Imię i nazwisko:
Adres email:


Klasa o profilu przysposobienia wojskowego


Klasa o profilu przysposobienia wojskowego powstała w Liceum Ogólnokształcącym w Tucholi (woj. kujawsko-pomorskie). Przedsięwzięcie, którego pomysłodawcą był dyrektor szkoły, mgr Jarosława Słoma, zaczęto wdrażać od 1 września 1998 r. Szkoła mieści się w nowoczesnym budynku oddanym do użytku w 1996 r. i dysponuje odpowiednią bazą dydaktyczną do prowadzenia klasy o profilu przysposobienia wojskowego. Szkoła ma 20 sal lekcyjnych, 6 sal do zajęć grupowych, 2 pracownie komputerowe, bibliotekę z czytelnią, pełnowymiarową salę gimnastyczną, odpowiednie zaplecze sanitarne, dostęp do strzelnicy wałowej, broń sportową do nauki strzelania.


W szkole uczy się 500 uczniów. Klasa wojskowa liczy 34 uczniów, w tym 14 dziewcząt. Klasa, nazywana plutonem przysposobienia wojskowego, została podzielona na pięć drużyn przysposobienia wojskowego, w których skład wchodzą i chłopcy, i dziewczęta. Każdy uczeń ma możliwość pełnienia funkcji dowódcy drużyny. Wychowawcą jest absolwent Zakładu Wychowania Obronnego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy będący jednocześnie nauczycielem wychowania fizycznego. Instruktorem przysposobienia wojskowego jest oficer Wojska Polskiego, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Szkoły Podchorążych Rezerwy w Poznaniu mający doświadczenie dydaktyczno-wychowawcze oraz przywódcze w zakresie dowodzenia pododdziałami zmechanizowanymi i rozpoznawczymi.


Eksperyment polega na rozszerzeniu treści programowych o następujące przedmioty:

  • przysposobienie wojskowe, które zastąpiło dotychczasowe przysposobienie obronne; zwiększono liczbę godzin dydaktycznych, w tym jeden dzień w tygodniu przeznaczono wyłącznie na realizację zagadnień z tego przedmiotu;
  • język angielski o zwiększonej liczbie godzin dydaktycznych w I klasie, a w klasach wyższych wzbogacony o słownictwo i terminologię o charakterze wojskowym;
  • wychowanie fizyczne o zwiększonej liczbie godzin dydaktycznych z zakresu szkolenia fizycznego obowiązującego w siłach zbrojnych RP.

 

*

Podstawowym celem kształcenia w liceum ogólnokształcącym z klasą o profilu przysposobienia wojskowego jest zapewnienie absolwentom dobrego przygotowania ogólnokształcącego umożliwiającego zdanie egzaminu maturalnego oraz kontynuowanie kształcenia w szkołach pomaturalnych i wyższych. Oprócz nauki zagadnień z zakresu przysposobienia wojskowego zapewnia się pełną realizację podstaw programowych z przedmiotów ogólnokształcących. Szkoła umożliwia ponadto:

  • przygotowanie do podjęcia dalszej nauki w szkołach i uczelniach wojskowych;
  • przyjęcie bez egzaminu wstępnego do szkół i uczelni wojskowych po zakwalifikowaniu się do finału olimpiady wojskowej na szczeblu centralnym (realizacja od roku 2000);
  • pierwszeństwo przyjęcia do szkół lub uczelni wojskowych (w przypadku dużej liczby kandydatów) po zdaniu egzaminów wstępnych;
  • wybór jednostki wojskowej i rodzaju wojsk w celu odbycia zasadniczej służby wojskowej w szkole podoficerskiej;
  • kontynuowanie edukacji w cywilnych szkołach i uczelniach na kierunkach proobronnych;
  • ukończenie wakacyjnego kursu prawa jazdy.


Zakłada się, że absolwent liceum ogólnokształcącego z klasą o profilu przysposobienia wojskowego powinien umieć:

  • samodzielnie wybrać drogę przyszłej działalności zawodowej lub naukowej zgodnie z zainteresowaniami i predyspozycjami oraz potrzebami społecznymi;
  • posługiwać się dwoma językami obcymi ze szczególnym uwzględnieniem słownictwa i terminologii wojskowej;
  • organizować i kierować małymi grupami ludzi, a także podporządkować się osobom kierującym z uwzględnieniem odpowiedzialności moralnej, prawa do odrębności przekonań oraz tolerancji dla innych;
  • szybko analizować różnorodne sytuacje, stosować zasady skutecznego działania i podejmować odpowiednie decyzje;
  • dostosować się do różnych sytuacji i warunków, wykorzystując nawyki nabyte podczas szkolenia oraz przebywania w trudnych sytuacjach;
  • kierować pojazdami samochodowymi;
  • nabyć wysoką sprawność fizyczną, odpornościową i umiejętności strzeleckie.


Opracowany w Liceum Ogólnokształcącym w Tucholi program pilotażowy w zakresie przysposobienia wojskowego był konsultowany ze specjalistami wojskowymi i cywilnymi. Po zaakceptowaniu przez Zarząd Obrony Terytorialnej Sztabu Generalnego WP program został zatwierdzony przez Ministra Edukacji Narodowej.


Szkolenie w klasie o profilu przysposobienia wojskowego uwzględnia potrzeby i specyfikę działania Wojsk Obrony Terytorialnej. Postuluje się, aby absolwent liceum (klasy o profilu przysposobienia wojskowego), po pozytywnym zdaniu egzaminu z wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych, był mianowany na podoficera (kaprala) Obrony Terytorialnej.


Jednostką patronacką Liceum Ogólnokształcącego w Tucholi jest 2. Brygada Zmechanizowana w Wałczu, która ma spore doświadczenie we współpracy ze Związkiem Strzeleckim "Strzelec".


W najbliższym czasie planuje się umundurowanie uczniów klasy o profilu przysposobienia wojskowego. Umundurowanie, które zostanie przekazane przez Ministerstwo Obrony Narodowej będzie można wykorzystywać tylko w czasie zajęć wojskowych i podczas uroczystości szkolnych.


Mirosław Kaliński
Juliusz S. Tym



Dodatkowe informacje można uzyskać pod adresami:

Liceum Ogólnokształcące
im. Bartłomieja Nowodworskiego
ul. Pocztowa 8a; 89-500 Tuchola
tel. (0-531) 43-518

MON, Departament Społeczno-Wychowawczy
Oddział Edukacji Obywatelskiej
pl. Józefa Piłsudskiego 4; 00-909 Warszawa
tel. (0-22) 68-73-034

Maj 1999
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
KATEGORIE
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej