Imię i nazwisko:
Adres email:


Szkolne koło PCK

Minęła 80. rocznica powstania młodzieżowego ruchu PCK. Spróbuję przybliżyć problematykę, funkcjonowanie i znaczenie wychowawcze szkolnego koła PCK i działającego przy nim Klubu Honorowych Dawców Krwi na przykładzie Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych w Krośnie. Ta szkolna organizacja głosi i realizuje siedem zasad przyjętych na XX Konferencji Międzynarodowego Czerwonego Krzyża w Wiedniu w 1965 r.: humanitaryzm, bezstronność, neutralność, niezależność, dobrowolność, jedność oraz powszechność. Działalność szkolnego koła PCK obejmuje całą społeczność szkolną, gdyż opiera się na spontanicznym udziale młodzieży w życiu szkoły i pracy na rzecz społeczności lokalnej.


Dobrowolność polega na organizowaniu i realizowaniu systemu wychowawczego szkoły, który w efekcie końcowym przynosi pozytywną postawę w stosunku do życia i ludzi. Utrwalone wartości z pewnością pozostaną na stałe w psychice młodego człowieka i będą funkcjonować przez całe życie.

Funkcjonowanie w szkole organizacji młodzieżowej PCK wyrabia u dzieci i młodzieży poczucie humanitaryzmu, samodzielności, bezinteresowności i gotowości do pracy na rzecz potrzebujących. Główne działania, jakie prowadzi szkolne koło PCK w naszej szkole, to:

  1. Udział w kwestach ulicznych oraz przeprowadzanie zbiórek odzieży i żywności na rzecz najbiedniejszych uczniów; część środków przeznacza się na potrzeby uczniów ze szkół w Bieszczadach.
  2. Organizowanie corocznej loterii fantowej z przeznaczeniem na pomoc; fanty pozyskujemy z hut szkła, hurtowni spożywczych, wydawnictw książkowych.
  3. Propagowanie oświaty zdrowotnej, honorowego krwiodawstwa oraz wdrażanie programów profilaktycznych dotyczących alkoholizmu i nikotynizmu.
  4. Uczestnictwo w zawodach sanitarno-medycznych z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz w zawodach sportowo-obronnych.

Główną rolę w tych działaniach odgrywa nauczyciel przysposobienia obronnego p. Zbigniew Moskal; aż dziewięciokrotnie doprowadził on młodzież do finału w zawodach ogólnopolskich "Sprawni jak żołnierze". Ponadto wspólnie z samorządem szkolnym podjęliśmy się: sprzedaży kartek świątecznych z przeznaczeniem dochodu na pomoc dla uczniów naszej szkoły; porządkowania grobów żołnierzy AK, udziału w organizowaniu imprez, koncertów oraz pomocy przy remoncie i organizacji klubu socjoterapeutycznego.

Przy szkolnym kole PCK działa Klub Honorowych Dawców Krwi, największy w Polsce południowo-wschodniej; w roku szkolnym 1999/2000 liczył ponad 200 członków, w tym honorowo oddawało krew ponad 20 uczennic. Członkowie koła podjęli się realizacji programów profilaktycznych z zakresu narkomanii, nikotynizmu, alkoholizmu itp., a także programu Gilette "Sekrety gładkiej skóry".

Myślę, że we współczesnym systemie wychowania w naszych szkołach powinno się znaleźć miejsce na takie działania, które będą propagować wspomniane wyżej siedem zasad głoszonych przez Międzynarodowy Czerwony Krzyż.



Walerian Więch
Krościenko Wyżne
 

Luty 2001
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
KATEGORIE
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej