Imię i nazwisko:
Adres email:

Czasopismo





Nasze cenne porażki

Można poczytać w mądrych książkach o wychowaniu bez porażek, posłuchać nauczycielskich tęsknot o nauczaniu bez porażek, wspólnie się posmucić nad nauczycielskimi klęskami pedagogicznymi. I marzyć, żeby było lepiej. Bez niepowodzeń (w tym momencie słyszę tylko złośliwy ...

Nauczyciele a niepowodzenia szkolne

Czy polskie szkolnictwo sprzyja osiąganiu możliwie najwyższego stopnia rozwoju wychowanka? Niestety odpowiedź negatywna nasuwa się sama przez się. Do tego dochodzi latami wstydliwie pomijany problem niepowodzeń szkolnych.

Dobre - złe liceum

Wchodząca obecnie w życie i wywołująca gorące dyskusje reforma oświaty zakłada, że coraz więcej młodych ludzi wybierze licea ogólnokształcące, by potem kontynuować naukę na studiach wyższych.

Wyzwiska wobec dzieci

Chciałabym się tu zająć tylko jedną kwestią, a mianowicie - stosowaniem wobec dzieci wyzwisk i znaczeniem tego zjawiska dla ich rozwoju.

Wnerwiłem się!

Słuchający wiadomości i czytający prasę mogą się czuć zagrożeni, gdyż w mediach jest wiele informacji o młodocianych przestępcach, porachunkach gangów, ucieczkach z domów poprawczych czy przypadkach szczególnego okrucieństwa. Są też akty wandalizmu (ostatnio ...

Zmaganie się dziecka ze stresem

Nie uchronimy dziecka przed stresem, ale możemy mu pomóc. Trzeba obserwować, jak się z nim zmaga, służyć dziecku wsparciem emocjonalnym i pracować nad tymi stronami jego osobowości, które podczas kolejnego kryzysu ułatwią ograniczenie jego skutków.

Wyrafinowana przemoc w szkole

Natknęłam się niedawno na zbiór materiałów konferencyjnych "Nauczyciel - uczeń. Między przemocą a dialogiem: obszary napięć i typy interakcji". Szczególnie zainteresował mnie referat prof. Jadwigi Bińczyckiej "Liberalizm i represjonizm w ...

Trudności w nauce dzieci znerwicowanych

Nie tylko dzieci z niskim ilorazem inteligencji, upośledzone umysłowo czy z uszkodzeniem układu nerwowego mają trudności w nauce. Z problemami wychowawczymi i edukacyjnymi spotykają się również rodzice dzieci, które są teoretycznie w normie rozwojowej.

Jak sobie radzić z zaburzeniami jedzenia?

O etiologii i symptomatologii w zaburzeniach łaknienia pisałam na łamach "Edukacji i Dialogu" w numerach 5/98 i 2/99; teraz chciałabym omówić sposoby opracowania i popularyzacji programów profilaktycznych i edukacyjnych, które mogłyby pomóc młodzieży ...

Błędne zachowania wychowawcy

Dla jednych błędy są przejawem normalnego funkcjonowania mechanizmów zachowania się. W niektórych teoriach uczenia się przypisuje się im nawet wartość pozytywną jako funkcji informacyjnej - uświadomienie nieskuteczności zachowań.

Konformizm i tradycjonalizm nauczycieli

Badacze problematyki nauczycielskiej twierdzą, że nauczyciele stanowią grupę społeczno-zawodową, którą charakteryzuje tradycyjny styl pracy i życia, konformistyczne nastawienie, orientacja jednogrupowa i uczestnictwo lokalne. Obraz to niezbyt pociągający.

Czy matematyka jest przedmiotem humanistycznym?

Bardzo często na lekcjach matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego przy Uniwersytecie w Białymstoku pojawiają się ankiety. Ich celem jest skłonienie uczniów do pogłębionej refleksji nad sobą, własnymi przekonaniami oraz sądami przejmowanymi bezkrytycznie od ...

Funkcje wychowawcze telewizji

Wielomilionowe rzesze młodych ludzi, a także dorosłych zostały uwięzione przed szklanym ekranem, tworząc grupę telemaniaków nałogowo oglądających programy TV.
Kwiecień 1999
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej