Imię i nazwisko:
Adres email:


Nowe władze STO


18-19 września br. odbył się w Warszawie V Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Delegatów STO. Został zwołany z dwóch powodów: po pierwsze - uchwała poprzedniego zjazdu z Olecka (1998) zobowiązała Zarząd Główny do zwołania zjazdu statutowo-programowego przed upływem roku, po drugie - grupa 26 delegatów złożyła wniosek o zwołanie nadzwyczajnego zjazdu sprawozdawczo-wyborczego celem odwołania władz Zarządu Głównego.


V Nadzwyczajny Krajowy Zjazd otworzył prezes STO p. Zbigniew Ślęzakowski. Następnie obrady poprowadził delegat z Poznania p. Marek Kręglewski. Po uchwaleniu regulaminu obrad wybrano prezydium zjazdu, a następnie trzy komisje: mandatową, skrutacyjno-wyborczą oraz uchwał i wniosków. Komisja mandatowa, po sprawdzeniu mandatów i listy obecności, orzekła prawomocność zjazdu do podejmowania uchwał. W chwilę potem poddano pod głosowanie wniosek o zaproszenie na zjazd p. Wojciecha Starzyńskiego z Warszawy, doradcę premiera ds. edukacji, współtwórcę i byłego wieloletniego prezesa STO. Wkrótce p. Wojciech Starzyński jako gość zjazdu przybył na salę obrad.


Na wniosek p. Barbary Pawłowskiej (Poznań) delegaci w drodze głosowania zmienili porządek obrad: najpierw przeprowadzenie części sprawozdawczo-wyborczej, a następnie programowo-statutowej. Zgodnie z tym przystąpiono do sprawozdania Zarządu Głównego i Głównej Komisji Rewizyjnej za okres od maja 1998 r. do sierpnia 1999 r.


Z kolei p. Anna Okońska-Walkowicz (Kraków) odczytała wniosek 26 delegatów w sprawie odwołania Zarządu Głównego STO, w którym wyrażono zaniepokojenie postępującym niekorzystnym stanem towarzystwa. Dyskusja, w której kolejno zabierali głos delegaci z Gdańska, Białegostoku, Poznania, Krakowa i innych ośrodków, potwierdziła wyrażone w liście 26 delegatów obawy o dalsze losy stowarzyszenia pod dotychczasowym kierownictwem, zwłaszcza w okresie wprowadzania reformy oświatowej, wymagającego śmiałości w podejmowaniu nowych inicjatyw programowych, organizacyjnych i ustawowych. Wskazywano liczne błędy i zaniechania Zarządu Głównego w ostatnim okresie, które przyczyniły się do obniżenia rangi i znaczenia STO w środowisku oświaty niepublicznej oraz w kontaktach z przedstawicielami parlamentu i administracji publicznej, a także zarzucono Zarządowi niepodejmowanie działań zapobiegających odśrodkowym tendencjom wielu kół, co nieuchronnie grozi dezintegracją STO.


Ponadto w okresie przedzjazdowym kilku członków dotychczasowego Zarządu Głównego, wyrażając dezaprobatę dla działalności kierownictwa ZG, złożyło dymisję, co doprowadziło praktycznie do paraliżu w funkcjonowaniu podstawowego organu wykonawczego stowarzyszenia, jakim jest Zarząd Główny. Inni złożyli rezygnację na zjeździe; ze starego składu pozostał tylko p. Edward Radziejewski (Milanówek).


Prezes Zbigniew Ślęzakowski i kilku innych mówców nie zgodziło się z zaprezentowaną w wystąpieniach negatywną oceną pracy władz stowarzyszenia. Wymieniano takie przedsięwzięcia, jak: uporządkowanie dokumentacji szkół i kół STO, która była niekompletna i źle prowadzona, doprowadzono do ugody z wykonawcą remontu ośrodka STO w Karolinowie, co pozwoliło zaoszczędzić 80 000 złotych, odbyło się wiele spotkań i narad w szkołach i kołach STO, w Radzie Konsultacyjnej i zespołach roboczych MEN ds. reformy oświaty, w urzędach miast, a nawet w Kancelarii Prezydenta RP, gdzie prezentowano nasze stanowisko w sprawie wyrównywania szans dzieci i młodzieży. W wystąpieniach wskazywano liczne inicjatywy zarządu w podejmowaniu kontaktów z zagranicą.


W głosowaniu nad odwołaniem dotychczasowego prezesa STO do wymaganej liczby głosujących za pozbawieniem go pełnionej funkcji zabrakło jednego głosu. W tej sytuacji p. Zbigniew Ślęzakowski złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska.


Po zgłoszeniu przez delegatów kandydatur na nowego prezesa STO tylko p. Wojciech Starzyński zgodził się przyjąć tę funkcję i przedstawił swój program; jego wybór na prezesa STO zakończył pierwszy dzień obrad. W drugim dniu przystąpiono do kompletowania składu Zarządu Głównego; zgłaszani kandydaci kolejno prezentowali swoją wizję ratowania STO i plany jego rozwoju. Następnie odbyło się głosowanie (listę wybranych zamieszczamy poniżej). W dalszym ciągu obrad przeprowadzono wybory rzecznika dyscyplinarnego STO, gdyż poprzedni zgłosił rezygnację z pełnionej funkcji; spośród dwóch kandydatów w tajnym głosowaniu wybrano p. Edwarda Wieczorka (Warszawa).


W kolejnym punkcie porządku obrad delegaci wysłuchali sprawozdania z zakończenia prac komisji satutowo-programowej. Delegaci zobowiązali nowo wybrany Zarząd Główny do przygotowania ostatecznej redakcji projektu statutu STO i deklaracji programowej stowarzyszenia. Następnie podjęli uchwałę o zawieszeniu obrad V Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Delegatów STO i dokończeniu go w ciągu jednego dnia, najpóźniej do końca marca 2000 roku.


Zaraz po zamknięciu obrad zjazdu odbyło się pierwsze posiedzenie członków nowo wybranego Zarządu Głównego, na którym dokonano podziału funkcji; wybrano trzech wiceprezesów, sekretarza generalnego i skarbnika. Omówiono najpilniejsze bieżące sprawy stowarzyszenia, określono kolejność i terminy ich załatwiania, wyznaczono osoby odpowiedzialne.


Warszawa, 27 września 1999 r.


Hubert Kaczyński

sekretarz generalny STO
 

Skład Zarządu Głównego STO

Wojciech Starzyński (Warszawa) - prezes; wiceprezesi: Bogdan Czapczuk (Warszawa), Marek Kręglewski (Poznań), Anna Okońska-Walkowicz (Kraków); Hubert Kaczyński (Białystok) - skretarz generalny; Joanna Maria Sabiłło (Warszawa) - skarbnik; członkowie: Bożena Abramowicz (Bielawa), Urszula Andrejewicz (Białystok), Andrzej Kryszeń (Białystok), Andrzej Kuczyński (Gdańsk), Marek Pytlak (Jabłonna), Edward Radziejewski (Milanówek).

Skład Głównej Komisji Rewizyjnej

Bogdan Knop (Częstochowa) - przewodniczący, członkowie: Tomasz Adamczyk (Szczecin), Ryszard Bieda (Bytom), Piotr Koj (Bytom), Cecylia Kraczkowska (Piła), Krzysztof Mycek (Kraków), Marzenek Rysiński (Białystok).

Rzecznik dyscyplinarny

Edward Wieczorek (Warszawa).

1999 Listopad - LISTOPAD
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
KATEGORIE
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej