczy serdeczna rozmowa, a nieraz trzeba po prostu z nimi być. Idźmy do młodzieży, próbujmy uciszyć jej niepokoje i troski. Na tej często niełatwej drodze niech towarzyszą nam słowa wybitnego wychowawcy młodzieży, św. Jana Bosko: ...Wszystko, czym jestem, jest całkowicie dla was, dniem i nocą, rano i wieczorem, w każdej chwili. Nie mam innego cel, jak tylko troskę o wasze dobro moralne, umysłowe i fizyczne.

(Imiona uczniów zostały zmienione)Anna Majewska

Bydgoszcz
 

Marzec 2001
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
KATEGORIE
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Szkoły niepubliczne skrzywdzone? STO interweniuje w sprawie dotacji

Redakcja portalu 14 Wrzesień 2019

30 lat wolności - zapraszamy na konferencję dla nauczycieli!

Redakcja portalu 13 Wrzesień 2019

HFPC pyta Ministerstwo Edukacji Narodowej o sytuację uczniów z niepełnosprawnościami

Redakcja portalu 07 Wrzesień 2019

Startuje II edycja Konkursu #cojaczytam

Redakcja portalu 06 Wrzesień 2019

Narodowe Czytanie 2019

Redakcja portalu 05 Wrzesień 2019


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej