Imię i nazwisko:
Adres email:

Czasopismo





Nauczyciele a reforma

Rozbudzone ambicje nauczycielskie mogą się obrócić przeciwko reformie, jeżeli nie zostaną stworzone warunki do ich zaspokojenia.

Nowe nauczanie elementarne

Dzielenie sposobów stymulowania rozwoju dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym na dwa odrębne, niespójne ze sobą filary jest nieuzasadnione. Czas najwyższy zastanowić się nad tym, w jaki sposób doprowadzić do holistycznego pojmowania wychowania i kształcenia ...

Program kształcenia zintegrowanego abc

Przedstawiony poniżej program kształcenia zintegrowanego z pewnością odpowiada współczesnym tendencjom edukacyjnym, umożliwia szkole realizację jej nowych zadań wynikających z reformy oświaty, zaspokaja potrzebę zdobywania przez uczniów umiejętności i kompetencji w ...

Dialog w edukacji wczesnoszkolnej

Istnieją prawdy, przekonuje Tadeusz Gadacz, których nie można się nauczyć z książki czy odkryć na drodze intelektualnych spekulacji, można je poznać jedynie przez osobiste świadectwo i własne doświadczenie życiowe[1].

Maria Montessori o rozwoju mowy u dzieci

Mowa w praktyce Marii Montessori miała zawsze szczególne znaczenie; z ogromnym szacunkiem odnosiła się do słowa jako nośnika ludzkich myśli i odczuć. Pragnęła, by dbano o piękno mowy i jak dziś powiedzielibyśmy - nie manipulowano słowem.

Ćwiczenia codziennego dnia

Maria Montessori twierdziła, że integracja ciała, psyche i ducha, czyli budowa osobowości dziecka dokonuje się przez ruch. Opracowała tzw. ćwiczenia codziennego dnia, których głównym zadaniem jest przygotowanie ciała do podejmowania aktywności wewnętrznej.

By uczeń czytał poprawnie (list do redakcji)

Jestem długoletnim pracownikiem szkoły, ale przyznaję, iż dopiero od kilku lat zaczęłam częściej sięgać po czasopisma pedagogiczne. Wcześniej czyniłam to rzadko, gdyż wydawało mi się, że dosyć mam pedagogiki na co dzień, w praktyce. Zmieniłam jednak zdanie - Wasze czasopismo ...

Za czytanie - helikopter

Często się zastanawiałam, co zrobić, by nauka szkolna budziła u uczniów wiarę we własne siły, motywowała do wysiłku, przekonywała, że zostaną dostrzeżeni i właściwie ocenieni przez nauczyciela?

Wyzwalanie aktywności u dzieci

Przygotowując się do moich pierwszych praktyk w szkole podstawowej, zastanawiałam się nad wizerunkiem moich lekcji. Doszłam do wniosku, że aby lekcje dla pierwszoklasistów były atrakcyjne, muszą być inne niż te, które pamiętam z moich szkolnych doświadczeń.

Przedszkola nowej generacji

Jaki jesteś przedszkolaku końca XX wieku? Na pewno inny niż 15-20 lat wcześniej. Jesteś wyższy, śmielszy, masz wiedzę i umiejętności, których twój rówieśnik sprzed 20 lat mógłby ci pozazdrościć.

Przestrzeń do zabawy

Ogół spraw, rzeczy, sytuacji, zdarzeń, działań człowieka ma swoje miejsce, czyli określoną przestrzeń. Jest ona potrzebna do życia dorosłemu człowiekowi i małemu dziecku.

Relaks z delfinem

Korzystając z gościnnych łamów "Edukacji i Dialogu", pragnę przedstawić jeden z moich tekstów służących relaksowi młodszych uczniów. Tekst ten wraz z muzyką znajduje się na kasecie magnetofonowej.

Klocki

Zgodnie z zaleceniem programu szkolnego Ministerstwa Edukacji Narodowej w klasie pierwszej szkoły podstawowej wprowadziłem temat "Figury podstawowe: koła, kwadraty, trójkąty". Z figur wyciętych z papieru wycinankowego dzieci wylepiały do wyboru postacie, grupy postaci, ...

Bajki w edukacji początkowej

Bajki to podstawowy, ustny gatunek twórczości ludowej, alegorycznej przypowieści, często z życia zwierząt, o charakterze satyryczno-dydaktycznym. Z natury swego gatunku odpowiadają one ideałom i estetycznym tendencjom literatury.

Baśniowość widowisk muzycznych

Wśród XIX-wiecznych widowisk muzycznych można odnaleźć i takie, których libretta świadczą o tym, iż kompozytorzy brali pod uwagę świat zainteresowań dziecka. Choćby "Dziadek do orzechów" (1892) Piotra Czajkowskiego czy "Jaś i Małgosia" (1893) ...
Czerwiec 1999
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej