Imię i nazwisko:
Adres email:

Czasopismo

Wartości moralne nauczyciela

Trwający w Polsce od roku 1989 okres zmiany społecznej przynosi wiele wątpliwości i pytań w obszarze aksjologicznego funkcjonowania nauczycieli. Irena Wojnar zauważyła, że w naszej współczesności mamy wręcz dramatyczną kondycję stanu nauczycielskiego, objawiającą się w ...

Przemoc w szkole

Występują dwa rodzaje przemocy w placówkach oświatowych; pierwszy tzw. fala, związana jest obyczajowością uczniowską i drugi skierowany wobec najmłodszych tylko dlatego, że są słabsi.

Terrorysta czy dziamdziak?

Wchodzimy do budynku szkolnego. Trwają lekcje. Idąc korytarzem mijamy drzwi gabinetów. Za niektórymi panuje idealna cisza, w innych - jarmarczny gwar, w większości -swojski szmerek. Nasuwa się pytanie: "Skąd te różnice?" Dlaczego uczniowie na jednych ...

Zmowa przeciwko dzieciom

Trudno precyzyjnie powiedzieć, ile jest w Polsce dzieci maltretowanych fizycznie i psychicznie, wykorzystywanych seksualnie, żebrzących na ulicach, ponieważ nikt nie prowadzi u nas takiej statystyki. Tragedie dzieją się za zamkniętymi drzwiami.

Dzieci z rodzin alkoholowych

Zamierzam przedstawić propozycje działań profilaktycznych realizowanych przez wychowawców i nauczycieli w środowisku dzieci z rodzin alkoholowych.

Stres w rodzinie i szkole

Stres towarzyszy człowiekowi od początku życia. Bez niego rozwój człowieka byłby niemożliwy. Jako sita napędowa ludzkich poczynań ma swój wymiar pozytywny i negatywny.

Zamiast marsowej miny - uśmiech

Język polski jest przedmiotem ważnym (tak jak i inne) i, wbrew pozorom, trudnym. Towarzyszy uczniowi od stawiania pierwszych liter aż do matury, obejmuje kilka godzin tygodniowo i dlatego trzeba zrobić wszystko, aby jego nauczanie powodowało jak najmniej stresów.

Uczenie się w grupie

W ostatnich 20-30. latach w różnych alternatywnych nurtach edukacji wzrosło zainteresowanie pracą grupową jako wartościowym sposobem uczenia się.

Nauka asertywności w szkole

Co zrobić, aby człowiek mógł być prawdziwym, bez lęku i poczucia winy? Aby jego asertywna postawa oznaczała komunikowanie otoczeniu dwóch przekazów: "Ja jestem w porządku. Mam prawo być sobą". "Ty jesteś w porządku. Masz prawo być sobą".

Dlaczego Freinet?

Celestyn Freinet rozpoczął pracę pedagogiczną tuż po zakończeniu I wojny światowej w małej miejscowości Bar-sur-Loup we Francji. Chyba sam nie mógł się wtedy spodziewać, że stanie się twórcą niezwykłego, wiecznie młodego i prawdziwie oddolnego ruchu ...

Z życia STO. Między Krynicą a Warszawą

Przełom ubiegłego i bieżącego roku zdominowały dwa ważne spotkania: Konferencja dyrektorów szkół STO w Krynicy oraz Konferencja prezesów Kół STO w Warszawie. O Krynicy dość wyczerpująco napisała w "EiD" 1/96 p. Anna Okońska-Walkowicz.
Marzec 1996
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej