Imię i nazwisko:
Adres email:


Za krzykiem środowiska naturalnego



Za jeden z ważnych kierunków pracy edukacyjnej w szkole przyjęliśmy wychowanie do ochrony środowiska naturalnego. Temat ten uznaliśmy za istotny w 18-tysięcznym Gubinie, mieście o szczególnie nasilonym ruchu samochodowym, związanym z tutejszym przejściem granicznym.


Nasza szkoła jest położona przy głównej drodze, przez kilka dni w tygodniu dosłownie zapchanej TIR-ami oczekującymi w kolejce do odprawy celnej. Do tego dochodzi masa aut osobowych. Miasto nie jest przystosowane do takiego natężenia ruchu kołowego. Początkowo niepokoiliśmy się o bezpieczeństwo uczniów w drodze do szkoły. Rychło jednak uznaliśmy, że równie groźne dla zdrowia są spaliny zatruwające całe nasze miasto. Zajęliśmy się w miarę naszych szkolnych możliwości obydwoma problemami. Nasze starania okazały się nieobojętne władzom miasta. Dzięki temu nasza szkoła wniosła swój skromny wkład w ochronę otoczenia przed negatywnymi skutkami wynikającymi z położenia miasta i działającego w nim przejścia granicznego.

Ponieważ mamy ambicję być otwarci w swoich inicjatywach, nie ograniczyliśmy się do własnych murów: wyszliśmy na miasto, znaleźliśmy sojuszników. Gdy przekonaliśmy się, że to wdzięczny temat, paromiesięczne starania uwieńczyliśmy czymś w rodzaju seminarium. Trzy nauczycielki podjęły się we współpracy z uczniami przygotowania odpowiednich materiałów. I tak doszło do zorganizowania konferencji ekologicznej, której nadaliśmy miano "Za krzykiem środowiska naturalnego". Je współorganizatorem był Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Gubinie. Podam tytuły wystąpień, bo one mówią same za siebie:
  1. Henryka Adach - "Nie oszczędzać na ochronie środowiska"; uczennice klasy VIIc: Marzena Murawska - "Wypalanie traw niesie śmierć i zniszczenie", - Kamila Łuc "Wysypiska śmieci w mieście".
  2. Genowefa Barabasz - "Miasto przykładem antropogenicznego przekształcenia środowiska naturalnego"; uczeń VIIa Bartosz Golis - "Ruch samochodów w naszym mieście na podstawie materiałów i obserwacji przez uczniów skrzyżowania ulic Wyspiańskiego i Obrońców Pokoju".
  3. Alicja Mazurek - "Ołów w środowisku naturalnym", uczennice klas VIIb i VIIa: Marta Kowalczyk - "Człowiek zmienia obraz przyrody", Joanna Kucharczyk - "Źródła i rodzaje zanieczyszczeń chemicznych powietrza".

Ponadto nauczycielka Ludwika Kowalska wygłosiła odczyt na temat roli ekologii we współczesnym świecie ze szczególnym uwzględnieniem wpływu produktów chemicznych, połączony z promocją jej książki 500 zagadek chemicznych. Na zakończenie program artystyczny Ośrodka Kultury Hinduskiej z Czarnowca (Ruch Hare Kryszna) przekonywał do życia w harmonii z przyrodą.

Jak wspomniałem, naszą działalność proekologiczną nie ograniczyliśmy tylko do społeczności szkolnej; na konferencję zaprosiliśmy przedstawicieli władz miasta, działaczy PTTK, rodziców, zainteresowanych nauczycieli z innych szkół oraz korespondentów prasowych. Potem życzliwie pisano o nas w lokalnej prasie i mówiono w radiu. Czuliśmy, że nasza praca przynosi pożytek wszystkim. Ogromne wrażenie zrobiły liczby przytoczone przez ucznia, B. Golisa: w trakcie prowadzonych przez dzieci pomiarów 3 czerwca 1994 roku, w godzinach 10.00 - 15.00 stwierdzono, że przez skrzyżowanie wspomnianych ulic przejechało aż 2459 samochodów; uwzględniano tylko auta jadące w kierunku granicy lub od granicy (nie liczono ruchu poprzecznego i samochodów skręcających).

W tym roku szkolnym nadal intensywnie rozwijamy tę tematykę. Tym bardziej, że nasz wysiłek znajduje naśladowców, a burmistrz, Czesław Fiedorowicz, zasugerowali dyrektorom szkół (już samorządowych) priorytetowe potraktowanie tematyki proekologicznej w zajęciach szkolnych.

W naszej szkole istnieje sprzyjający klimat dla inicjatyw dotyczących ochrony środowiska naturalnego, bo od ponad dwóch lat, działając w ramach PCK, zajmujemy się promocją zdrowia. Wspólnie z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze zorganizowaliśmy otwarte seminarium pt. "Profilaktyka AIDS". Problem ten jest na naszym terenie bardzo aktualny ze względu na występujące u nas, częstsze niż w innych rejonach kraju, objawy zachorowań wśród młodzieży. Zjawisko to łączy się z łatwością wyjazdów na krótkotrwałe pobyły (weekendowe) do dużych miast niemieckich.

Ze względu na podjęcie tej tematyki w poprzednim roku szkolnym uhonorowano naszą szkołę drugą lokatą w wojewódzkim konkursie "Zdrowa Szkoła".

Wcześniejsze prace naszych uczniów na rzecz ocalenia miejskich terenów porośniętych pięknymi krzewami i starodrzewiem, działalność uczniów w kotach PTTK, uczestnictwo młodzieży w poglądowych wędrówkach górskich przez tereny wymarłych od zatrutej atmosfery lasów, liczna obecność na gawędach miłośnika przyrody Tadeusza Firleja - wszystko to uczuliło sporą część naszej młodzieży, a poprzez nich także część dorosłego społeczeństwa na problemy przyrody. Jesteśmy przekonani, że nasze zabiegi, aktywne uczestnictwo w akcjach nie idą na marne. Mamy też z tego swoistą satysfakcję obecności w życiu naszego społeczeństwa.


Stanisław Turowski

Szkoła Podstawowa nr 1, Gubin

 

Czerwiec 1995
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
KATEGORIE
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej