Origami w terapii i edukacji
Organizatorem pierwszej w Polsce konferencji, na której spotkali się miłośnicy sztuki składania papieru, było Polskie Centrum Origami. Stowarzyszenie to powstało w 1992 roku z inicjatywy instruktorów harcerskich, pedagogów i zapalonych do zabawy z papierem hobbystów.
Sztukę origami traktować należy jako formę wspierania edukacji, którą można wykorzystać na lekcji, i to nie tylko plastyki, czy pracy-techniki, ale i matematyki, w gabinecie pedagoga szkolnego podczas zajęć reedukacyjnych, w muzyce, geografii, językach.
Polskie Centrum Origami pragnie popularyzować sztukę origami jako:
- sposób spędzania wolnego czasu i rozwijania zainteresowań,
- formę wspierania edukacji szkolnej, zarówno w nauczaniu początkowym, jak i w klasach starszych,
- działalność terapeutyczną, reedukacyjną,
- formę pracy z dzieckiem wybitnie uzdolnionym, dzieckiem nie przejawiającym uzdolnień, jak i z dzieckiem o poważnych niepowodzeniach szkolnych.
Polskie Centrum Origami proponuje swoim członkom różnorodne formy działania w klubach, kołach origami, w tym nawet kołach familijnych, koleżeńskich. Organizuje kursy instruktorów origami, warsztaty doskonalące w różnych technikach składania papieru (nie: gięcia) - origami płaskie lub przestrzenne - czy w różnych kierunkach tej sztuki: modular origami, kirikomi origami, rittai origami itd. Dzięki kontaktom z zagranicznymi organizacjami zajmującymi się również upowszechnianiem sztuki origami stowarzyszenie PCO zgromadziło wiele materiałów, wzorów, propozycji zajęć z dziećmi. Instruktorzy PCO sami opracowują nowe wzory, a I Ogólnopolska Konferencja była dobrą okazją do podzielenia się osiągnięciami oraz poznania nowych technik i sposobów wykorzystania papieru do zajęć z dziećmi.
Konferencja "Origami w terapii i edukacji" została zorganizowana w Szkole Podstawowej nr 20 im. Stefana Batorego w Poznaniu. Od lat origami jest tu elementem doświadczeń wielu nauczycieli, wychowawców świetlic, a szkoła jest miejscem, w którym spotykają się na szkoleniach i warsztatach instruktorzy origami. W tej szkole rozpoczęły swą działalność pierwsze kluby i koła origami. Szkoła organizuje również wiele imprez popularyzujących sztukę origami, przeznaczonych nie tylko dla uczących się w niej dzieci. Konferencja rozpoczęła kolejny rok działania stowarzyszenia, który ma być przeznaczony przede wszystkim na upowszechnianie origami jako terapii czy elementu dydaktycznego na zajęciach szkolnych. Stąd zaproponowane na konferencji warsztaty i zajęcia prowadzili instruktorzy, którzy tym tematem zajmują się od lat lub zaangażowani przez kontakt z PCO wprowadzili do swoich metod pracy również i składanie papieru.
W czasie trwania warsztatów i zajęć uczestnicy konferencji przede wszystkim mogli zapoznać się z szeroką gamą wzorów origami, jeszcze nie publikowanych, a opracowanych w PCO. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się formy płaskie (origami z koła, trójkąta równobocznego, kwadratu lub płaszczyzn nieregularnych), które swą prostotą przyciągają wszystkich tych nauczycieli określających siebie jako nieutalentowanych, których formy przestrzenne zniechęcają lub nawet przerażają.
Polskie Centrum Origami przygotowuje kolejną konferencję "Origami w terapii i edukacji", która odbędzie się pod koniec września 1995 roku. Mamy już pierwsze zgłoszenia instruktorów, animatorów, wykładowców, którzy zaprezentują swoje doświadczenia.
Origami jest słowem japońskim, tak jak sama sztuka składania papieru. Jednak geneza sztuki origami wiąże się z kultem grzebania zmarłych w starożytnych Chinach. Chińczycy grzebiąc swych zmarłych w grobowcach zostawiali we wnętrzu przedmioty, które za życia służyły zmarłemu. Przedmioty te były drogocenne, a plemiona koczownicze grabiły grobowce. Chińczycy zaczęli więc wykonywać papierowe repliki tych przedmiotów. Obecnie origami jest sztuką japońską, przez Japończyków tworzoną i od lat propagowaną na świecie.
Mam nadzieję, że dzięki działaniom naszego stowarzyszenia origami pozyska sobie jeszcze większą grupę zwolenników i miłośników w Polsce. Wszystkim chętnym do nawiązania kontaktu podaję adres: POLSKIE ORIGAMI, Szkoła Podstawowa nr 20, 61-395 Poznań, os. Rzeczypospolitej 44.
Dorota Dziamska
Prezes Polskiego Centrum Origami
Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Redakcja portalu 23 Sierpień 2021
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana
~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21
Ku reformie szkół średnich - część I
~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14