Imię i nazwisko:
Adres email:

Czasopismo





Nauczycieli pozyskamy dobrymi programami. Rozmowa z wiceministrem edukacji Ireną Dzierzgowską

Zmiana struktury szkolnej z dwu na trzyszczeblową jest głęboko przemyślana. Chodzi o działanie na rzecz modernizacji i europeizacji Polski przez podniesienie poziomu wykształcenia i zasypanie przepaści edukacyjnej między miastem a wsią. Trójszczeblowa szkoła istnieje w 164 ...

Nowe programy, nowe podręczniki. Rozmowa z prezesem WSiP S.A. Andrzejem Chrzanowskim

Niepodobna już kontynuować tego dziewiętnastowiecznego stylu nauczania encyklopedycznego, opartego na przekonaniu, że szkoła powszechna ma przekazać młodemu człowiekowi w pigułce całą wiedzę ze wszystkich przedmiotów i zapoznać go z możliwie wieloma zagadnieniami.

Minister odpowiada na pytania

Radio BIS jedno z wydań cyklicznej audycji (soboty godz.10.00-11.00) na temat reformy oświaty poświęciło warunkom wdrażania nowego ustroju szkolnego. Publikujemy odpowiedzi ministra edukacji Mirosława Handkego na pytania zgromadzonych w studiu działaczy oświaty; audycję prowadziła red. ...

Nowa wizja polskiej edukacji

Dlaczego reforma oświaty stała się koniecznością? Bo znaleźliśmy się w punkcie, w którym utrzymywanie dotychczasowej formuły szkolnictwa przestało mieć sens i to z kilku znanych powodów.

Wielostronność w edukacji integralnej

Rezultatem kształcenia ma być wielostronnie rozwinięta osobowość. Czy określenie wielostronnie to to samo, co wszechstronnie?

Remanent reformowania oświaty w III RP

Reformowanie oświaty zostało zapoczątkowane pod wpływem radykalnej zmiany ustroju społeczno-politycznego Polski, osiągając w kolejnych fazach transformacji ustrojowej i społecznej lat 1989-1999 różne stadia rozwoju i wdrożeń.

Reformowanie a ocenianie nauczycieli

Społeczeństwo, a szczególnie środowisko nauczycielskie, z uwagą obserwuje działanie władz zmierzające do przełomowych zmian w edukacji. Są one niezbędne, gdyż nasze warunki zmieniają się dynamicznie, a to pociąga za sobą konieczność dokonywania reform.

Osobowość nauczyciela wychowawcy

Wychowawca, któremu brak odpowiedzialności, w którego zachowaniu jest więcej złego niż dobrego, powinien zrezygnować z zawodu, bo straty, jakie może spowodować, będą nie do odrobienia.

Wąski profesjonalizm nauczycieli

Badania pedeutologiczne[1] wskazują, że cenione przez nauczycieli wartości, przyjęte cele życiowe oraz preferowane zasady etyczne pozostają w ścisłym związku z nauczycielskimi powinnościami i stanowią o ich istocie.

Oczekiwania uczniów wobec szkoły

Oczekiwania odgrywają dużą rolę w życiu człowieka; pełnią funkcję normatywną, powodując dążenie do określonych celów. W moich analizach chcę się skupić na oczekiwaniach konkretnej grupy wiekowej: uczniów kończących szkołę podstawową.

Edukacyjny kontekst pracy

Zdaniem Jana Pawła II praca stanowi podstawowy wymiar bytowania człowieka na ziemi. Na każdym ciąży obowiązek pracy, ale jej personalistyczna koncepcja znajduje się w opozycji do przymusu pracy - jest on szczególnie groźny tam, gdzie została zlikwidowana własność prywatna.

Reforma oświaty w wydaniu brytyjskim

We wszystkich krajach Unii Europejskiej edukacja podlega obecnie reformom. Wyniki ich analiz i raporty stale opracowuje Komisja Europejska w Brukseli. Świadczą one o wzrastającym zapotrzebowaniu na wymianę doświadczeń, potrzebie porównywania zarówno wyników stosowanych ...

Poszukiwanie efektywnego modelu kształcenia

Ewaluacja systemów edukacyjnych funkcjonujących w różnych krajach, oparta na rozmaitych metodach, ma na celu dostarczenie odpowiedzi na pytanie, dlaczego niektóre kraje kształcą lepiej swoje dzieci i młodzież?
Marzec 1999
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej